Зазвичай початок навчального року викликає у школярів радість і ентузіазм. Але разом з тим у багатьох дітей підвищується тривога (особливо в тих, хто переходить у середню школу, змінює клас чи навчальний заклад). А цієї осені перед школярами виникнуть додаткові стресові ситуації, пов’язані з новими умовами навчання та перебування на вулиці, у транспорті тощо.
- До слова, про особливості навчального процесу ми писали у статті «Як буде відбуватися навчання у школах з 1 вересня?».
Як ми можемо полегшити адаптацію дитини під час початку навчального року? Що робити з власною тривогою? Про що варто поговорити з адміністрацією школи? З’ясовуємо відповіді у психологів, педагогів та лікарів.
Що можуть зробити батьки, аби допомогти дитині зменшити тривогу і стрес на початку навчання?
1. ПОГОВОРИТИ ПРО БЕЗПЕКУ В ЗАКЛАДІ
Фахівці зі Спілки психологів Австралії наголошують на необхідності розмови з дітьми про пандемію та безпеку перебування в навчальному закладі. Адже під час карантину багато батьків розповідали дітям про важливість навчання вдома задля збереження їхнього здоров’я. Тож закономірно, що зараз у дітей можуть виникати тривожні думки і запитання.
Щоб допомогти дитині почуватися в школі у безпеці, австралійські психологи рекомендують пояснити їй, що:
- рішення про повернення до школи ґрунтується на рекомендаціях лікарів;
- дані, які наявні сьогодні, вказують, що діти мають менше шансів заразитися вірусом, у них нижча ймовірність прояву симптомів та виникнення важкого перебігу хвороби COVID-19;
- всі в школі наполегливо працюють над тим, щоб забезпечити безпеку дітей;
- кожен, хто хворіє, залишиться вдома;
- уряд слідкує за епідеміологічною ситуацією — якщо виникне небезпека значного росту захворювань, то школи перейдуть на дистанційний режим навчання.
Спонукайте дітей ставити запитання щодо того, що їх хвилює, і намагайтеся давати їм чесні та вичерпні відповіді.
2. ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО НОВИХ ПРАВИЛ
Важливо обговорити нові умови навчання, які будуть введені в школі. Для цього варто звернутися до адміністрації закладу й уточнити конкретні заходи, які планують вводити в ньому.
Крім того, варто наголосити на важливості дотримання гігієни і соціальної дистанції. Дитячий і сімейний психолог Світлана Ройз пропонує переглянути з дітьми 1-4 класів відеоролик «Супергерої ідуть до школи!», у якому нові правила подані в простій і зрозумілій для дітей формі.
- Відзначимо, що в середу МОЗ дещо змінив правила і дозволив учням 1-4 класів заходити до школи та пересуватися в закладі без масок або респіраторів.
Спробуйте також вдома разом помити руки, перевірте, чи дитина робить це правильно і поясніть, чому це важливо. Теж саме варто зробити з антисептиком. Поясніть дитині, що зараз не варто користуватися спільними предметами та речами з іншими (ділитися їжею чи пити з однієї пляшки).
Зі старшими дітьми варто обговорити необхідність:
- дотримуватися фізичної дистанції з іншими учнями;
- правильно носити маску, одягаючи її на ніс і рот;
- частіше мити та обробляти дезинфектором руки;
- уникати обміну предметами з іншими учнями, включаючи пляшки з водою, пристрої, канцелярські прилади та книги;
- використовувати індивідуальний дезінфікуючий засіб для рук (що містить щонайменше 60% спирту).
Окремо варто зупинитися на рекомендаціях Центру з контролю і профілактики хвороб (США) щодо вибору і носіння масок. Так, фахівці радять:
1) Пояснити важливість носіння маски и те, як вона захищає інших людей від хвороби.
- Варто також поговорити з дитиною про інших людей, які не можуть носити маски з медичних причин (наприклад, через астму).
2) Обирати маски, які:
- прилягають щільно, але зручно до обличчя;
- повністю закривають ніс і рот;
- закріплюються зав’язками або петлями для вух;
- складаються з кількох шарів тканини;
- дозволяють дихати без обмежень;
- можна прати і сушити машиною без пошкоджень або зміни форми.
3) Придбати кілька масок, аби ви могли прати їх щодня і мати резервні.
4) Чітко позначити маски своєї дитини маркером, щоб вона не плуталася з іншими дітьми.
5) Попрактикуватися з дитиною надягати і знімати маску, не торкаючись тканини.
6) Підготувати спеціальну тару (наприклад, невеличкий контейнер з кришкою), в якій дитина може зберігати свою маску, коли знімає її (під час їжі чи уроку).
3. РЕГУЛЯРНО ПЕРЕВІРЯТИ СТАН ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ’Я
Лікарі радять кожного ранку перевіряти стан дитини. Якщо вона має підвищену температуру, кашель, діарею чи блювання, похід до школи краще скасувати. Необхідно також мати напоготові контакти сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, аби проконсультуватися щодо симптомів.
Колишня очільниця МОЗу Уляна Супрун також радить перевірити, чи є в дитини всі необхідні щеплення, і надолужити їх, якщо пропустили. Вона наголошує:
- «Вакцинуватися зараз можна! Дізнайтеся графік прийому на щеплення у свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, а також перевірте календар щеплень. Це єдиний надійний спосіб захистити дітей від небезпечних хвороб та убезпечити інших школярів, які з певних причин не можуть отримати свій захист вакциною. Не забувайте про вакцинацію проти грипу. Цієї осені зробити це щеплення буде критично важливо».
4. ПОДБАТИ ПРО ПСИХОЛОГІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ДИТИНИ
Запитайте школяра, як він зараз почувається, і запевніть, що це нормально і природно час від часу переживати такі емоції, як хвилювання, смуток, розчарування чи гнів. Ставтеся з розумінням до проявів цих емоцій і пояснюйте дитині, як з ними можна впоратися (поговорити про переживання з іншими, зайнятися фізичною активністю, творчістю тощо).
Слідкуйте за такими змінами в поведінці дитини, як надмірний плач, роздратування, занепокоєння, труднощі з концентрацією уваги. Вони можуть бути ознаками того, що дитина бореться зі стресом і тривогою. Крім того, в такий період дитина може погано їсти чи мати проблеми зі сном. Фахівці радять не ігнорувати ці сигнали та обов’язково про це поговорити з дитиною.
Варто також розмовляти зі своєю дитиною про її день, включаючи те, що їй сподобалося, про що вона хвилювалася, і що її чекає завтра.
- До слова, в нашому блозі є матеріал, який може допомогти вам обрати вдалий час для подібної розмови та конкретні запитання. Ознайомитися з ним можна у статті «25 способів запитати дитину про її шкільний день».
Ставтеся з розумінням до надмірної емоційності та підвищеної втомлюваності дитини в цей період. Зміна розпорядку, нові правила і шкільні навантаження потребують адаптації протягом певного часу. Тому слідкуйте, щоб дитина достатньо спала, була фізичною активною, повноцінно харчувалася. Дайте їй більше часу вранці, щоб спокійно і ретельно зібратися до школи.
Крім того, ви можете спланувати додатковий сімейний час, адже в цей період дитині може не вистачати спілкування з вами. Подумайте про спільні активності, які зможуть забезпечити дитині гарний настрій і позитивні емоції.
5. ПОСПІЛКУВАТИСЯ З ПРЕДСТАВНИКАМИ НАВЧАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
Запитайте, які конкретно ваша школа вводить заходить безпеки щодо запобігання поширенню COVID-19.
- Ознайомтеся з планом вашої школи щодо того, як вони спілкуватимуться з сім’ями, коли буде виявлено позитивний випадок інфікування COVID-19. Уточніть, як буде забезпечуватися конфіденційність учнів.
Варто також уточнити контакти психологічної служби навчального закладу, до якої ви б могли за потреби звернутися.
Порадьтеся також з адміністрацією та вчителями своїх шкіл про їхні плани щодо занять фізичною культурою та фізичною активністю (зокрема, під час перерв).
6. СЛІДКУВАТИ ЗА ВЛАСНИМ ЕМОЦІЙНИМ СТАНОМ
У батьків початок року також може викликати тривогу. Окрім хвилювання за здоров’я дітей, на них тисне необхідність змінити розпорядок дня після тривалої перерви, забезпечити школяра необхідним шкільним приладдям, обрати з ним додаткові гуртки та секції. Часто також батькам потрібно задумуватися про зміну власного робочого графіка або пошук няні, яка б забирала дитину зі школи. І всі ці питання доводиться вирішувати у короткі терміни, що дезорієнтує і виснажує.
Тому нагадуємо вам про необхідність турботи про власне психологічне здоров’я й радимо не брати на себе забагато зобов’язань. Нам варто пам’ятати, що спокій і психологічне здоров’я дитини дуже залежить від емоційного стану і поведінки її батьків. Якщо ми будемо тривожитися та панікувати, нашим дітям дуже важко буде залишатися спокійними.
- «На дітей дуже сильно впливає те, якими є їхні батьки. Якщо їхні батьки виявляться впевненими, спокійними і позитивно налаштованими щодо того, що їхні діти повертаються до школи, то скоріш за все такими будуть і діти», — відзначає Вів’єн Сазерленд, головний психолог Fife Counсil.
Тому психологи рекомендують батькам уважно ставитися до свого емоційного стану і не переносити стрес на своїх дітей.
- А для того, щоб ефективно впоратися зі стресом і тривогою, рекомендуємо вам переглянути ігри і практики для релаксації дітей і дорослих у нашій статті. Буде корисно спробувати різні техніки, обрати ті, які найкраще допомагають вам відволіктися та розслабитися, і включати їх у свій розпорядок дня. Важливо підібрати і для дитини ігри для релаксації і заспокоєння, які б вона могла застосовувати самостійно у школі.
7. БУТИ ПРИКЛАДОМ ДЛЯ ДИТИНИ
Діти вчаться на нашому прикладі. Вони, наче губки, всотують у себе наші звички, цінності та поведінку. Тому, якщо ви хочете, щоб ваша дитина росла здоровою і вміла турбуватися про себе, потрібно не вигадувати способи, як би її цьому навчити, а почати з себе.
Фахівці зі Спільноти психологів Ірландії рекомендують звернути увагу на такі поради для саморегуляції батьків та дітей, які перебувають під їхньою опікою:
1. Здорове харчування
Включайте у свій раціон велику кількість кольорових фруктів та овочів, із кожним прийомом їжі вживайте трохи білка.
2. Рух
Рухайтесь протягом дня. Ходіть, бігайте, танцюйте, займайтеся спортом, робіть ранкову зарядку, виконуйте прості асани з йоги тощо.
3. Сон
Намагайтеся спати не менше восьми годин на добу. Дітям потрібно навіть більше.
- «Усі живі істоти мають потребу в сні, а регулярне недосипання має дуже серйозні наслідки. Існує кілька теорій щодо функцій сну, серед них енергозбереження, відновлення мозку, регуляція температури та підвищення імунітету», — відзначають ірландські фахівці.
4. Намагайтеся зберігати позитивний настрій
Це дуже важливо для розвитку та підтримки стресостійкості. Разом з тим, потрібно вчитися визнавати і приймати свої хвилювання та сумні почуття
5. Практикуйте почуття вдячності
Намагайтеся знаходити щось хороше в кожній ситуації — щасливі спогади, любов і підтримка близьких і друзів, природа, світ навколо нас. Ми завжди маємо вибір у тому, що думати та як реагувати на певні ситуації.
6. Підтримуйте зв’язки з іншими людьми
Залишайтеся на зв’язку з родиною, друзями та колегами. Позитивні та взаємопідтримуючі стосунки є важливими для розвитку стресостійкості та відновлення після проживання неприємних випадків чи травм.
7. І не забувайте дихати!
Дуже часто ми помічаємо, що затримуємо дихання під час хвилювання чи у стресовій ситуації. Це, власне, може збільшити відчуття хвилювання і паніки. «Правильне» глибоке дихання (животом) насправді зменшує почуття тривоги та покращує загальне самопочуття . Тому практикуйте його самі і навчайте свою дитину.
Сподіваємося, ці поради допоможуть вам розпочати навчальний рік спокійно та продуктивно. Ми розуміємо, що він буде непростим, як для батьків, так і дітей. Однак нам під силу подбати про те, що знаходиться в нашій зоні відповідальності, і змінити те, на що ми можемо впливати. Погодьтеся, налагодити сон і більше рухатися — це надзвичайно прості речі, але їхню важливість для здоров’я ми часто ігноруємо.
Пам’ятайте: втілення нових звичок потребує часу і значних зусиль. Тому не вимагайте від себе і дітей надрезультатів, дайте їм і собі час на адаптацію до навчального процесу та його нових умов.