У попередній статті ми з вами детально розглянули особливості, переваги та недоліки найбільш популярних відеододатків серед дітей молодшого шкільного віку та підлітків.
А сьогодні поговоримо про те, як налаштувати акаунт дитини в TikTok, щоб її перебування онлайн було менш ризикованим, обговоримо нові функції додатка і з’ясуємо, які важливі правила безпечного перебування в мережі потрібно пояснити дітям.
Чи дозволяти дитині користуватися додатком раніше 13-річного віку?
Віддзначимо, що відеододатки мають мінімальну вікову вимогу: користувачі повинні мати щонайменше 13 років, щоб користуватися програмою, а підліток від 13-18 років потребує дозволу батьків.
Потрібно розуміти, що розробники не дарма встановлюють обмеження на своїх програмах. Існує велика ймовірність того, що діти можуть зіткнутися з шкідливим і не призначеним для їхнього віку вмістом у цих додатках. А дитина ще не має достатньо навичок, аби самостійно впоратися з усіма ризиками соцмереж. Тому радимо добре подумати, перш, ніж дозволяти своїй дитині встановлення цих додатків раніше 13-річного віку.
- З основними ризиками таких соцмереж, як TikTok, Likee i Kwai, можна ознайомитися в нашому матеріалі про них.
Як захистити дитину в мережі?
Батькам підлітків, які планують дозволити дитині користуватися додатком або діти яких вже користуються ним, радимо звернути увагу на такі рекомендації:
1. Відверто поговорити з дитиною про онлайн-небезпеки
Важливо підготувати дитину до небезпек цифрового світу і періодично про них нагадувати (потенційно шкідливий вміст, шахрайство, незнайомці, люди, які видають себе за когось іншого, можливість поширення приватної інформації, кібербулінг тощо).
- Більш детально про ці ризики і способи їхнього уникнення можна прочитати в нашій статті «Як захистити дитину від онлайн-небезпек».
2. Допомогти дитині налаштувати акаунт
Ми самі часто забуваємо встановлювати безпечні налаштування у своїх профілях, а це насправді дуже важливо для захисту наших даних і фільтрування осіб, які можуть писати нам та бачити наш контент.
Розкажіть підлітку, що, використовуючи будь який новий додаток чи сервіс потрібно зайти в налаштування і встановити надійний рівень конфіденційності та приватності. Покажіть, як це зробити.
Пропонуємо вашій увазі 8 опцій від розробників TikTok, які допоможуть зробити перебування дитини в соцмережі безпечним і комфортним:
1) Встановлення приватного облікового запису. За замовчуванням, обліковий запис TikTok створюється як загальнодоступний, але ви можете легко ввімкнути приватний обліковий запис у налаштуваннях конфіденційності та безпеки. Приватний обліковий запис означає, що дитина може схвалювати або відхиляти запити на підписку, і лише користувачі, яких схвалили як підписників, можуть бачити її відеоролики.
2) Керування підписками. Підліток може керувати тим, хто стежить за його обліковим записом, вилучаючи підписників або блокуючи користувачів. Видалення підписника зменшить можливість цього користувача надсилати дитині пряме повідомлення, тоді як блокування користувача також заборонить йому переглядати профіль підлітка взагалі.
3) Обмеження контенту, який бачить дитина. Якщо підліток натрапляє на відео, яке йому не хочеться переглядати, він може просто клацнути на нього і натиснути «Не цікавить», щоб бачити менше такого відео в майбутньому. На рівні облікового запису ввімкнення обмеженого режиму — це опція, яка обмежує появу вмісту, який може бути недоречним для всіх користувачів.
4) Керування коментарями. Незалежно від того, є обліковий запис приватним чи загальнодоступним, ваш підліток має право вирішувати, хто може коментувати його відео: всі користувачі, лише підписники або взагалі обмежене коло осіб.
- Знову ж таки, це можна встановити або на рівні облікового запису, або коригувати окремо для кожного відео, яке створює дитина.
Додаток також пропонує фільтр коментарів, який автоматично відфільтровує спам та образливі коментарі і дозволяє додати конкретні ключові слова, у разі згадування яких коментар автоматично приховується.
5) Налаштування обміну повідомленнями. Для обміну повідомленнями з користувачами ви повинні бути підписані на них, а вони — на вас. Підліток може скасувати підписку або заблокувати користувача, щоб зменшити здатність людини відправляти прямі повідомлення, або повністю вимкнути обмін повідомленнями в налаштуваннях конфіденційності.
6) Обмеження дуетів. Дуети можуть бути цікавим способом створювати відео з іншим користувачем. При цьому підліток має право вирішувати, хто може складати дуети з його роликом або реагувати на нього.
- Це можна встановити на рівні облікового запису, й обраний параметр застосовуватиметься до всіх відео, або вибірково вмикати/вимикати дуети лише для певного відео.
7) Контроль екранного часу
Екранне управління часом пропонує спосіб обмежити час, який ваш підліток щодня проводить у програмі. Ця функція працює за паролем і може бути ввімкнена з різними часовими обмеженнями (до 2 годин на день).
- На рівні пристрою часом екрану також можна керувати безпосередньо за допомогою батьківського контролю в налаштуваннях пристроїв Android та iOS.
8) Сімейні налаштування
Враховуючи, що додатком можуть користуватися неповнолітні особи, у квітні цього року розробники впровадили нову опцію, яка дозволяє батькам з’єднати свій профіль в TikTok з обліковим записом дитини і отримати доступ до деяких налаштувань безпеки і конфіденційності дитячого аккаунта. До них відносяться:
- Безпечний режим: обмеження на небажаний контент
- Налаштування особистого листування: батьки можуть обмежити список користувачів, які можуть надсилати повідомлення на пов’язаний обліковий запис або повністю відключити листування.
- Контроль екранного часу: налаштування килькости часу, який дитина може щодня проводити в додатку.
Хоча раніше батьки також могли встановлювати обмеження, вони повинні були робити це безпосередньо з пристроїв своїх дітей. Нова функція є більш зручною і дає батькам більший ступінь контролю.
- Відзначимо, що активувати «Сімейні налаштування» можна за умови, що обидва користувачі зареєстровані в TikTok.
3. Пояснити основи безпечного перебування в мережі
Поговоріть з підлітком про те, що можна і чого не варто робити в соціальних мережах. Проєкт «Дружня школа» радить пояснити дітям, що:
- Усі фото, відео й текстові матеріали в мережі залишаються назавжди і можуть стати доступними багатьом людям. Тому потрібно добре подумати, перш ніж щось публікувати чи коментувати.
- Не варто ділитися особистою інформацією в інтернеті (адреса, школа, гуртки, інтереси, вік, повне ім’я — це дані, якими можуть скористатися зловмисники).
- Не можна надсилати чи продавати свої особисті фото — вони можуть опинитися будь-де.
- Ніколи не можна ділитися паролями ні з друзями, ні тим паче з незнайомцями. (Запитайте, чи готова дитина віддати цим людям ключі від будинку та своєї кімнати? Отак і з доступом до акаунтів).
- Можна додавати в друзі і спілкуватися тільки з тими людьми, яких дитина знає в реальності. І тільки в тому випадку, якщо переконана, що це точно вони.
- Якщо хтось пропонує зустрітися — ваша дитина обов’язково має повідомити вас. Не можна погоджуватися на зустрічі з людьми, яких дитина знає лише через мережу.
- Якщо дитина отримує погрози — вона має відразу вийти з сайту, вимкнути гаджет і повідомити про це дорослих.
- Інформація в інтернеті може бути неправдивою. Тому, якщо підлітка щось хвилює, він завжди може звернутися до вас.
Інтернет створює ілюзію безпеки. Тому спілкуйтеся з дитиною, розвивайте її критичне мислення і медіаграмотність. Будьте другом і порадником, щоб вона не соромилася та не приховувала від вас проблеми, які можуть виникнути під час перебування в мережі.
І обов’язково знайдіть час, щоб зануритися в додаток разом з підлітком і допомогти йому встановити необхідні налаштування безпеки.