Інформація про користь занять йогою для дорослих і дітей все частіше звучить з вуст тренерів, лікарів і науковців. Так, з 2016 року Американська академія педіатрії (AAP) рекомендує йогу як безпечний і потенційно ефективний спосіб лікування для дітей з емоційними, фізіологічними та поведінковими порушеннями стану здоров’я.
Тому сьогодні ми вирішили детально розібратися — які ж корисні впливи мають регулярні заняття йогою. Але спершу пропонуємо з’ясувати, чим же дитяча йога відрізняється від йоги дорослих.
Які особливості йоги для дітей?
Дитяча йога — це комплекс фізичних і дихальних вправ, які допомагають підтримувати тіло дитини у здоровому стані. На заняттях діти вчаться піклуватися про своє тіло і прислухатися до внутрішніх відчуттів.
Дитяча йога відрізняється від йоги дорослих тим, що асани (вправи/пози) дітям пропонуються в більш легкій і доступній формі. Найчастіше заняття проходять у вигляді гри, адже маленьким дітям не властиво тривалий час залишатися в нерухомому стані.
- До того ж, діткам не доводиться заучувати назви асан. Замість цього вони фокусують свою увагу на саму позу і на те, на що (на кого) вона їм візуально схожа (будь-який предмет або тварина).
Дитяча йога — це рух, фантазія та грайливість. А головними завданнями інструктора є формування в дітей звички до здорового способу життя й уважності до свого тіла та настрою.
Яка користь від занять дитячою йогою?
Заняття йогою створюють усі умови для гармонійного фізичного і психічного розвитку дитини — вона стає сильнішою, більш спокійною, урівноваженою й уважною.
Цікаво, що дітям і підліткам можна пропонувати йогу як у конкретних лікувальних цілях, так і як засіб зміцнення здоров’я в цілому.
- Так, в одному з досліджень, результати якого були опубліковані в «The American Journal of Occupational Therapy», з’ясувалося, що щоденні заняття йогою допомагають дітям з розладами аутичного спектру зберігати спокій і знизити рівень агресії, зменшують їхню соціальну ізоляцію і тривогу.
Перерахуємо основні позитивні впливи йоги на дитячий організм, які підтверджені дослідженнями (за даними Американської Академії Педіатрії):
1) Зміцнення фізичного стану
Вправи йоги в поєднанні з особливим ритмом дихання задіюють усі системи організму дитини, тренують рухливість суглобів, опорно-руховий апарат, позитивно впливають на внутрішні органи. На заняттях йогою розвивається витривалість, гнучкість тіла, сила та спритність.
- Так, вправи на розтяжку знімають напругу в тілі, а перебування в різних позах збільшує силу і міцність м’язів.
Крім того, науковці повідомляють, що регулярні заняття йогою допомагають:
- регулювати рівень цукру в крові і рівень інсуліну;
- поліпшити координацію і відчуття балансу;
- зменшити біль у животі в дітей з синдромом подразненого кишечника (СПК);
- регулювати рівень гормонів.
До того ж, багато вправ йоги, за рахунок згинальних рухів корпуса та розтяжки, стимулюють травну систему й усувають проблему запорів.
2) Покращення пам’яті і здатності концентруватися
Йога дає можливість дитині зосереджувати свою увагу на відчуттях у тілі, слідкувати за плином думок, концентруватися на внутрішніх станах. Крім того, в процесі виконання вправ тренуються навички запам’ятовування. А розвиток цих когнітивних фунцій призводить до поліпшення навчальних досягнень.
3) Розвиток усвідомленості тіла
Практика йоги включає в заняття балансування, скручування, вигинання, які демонструють дитині її фізичні можливості і вчать розуміти своє тіло. Як наслідок, вона починає більш вдумливо ставитися до нього та навчається краще керувати ним.
4) Зменшення стресу і тривоги
Дихальні вправи та прийоми релаксації, яким дитина навчається в процесі занять йогою, можуть стати важливими інструментами в боротьбі зі стресом.
- Було доведено, що практика йоги знижує рівень гормону стресу (кортизолу) в організмі.
Крім того, коли ми робимо фізичні вправи, у нас виробляються ендорфіни — нейромедіатори, які створюють відчуття спокою та щастя, і звільняють нас від негативних думок і почуттів, накопичених у тілі.
- Чи знали ви, що ми фізично тримаємо негативні емоції у своєму тілі (як правило, в області шиї та попереку)?
В одному з досліджень, звіт про який був опублікований в «Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics», стверджується, що елементи йоги, включені до шкільної програми з фізичного виховання, знижують у підлітків рівень агресії і тривоги, зменшують поведінкові відхилення і сприяють демонстрації більш високих результатів під час проведення тестів.
5) Покращення саморегуляції
Саморегуляція — це здатність розпізнавати та змінювати свою поведінку, думки та емоції залежно від ситуації, що склалася. Заняття йогою підвищує цю здатність, допомагаючи дітям розуміти свої емоції та керувати ними.
Разом з тим, навички саморегуляції зменшують імпульсивність і допомагають дитині краще вирішувати проблеми та пристосовуватися до нових викликів.
- Наприклад, якщо в дитини трапляється неприємна ситуація в школі, вона з меншою ймовірністю буде звертати увагу на новий матеріал, що з часом може призвести до зниження шкільної успішності. Але, навчившись рефлексувати і розпізнавати свої емоції та потреби, діти можуть більш ефективно долати неприємні обставини та ситуації.
6) Підвищення самооцінки
Йога — це веселе заняття для дітей у неконкурентному середовищі, в якому вони можуть вивчити нові пози йоги та техніки дихання. А діти дуже люблять відчуття, яке вони отримують, коли опановують те, що, на їхню думку, вони не можуть робити. І тоді їм хочеться показати всім, чого ж вони навчилися на уроці йоги!
Надалі вдосконалення техніки та поліпшення рівноваги і гнучкості дає дітям відчуття особистого розширення можливостей, що допомагає «вирощувати» їхню впевненість у собі.
7) Поліпшення сну
Йога — чудовий спосіб покращити дитячий сон. Дослідження підтверджують, що поєднання фізичних вправ і технік дихання сприяє виділенню гормону мелатоніну, який утворюється вночі та допомагає нам засинати.
- Крім того, йога розслабляє дітям і знімає напругу, накопичену протягом дня, що дозволяє їм швидше засинати і довше спати. Тому дуже корисно виконувати деякі вправи безпосередньо перед сном.
8) Спонукання до соціальної взаємодії
Для дітей практика йоги частіше є груповим заняттям, а не індивідуальним. Як правило, вона включає пісні, ігри та інші цікаві заходи, які спонукають дітей рухатися разом та вчитися один в одного. Це створює позитивне, привабливе середовище, в якому діти можуть весело провести час, поговорити між собою та навчитися довіряти один одному.
Усі ці позитивні ефекти дають зрозуміти, що йога є важливим інструментом фізичного та психічного благополуччя дітей. Вона може допомогти їм навчитися жити в поточний момент, успішно долати стресові ситуації і вирішувати проблеми мирним шляхом. А це дуже важливі навички в сучасному
занадто швидкому і мінливому світі.
Насамкінець відзначимо, що йога є не менш корисною і для дорослих. Практикуючи її, ми також поліпшуємо здоров’я та душевну рівновагу. То, можливо, варто і нам відкласти ґаджети в сторону і спробувати зосередитися разом з дитиною на власному диханні і рухах?
- Пропонуємо почати з комплексу «12 вправ йоги для дітей у веселих картинках», який знаходиться у вільному доступі на порталі «Всеосвіта».