Першого жовтня у всьому світі відзначали День какао та шоколаду — улюблених смаколиків багатьох дітей і дорослих. Білий, молочний, темний, гіркий, з родзинками, сезамом, журавлиною, горіхами, кокосом — варіантів вибору шоколаду сьогодні безліч. А ще ж є шоколадні цукерки, батончики та інші ласощі з вмістом какао, якими переповнені полиці магазинів. Але от чи всі вони корисні і на що потрібно звертати увагу при їхньому виборі?
У сьогоднішній статті ми з’ясуємо:
- з якого віку дітям можна давати шоколадні ласощі;
- які корисні властивості мають какао та чорний шоколад;
- чи може шоколад викликати харчову алергію;
- як обрати якісний шоколад і як його правильно споживати.
І. Коли дітям можна давати шоколад?
Безумовно, чим пізніше малюк дізнається про солодощі з доданим цукром, тим краще. Ендокринологи та педіатри категорично забороняють додавати шоколад в дитяче меню раніше 3 років.
Лікар-педіатр лікувально-профілактичного закладу «СімМед» Наталія Петрук пояснює:
- «До 3-х років шоколад дитині вживати не можна − за рахунок високого вмісту в ньому жиру йде навантаження на не повністю сформовану ферментну систему організму. Спершу треба знайомити дитину з молочним і білим шоколадом, а з 5−6 років − із іншими видами шоколаду».
Справді, вміщені в шоколаді жирні кислоти і масла можуть викликати порушення в роботі підшлункової залози. Ферменти, які вона виробляє, ще не здатні повністю розщепити всі компоненти солодощів, тому підшлункова залоза буде працювати з сильним навантаженням.
Але справа у тому, що молочний і білий шоколад, з яких часто радять починати знайомство з солодощами, містять багато цукру, що є шкідливим для здоров’я і дитини, і дорослого. Окрім шкоди для зубів, ризиків виникнення ожиріння, цукрового діабету та серцево-судинних хвороб, цукор може викликати залежність, подібну до наркотичної. Дієтолог Тетяна Годард відзначає:
- «Цукор викликає досить сильну залежність. При вживанні цього продукту в мозку людини відбуваються такі ж зміни, як під дією морфіну або кокаїну. Різкі стрибки глюкози в крові провокують потребу в новій „дозі“. При цьому мозок не усвідомлює, що тяга до солодкого не має ніякого відношення до голоду, бо затуманений: при вживанні цукру активуються бета-ендорфінові рецептори і дофамінова система центру задоволення. Ми кайфуємо — реакція, аналогічна реакції на опіати».
При цьому, вміст какао-продуктів у молочному і білому шоколаді — мінімальний (у білому взагалі немає тертого какао чи какао порошку, лише какао-масло). Але ж користь шоколаду саме в какао-бобах, а не цукрі чи його замінниках.
Детально ми про це поговоримо нижче, а зараз відзначимо, що корисний шоколад має містити не менше 70 % какао. А цієї пропорції дотримуються лише при виробництві якісного темного шоколаду.
Відповідно, робимо висновок, що починати давати дітям шоколад краще з 5-6 річного віку, коли вони можуть пробувати темний шоколад. При цьому варто враховувати, що за рахунок високого вмісту какао він має гіркий насичений смак, який може не сподобатися дитині.
Вводити в раціон солодощі краще маленькими порціями (0,5-1 квадратик на день), уважно слідкуючи за реакцією організму.
- Лікарі також радять пропонувати дитині шоколад та інші солодощі після основного прийому їжі, а не на голодний шлунок.
ІІ. Які корисні властивості має какао та чорний шоколад?
Лікарка, екс-очільниця МОЗ України Уляна Супрун, посилаючись на наукові дослідження, повідомляє:
- «Чорний шоколад без цукру, який зазнав якомога меншої термічної обробки, а також какао-порошок, містять сполуки із протизапальною, кардіопротекторною, антиалергійною, антигепатотоксичною, противірусною діями та ефективні у боротьбі з вісцеральним ожирінням».
Що ж робить корисним какао для нашого здоров’я? Різноманітні сполуки, які входять до його складу. Так, у ньому містяться поліфеноли, антиоксиданти, магній, залізо, цинк і клітковина.
- Цікаво, що на кількість корисних властивостей у плитці шоколаду впливать кілька чинників: генотип рослини, місце вирощування, стиглість бобів та власне їхня обробка.
Пропонуємо розглянути детально, які позитивні впливи має какао і чорний шоколад на організм людини:
- Ці корисні властивості підтверджено науковими дослідженнями, посилання на які можна знайти в дописі пані Супрун, який ми прикріпили вище.
1) Флаваноли какао та чорного шоколаду корисні для здоров’я судин. Вони здатні запобігти або стримати прогрес атеросклерозу чи інших хвороб, пов’язаних із запаленням. До того ж, ці речовини дещо знижують тиск.
2) Какао та шоколад мають антиоксидантну дію. Вони містять поліфенольні сполуки, що захищають наші молекули від дуже реактивних сполук.
3) Какао покращує кровопостачання мозку, що може бути корисним пацієнтам із деменцією, хворобою Альцгеймера та тим, хто переніс інсульт. Какао зараз розглядають як функціональну їжу, що покращує виконавчу функцію мозку, пам’ять та уважність.
- Крім того, какао та шоколад корисні для збереження розумових здібностей і нормальної роботи серця в здорових людей, що мало сплять.
4) Шоколад з високим вмістом какао позитивно впливає на стан мікрофлори кишківника. Так, регулярне споживання какао збільшує присутність корисних бактерій родів Bifidobacteria і Lactobacillі, та зменшує кількість шкідливих Clostridia.
5) У какао також багато мікроелементів (магній, мідь, калій та залізо) які потрібні для нормальної роботи серцево-судинної і нервової систем.
6) Шоколад допомагає у фотозахисті нашої шкіри зсередини. Регулярне споживання чорного шоколаду чи какао зменшує прояви почервоніння, запалення і вільнорадикальних процесів, а також покращує кровопостачання шкіри і утворення колагену.
7) Какао і чорний шоколад сприяють розпаду внутрішнього (вісцерального) жиру і запобігають його утворенню, впливаючи на активність низки генів чи сигнальних шляхів в жирових клітинах.
ІІІ. Чи може шоколад викликати алергію?
Так, шоколад може викликати алергічні реакціі. Але зазвичай вони виникають не через високий вміст какао, а через наявність додаткових інгредієнтів у складі шоколаду, — молока, горіхів, соєвого лецитину, ароматизаторів чи емульгаторів. А от алергія на какао виникає дуже рідко.
- «Насправді, те, що приймають за алергію в дитини, це атиповий або системний контактний дерматит. Харчова алергія проявляється як біль у животі, свербіж слизових рота, навіть вертання їжі чи діарея. Дерматит дійсно часто супроводжуються і харчовими аллергіями, тож інколи вони збігаються. Але найпоширенішими харчовими алергенами є молочні продукти, горіхи чи яйця, а не какао», — відзначає екс-очільниця МОЗу.
ІV. Як вибрати якісний шоколад?
Щоб вибрати шоколад для дитини і для всієї сім’ї, дотримуйтеся простих правил:
1) Перед покупкою обов’язково звертайте увагу на склад продукту — в якісного шоколаду він завжди короткий: какао-продукти (какао терте, масло какао, какао порошок), цукор, лецитин та іноді ванілін. Відзначимо, що:
- какао терте — це твердий шматок чорного шоколаду зі 100% вмістом какао, який отримали під час перетирання какао-бобів;
- какао-масло — жир, отриманий з тертого какао — мелених зерен плодів шоколадного дерева;
- какао-порошок — висушена і подрібнена какао-макуха, яка залишається від тертого какао після вичавлювання какао-масла і йде на виробництво твердого шоколаду.
В переліку складових какао і какао-масло мають стояти на першому місці, а цукор — на останньому.
- Лецитин — це натуральний консервант, який дозволено ДСТУ. Компонент «консервант лецитин» (міжнародне маркування «Е322») — безпечний. Однак він може викликати алергічні реакції.
2) Какао-продуктів у складі має бути не менше 70%. Що темніший шоколад, то краще. Оскільки какао коштує значно дорожче за цукор, то такий шоколад не може бути дешевим.
3) У якісному шоколаді не має бути шкідливих добавок (пальмової олії, рослинних гідрогенізованих жирів, ароматизаторів, підсилювачів смаку, барвників тощо).
4) Плитка шоколаду має бути гладенькою, мати глянцеву (блискучу) поверхню. Під час ламання вона має голосно хруснути і на розломі залишитися матовою.
5) Хороший шоколад тане в руках, адже температура танення какао-масла є нижчою, ніж температура тіла людини, і становить 32-35°С.
- Юлія Слива, експерт з якості та безпеки харчових продуктів, в ефірі програми «Корисна програма», присвяченому шоколадним цукеркам, відзначила: «Масло какао — це найдорожчий інгредієнт справжнього шоколаду, який недобросовісні виробники часто замінюють пальмовою або кокосовою олією, а на упаковці вказують „рослинна олія“. Температура плавлення масла какао — +32 градуси, тому цукерки з якісного шоколаду тануть у роті».
А французький кондитер Ніколас Ботомісі радить під час вибору шоколаду звертати увагу на те, чи зазначено на упаковці місце походження какао-бобів, адже це також ознака якісного шоколаду.
V. Як споживати какао і шоколад?
«Наразі немає оптимальної денної дози шоколаду чи какао, але загальна ідея проста і зрозуміла: більше какао, менше всього іншого. [...] Доза какао 5-7 грамів фігурує в джерелах як „достатня“. Тому варто їсти більше темного какао-порошку чи трохи гіркого чорного шоколаду. Це ефективно доповнить раціон мікроелементами, клітковиною та поліфенолами без шкідливих наслідків», — пояснює Уляна Супрун.
Для максимальної користі від споживання шоколаду і какао вона рекомендує:
1) Поєднувати ягоди і какао, що буде позитивно впливати на здоров’я серця.
2) Поєднувати какао, фініки, горіхи та банани. За словами лікарки, це — вдале поєднання клітковини, природного вмісту цукру, текстури і користі.
3) Робити самостійно цукерки «Сухофрукти в шоколаді».
- Для виготовлення такого десерту можна використати сметану (жирний йогурт), какао, тахіні (кунжутну пасту), мед (цукор) та чорнослив або вишні.
4) Додавати какао чи тертий чорний шоколад і банани до вівсяної каші.
5) Робити пастилу з яблук, вишень чи ягід і какао.
6) Замість тортів із жирним кремом на основі маргаринів та емульгаторів готувати на свята не дуже солодке домашнє брауні. Лікарка радить його робити з бананом, ягодами і горіхами, аби збільшити вміст клітковини і мінералів в десерті, і зменшити частку цукру.
Пам’ятайте: харчові звички в родині впливають на особливості харчування в підлітковому та дорослому віці. Тому дуже важливо з раннього віку дбати про збалансований раціон дитини, багатий на поживні й різноманітні продукти. І добре зважувати всі «за» і «проти» перед тим, як пропонувати їй розрекламовані магазинні «смаколики».
- А у нашому попередньому матеріалі «Шоколад, піраміди і равлики — відповідаємо на 5 цікавих запитань чомусиків» ви можете знайти історію створення шоколаду.