Уже завтра, у четвертий четвер листопада, в США відзначатимуть державне свято — День подяки (Thanksgiving Day).
Ми часто чуємо про це свято як одне з найбільш улюблених серед американців, але мало що знаємо про нього. Якщо вам цікаво, як в США виникла традиція щорічної подяки і чому на святковому столі має бути саме індичка, — пропонуємо приєднатися до нашої подорожі в Америку. Попереду — багато цікавинок.
Як виникло свято?
Виникнення свята пов’язане з першими переселенцями з Англії — пуританами, які через релігійні переслідування залишили рідну країну. Після двомісячного плавання вони досягли берегів Америки в листопаді 1620 року і заснували там Плімутську колонію.
Однак перша зима на новому місці видалася дуже суворою та важкою, тому багато переселенців померли під час неї від холоду, голоду і хвороб. А тих, хто вижили, місцеві жителі (індіанці) навчили вирощувати кукурудзу (маїс), гарбузи та показали, в яких місцях ловиться риба і де можна полювати на дичину.
Поселенці зібрали дуже щедрий врожай, який дозволив їм пережити наступну зиму. Тож восени 1621 року перший губернатор колонії, Вільям Бредфорд, вирішив оголосити один день Днем подяки Богу за щедрість. Колоністи влаштували триденне святкування з молебнями подяки і бенкетом.
- За святковий стіл старійшини запросили також індіанців з племені Вампаноаг, які допомогли вижити переселенцям. Це був перший у світі День подяки.
Звичай дякувати Богу за урожай пізніше поширився по всіх колоніях Нової Англії, а в 1789 році перший президент США Джордж Вашингтон проголосив це свято національною подією і проголосив датою святкування 26 листопада.
Остаточно національним святом День подяки став 1863 року, коли президент Авраам Лінкольн, намагаючись об’єднати Північ та Південь, оголосив його національним святом і вихідним днем.
- Існує легенда, що це рішення Лінкольн прийняв через письменницю Сару Йозефу Хейл, що писала листи президенту протягом 17 років, просивши проголосити цей день святом. До слова, її згодом назвали «Хрещеною матір’ю Дня подяки».
Пізніше, 1941 року, президент Франклін Д. Рузвельт підписав спільну резолюцію Конгресу про зміну національного Дня подяки на четвертий четвер листопада.
- А от у Канаді День подяки святкують значно раніше — у другий понеділок жовтня.
Яких традицій дотримуються на День подяки?
Протягом існування свята склалося багато традицій, які американці пильно бережуть і дотримуються. Пропонуємо ознайомитися з найцікавішими:
1) Святкування в родинному колі
Головна традиція святкування Дня подяки — провести цей день у колі родини і близьких друзів, бути з тими, кому ви вдячні за кожну хвилину спілкування. Тож на святковий обід збираються кілька поколінь однієї родини. Деякі долають великі відстані, щоб відвідати це щорічне возз’єднання зі своїми близькими.
Перед тим, як приступити до трапези, кожен вимовляє слова подяки за все хороше, що сталося в його житті за цей рік.
2) Традиційні страви
У багатьох церквах проводяться спеціальні богослужіння у цей день, зосереджені на подяці Богові. Після служби всі члени родини збираються за одним столом, на якому неодмінно мають бути:
- запечена індичка, фарширована чорносливом, курагою, горіхами, яблуками та апельсинами;
- соус із журавлини до індички;
- гарбузовий пиріг;
- картопляне пюре.
Щодо того, чому саме індичка стала обов’язковим атрибутом святкового столу існує декілька версій. Так, одна з легенд розповідає, що на першому святі колоністи та індіанці засмажили і разом з’їли чотирьох індичок, впольованих в найближчому лісі. За іншою — індички врятували перших поселенців від голоду. Нібито, коли поселення перебувало на межі вимирання, з лісу вийшла невелика зграя індичок, що й «врятувала» колоністів від голодної смерті.
Наразі до Дня подяки по всій країні відгодовують велику кількість індиків, щоб забезпечити кожну американську сім’ю хоча б по одному.
- До слова, якщо ви бажаєте спробувати традиційну страву до Дня подяки, пропонуємо переглянути рецепт класичного приготування індички з сухофруктами і журавлиним соусом від відомого українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка.
Також, за словами журналістки і блогерки Асі Доліної, яка вже декілька років проживає у Нью-Йорку, сучасні американці до святкового столу готують:
- сирну запіканку з кукурудзою;
- салат з горіхами і виноградом;
- спаржу з вершковим соусом;
- груші в шоколадному соусі.
Є у свята і свій традиційний напій — яблучний сидр, який подають до столу гарячим.
3) Благодійність
У цей день американці намагаються подбати про тих, хто не має родини та не може дозволити собі святкового столу.
Багато громад у США проводять щорічні продовольчі поїздки, на яких збирають непсувні упаковані та консервовані продукти для тих, хто цього потребує. На станціях метро встановлюються спеціальні столи, на які всі бажаючі можуть класти свої пожертвування, у тому числі продукти.
Волонтери та громадські організації також влаштовують вечері на День Подяки, щоб кожен у цей день міг покуштувати теплої їжі.
4) «Помилування індички»
Це — напівсерйозна-напівжартівлива церемонія напередодні свята, під час якої на галявині перед Білим Домом президент зачитує указ про Помилування індички. Після цього «помилуваного» птаха відправляють в зоопарк, де він живе до смерті.
- Ця традиція вкоренилася при Джорджі Буші-старшому в 1989 році. І з тих пір щорічно проводиться в Білому домі.
Індичок для церемонії помилування поставляє Національна федерація виробників індички (National Turkey Federation). Для церемонії відбирають кількох птахів, чиї кандидатури потім виставляються на голосування на сайті Білого дому. До слова, індичкам-учасникам навіть вибирають імена.
5) Святкові паради
У багатьох містах проводяться великі фестивалі чи паради на честь Дня Подяки.
Одним з найбільших є парад Дня подяки в Нью-Йорку, який в даний час називається парадом Дня подяки Мейсі.
- Початок ця традиція бере ще в 1924-му році, коли робітники універмагів Macy’s вирішили влаштувати карнавал на честь початку різдвяних ярмарків в магазинах мережі. Тоді близько 400 учасників у карнавальних костюмах пройшли вулицями Нью-Йорка в супроводі професійних оркестрів і 25 живих тварин з місцевого зоопарку.
Наразі замість тварин в парадах «беруть участь» величезні надувні фігури у вигляді героїв мультфільмів та казок. Їх проносять від Центрального парку до входу в універмаг — навпроти Хералд-сквер. Парад показують в прямій трансляції по телебаченню.
- Цього року, через пандемію COVID-19, вперше за майже 100 років організатори події відмовилися від традиційного 4-кілометрового маршруту. Тож побачити видовище можна буде лише онлайн або по телевізору.
Наразі для американців День подяки — це можливість побути поруч з родиною, вшанувати своїх предків і переосмислити прожитий рік. А ще це свято є своєрідним відкриттям періоду різдвяних і новорічних свят, тому відразу після нього настає «Чорна п’ятниця» — час розпродажів.