Вчора, у третій четвер листопада, відзначався Міжнародний день відмови від паління, а сьогодні — 20 листопада — святкують Всесвітній день дитини. Розуміючи важливість кожного з цих свят, ми вирішили в нашому новому матеріалі розібратися, як впливає тютюновий дим на здоров’я дітей. Адже саме вони найбільше страждають від цієї шкідливої звички — вдома, на вулиці чи на пляжі.
- Відзначимо, що незважаючи на те, що в нашій країні вже вісім років діє закон про заборону тютюнопаління у громадських місцях, ми постійно стикаємося з його порушеннями.
Деякі люди просто не усвідомлюють всієї тяжкості наслідків вдихання диму від цигарок для свого здоров’я і здоров’я дітей. На жаль, чимало матусь і татусів безпечно курять поруч зі своїми дітьми. До чого це призводить — дізнаємося в сьогоднішній статті.
Що таке пасивне куріння?
Пасивне куріння — це вдихання диму, який виділяється при згорянні сигарети і який видихає курець. Він містить понад 7000 шкідливих хімічних речовин: зокрема, чадний газ, нікотин та його похідні, смолу, полоній, кадмій, поліциклічні ароматичні вуглеводи. Всі ці речовини поглинаються шкірою. Щонайменше 70 із них є канцерогенними, тобто вони можуть викликати або прискорювати розвиток злоякісних новоутворень.
- Зазначимо, що 80 % цього диму невидимі: частки токсичних речовин залишаються на меблях та одязі курця протягом декількох місяців і поширюються через повітря.
Варто пам’ятати що небезпечні сполуки містяться також у вторинному димі кальяну й електронних цигарок (вейпів).
Як впливає вдихання тютюнового диму на організм людини?
Легені людини дуже чутливі до тютюнового диму, тому в групі ризику перебуває кожен, хто знаходиться поруч з курцем.
Екс-міністерка МОЗу Уляна Супрун повідомляє, що:
1) Пасивне куріння впливає на серце та судини. Вдихання тютюнового диму заважає нормальній роботі серцево-судинної системи, збільшуючи ризик серцевого нападу.
2) У некурців, які піддаються пасивному курінню, збільшується ризик розвитку раку легенів на 20−30%. Адже коли дим видихають, він не одразу розчиняється в повітрі, тож більшість токсичних та канцерогенних сполук безперешкодно потрапляють в легені некурців з повітрям.
- Щорічно в США 7 300 смертей від раку легенів фіксують у людей, які ніколи не курили.
3) З’являється все більше доказів того, що пасивне куріння може збільшити ризик раку горла, гортані, щитовидної залози, появи респіраторних симптомів та хронічної обструктивної хвороби легенів серед людей, які не курять.
- Навіть нетривалий вплив диму може спровокувати незворотні зміни, які сприятимуть раку.
4) Небезпека є й для вагітних жінок. Якщо чоловік чи партнер вагітної жінки палить, а вона регулярно піддається впливу пасивного куріння, зростають ризики народити дитину передчасно чи з недостатньою вагою.
До чого призводить вдихання диму дітьми?
Дитячий організм є більш вразливим та чутливим до тютюнового диму, оскільки легені дітей менші, а їхня імунна система менш розвинена. Крім того, діти частіше дихають, ніж дорослі, відповідно, вони вдихають більше шкідливих речовин на кілограм маси тіла, ніж дорослий за такий самий проміжок часу.
- За підрахунками, діти, батьки яких курять, отримують таку дозу нікотину, ніби вони самі викурювали 60-150 сигарет на рік.
Розглянемо, які проблеми зі здоров’ям може спричинити пасивне куріння у дітей:
1) Так, діти батьків-курців, які змушені вдихати сигаретний дим, значно частіше хворіють бронхітами і пневмоніями, і зазвичай вони довше відновлюються після перенесених бронхолегеневих інфекцій.
- Ризик респіраторних захворювань збільшується на 60-70%, якщо один з батьків або обоє курять, і на 30%, якщо палить будь-який інший член сім’ї.
2) Пасивне куріння може викликати в дітей інфекції верхніх дихальних шляхів (гайморити, риніти).
- Крім того, діти мають більше шансів захворіти на астму під впливом пасивного куріння. А у дітей з астмою вдихання тютюнового диму призводить до хронічних інфекцій дихальних шляхів, унаслідок чого напади стають серйознішими і вимагають частого вентилювання легенів.
3) Пасивне куріння може ставати причиною або суттєво підвищувати ризик інфекцій середнього вуха, гострого отиту.
4) Серед інших ризиків вдихання дітьми тютюнового диму лікарі називають розвиток:
- алергічних реакцій;
- серцево-судинних хвороб;
- неврологічних ускладнень;
- деяких видів раку (рак мозку, лімфома, лейкемія, рак легенів тощо).
5) Тютюновий дим може також викликати раптову смерть малюка — синдром раптової дитячої смерті в перший рік життя (найчастіше у здорової дитини).
- Виявляється: пасивне куріння збільшує ризики цього майже так само, як і куріння матері під час вагітності.
6) Пасивне куріння викликає когнітивні порушення у дітей.
- Відомо, що діти, які потрапляли під дію тютюнового диму внутрішньоутробно, демонстрували нижчі показники когнітивних, мовних та слухових здібностей.
Підтверджено, що тютюновий дим негативно впливає на здатність дітей до навчання. Так, навички читання та лічби були повільнішими у дітей віком від 6 до 16 років, якщо вони регулярно ставали жертвами пасивного куріння.
7) Вдихання тютюнового диму також сприяє поведінковим проблемам у дітей — у них частіше виникає тривога, депресія, агресивна поведінка та гіперактивність.
- Дослідження показують, що усі діти, які зазнали впливу тютюнового диму як до, так і після народження, виявляли проблеми з поведінкою та/або гіперактивність до 10 років.
8) А ще в дітей, які часто ставали жертвами пасивного куріння, легше формується звичка курити за рахунок стимуляції нікотину в мозку, повідомляє «News-Medical». Тож діти, у яких батьки або члени сім’ї палять, швидше за все, коли виростуть, також стануть курцями.
Тому дуже важливо бути свідомими впливу власних шкідливих звичок на інших людей. Здоров’я наших дітей — у наших руках. Ми спроможні зробити свій дім вільним від цигаркового диму і відмовитися від паління в будинку, квартирі чи на вулиці поруч з дитиною.
Аби ваша дитина не страждала від наслідків пасивного куріння можна також:
- не дозволяти нікому курити ніде у вашому домі чи поблизу дітей;
- не палити в машині;
- обирати ресторани та інші громадські місця, де заборонено курити;
- залишити наліпки «Куріння заборонено» на дитячих майданчиках, у ліфтах, під’їздах житлових будинків, зупинках громадського транспорту і підземних переходах;
- просити курців користуватися спеціально відведеними приміщеннями або зонами для куріння.
Наші діти мають право на безпечне бездимне середовище. А наш обов’язок — забезпечити їм його.