А свято вже зовсім близько. Цього року в багатьох сім’ях святкування буде відбуватися вдома, в колі близьких людей. Ви вже знаєте, які розважальні заходи запропонуєте дітям, аби очікування приходу нового року пройшло весело та динамічно? Два роки тому ми вже робили добірку новорічних ігор і конкурсів.
- Їх можна переглянути в статті «15 цікавих ігор та конкурсів для дітей» за посиланням.
А сьогодні пропонуємо вашій увазі декілька нових ідей, які ви зможете додати до своєї розважальної програми. До слова, в конкурсах та іграх можуть брати участь і малюки, і дорослі.
10 НОВОРІЧНИХ ІГОР
1) Гра «Вгадай новорічний запах»
Для проведення гри потрібно підготувати декілька непрозорих банок або пластикових контейнерів з кришками і покласти в них аромати, що нагадують Новийрік (хвоя, шкірка і часточки мандаринок, імбирне печиво тощо). Після цього зав’яжіть очі учасникам і попросіть їх відгадати запах.
- Спробуйте в одну з банок помістити шматочки льоду. Цікаво, які ідеї запропонують учасники, коли будуть його відгадувати.
Можна також помістити в банку ватні кульки з нанесеними на них запахами ефірних олій.
2) Гра «Новорічні побажання»
Для цієї гри потрібно заздалегідь підготувати папірці з написаними на них літерами. Учасники сідають в коло, по черзі дістають папірці з контейнера чи коробки і вигадують новорічне побажання, яке починається з цієї літери. Після кожного кола папірці з літерами, які уже називали, можна повертати до коробки і знову їх діставати.
- Для старших дітей і дорослих можна ускладнити завдання і, наприклад, під час першого кола говорити лише іменники (Мудрості), під час другого — прикметники (Міцного здоров’я), під час третього — дієслова (Мандрувати частіше). У цьому варіанті гри ви можете обрати: повертати після кожного кола папірці до коробки чи кожен учасник буде вигадувати свої побажання на ту ж саму літеру.
Ведучий записує всі сказані побажання, аби не було повторень.
3) Гра «Скільки сніговиків?»
Щоб зіграти в цю гру, вам потрібно підготувати 6 або 10 «сніговиків» з білих
паперових склянок, вкритих поліетиленом (350 мл). Їх можна придбати в супермаркеті у відділі одноразового посуду. Гра буде цікавішою, якщо на склянках намалюєте очі, ніс та рот «сніговичка» маркером або наклеєте їх із паперу ( тоді «сніговики» будуть яскравішими). Крім того, вам знадобляться «сніжки» з помпонів або згорнутих у кульки шкарпеток.
Перед початком гри складіть «сніговиків» один на одного у вигляді піраміди (3-2-1 або 4-3-2-1) і запропонуйте учасникам влаштувати «снігову» битву — по черзі кидати «сніжки» у піраміду. Той, хто зіб’є найбільше сніговиків за певний проміжок часу, виграє гру.
4) Гра «Неймовірні історії»
Ви колись пробували складати історію разом зі своєю родиною або друзями? Новорічне свято — чудова нагода, аби спробувати. Ви можете створити казку з вигаданими персонажами або розповідь, у якій ви та інші учасники станете головними героями. Сюжет історії обирають самі учасники, тут обмежень немає. Важливо лише, щоб оповідь стосувалася свят — Нового року або Різдва.
Попросіть когось розпочати історію або почніть самі. Далі кожен учасник має продовжити сюжет, додаючи одне речення. Тривалість гри залежить від кількості учасників та їхнього бажання продовжувати.
5) Гра «Вгадайте мелодію»
Заздалегідь підготуйте список відомих новорічних та різдвяних мелодій — з текстом і без тексту. Це можуть бути:
- «У лісі-лісі темному»;
- «Малесенькі сніжиночки»
- Наталія Май «Пісня про Новий рік»;
- Наталія Май «Падає сніжок»;
- «Щедрик» та «Carol of the bells»;
- «Little snowflake»;
- «We wish you a merry Christmas»;
- «Jingle Bells»;
- «Have yourself a merry little Christmas»
- Wham! — «Last Christmas»;
- Дін Мартін — «Let it snow»;
- ABBA — «Happy New Year».
Спочатку пропонуйте учасникам відгадати назву пісні лише за звуками музики. Якщо будуть складнощі — пропонуйте мелодію з текстом. Заохочуйте підспівування і танці!
6) Гра «Що в шапці Діда Мороза?»
- Замість шапки можна використовувати різдвяну панчоху для подарунків.
Наповніть яскраву шапку Діда Мороза дрібними предметами перед святом. Під час вечірки нехай діти та дорослі спробують здогадатися, що ж у ній заховано. Кожен учасник має з заплющеними (зав’язаними) очима дослідити на дотик всі предмети, а потім записати свої здогадки. Перемагає той, хто вгадав найбільше предметів.
- Маленькі діти можуть просто з заплющеними очима витягувати предмет і вгадувати його.
Пропозиції щодо наповнення шапки:
- цукерка;
- соснова шишка;
- новорічний бант;
- оксамитова стрічка;
- ялинкова іграшка;
- гірлянда-дощик;
- мандарин;
- дзвіночок;
- маленькі іграшки (машинка, лялька, цеглинка конструктора тощо)
Пам’ятайте, що предмети не повинні мати гострих країв.
7) Гра «Суп із сніжок»
Підготуйте 2 контейнери «сніжок » із ватних кульок і поставте їх з одного боку кімнати, а 2 порожні каструлі чи великі миски — з іншого. Розділіть дітей на 2 команди і дайте першому в кожній команді ложку. Гравці мають використовувати ложку, щоб донести якомога більше ватних кульок до порожньої каструлі, а потім повернутися до своєї команди і передати ложку наступному.
- При цьому, якщо «сніжка» падає, її не можна піднімати.
Встановіть часові рамки, і вкінці гри порахуйте «сніжки». Переможе та команда, у якої вийшов густіший «суп» (яка принесла більше ватних кульок).
8) Гра «Детективи»
Під час цієї гри учасники працюють у командах, намагаючись знайти якомога більше слів, прихованих у святкових словах. Наприклад:
- у слові «Сніговик» можна знайти такі слова — «Кіно», «Вінок», «Вік», «Сніг», «Вікно», «Сіно» та ін.);
- у слові «Подарунок» — «Дар», «Кора», «Нора», «Парк», «Крона», «Руна»).
Перемагає та команда, яка складе більше слів.
9) Гра «Чемний чи неслухняний?»
Необхідні матеріали: невеликі цукерки в обгортках червоного та зеленого кольору, миски, аркуші паперу, на яких написано «Чемні» та «Неслухняні».
Дайте кожному учаснику чашку, наповнену червоними і зеленими цукерками, переконайтеся, що в кожній однакова їхня кількість. Гравці повинні швидко пройти маршрут і розділити цукерки (по одній цукерці за раз) на окремі миски по всій кімнаті, позначені аркушами «Чемні» та «Неслухняні». Червоні цукерки потрібно класти до тарілок з написом «Неслухняні», а зелені цукерки — у тарілки з написом «Чемні».
Перший гравець, який відокремив усі свої цукерки, виграє.
10) Гра «Я люблю зиму» («Цього року мені сподобалося...»)
Учасники мають сісти у коло і передавати один одному скляну кулю (з «снігом» всередині) або звичайний м’ячик, по черзі називаючи причину, чому вони люблять зиму.
- В другому варіанті гри учасники називають, що їм сподобалося протягом року, який закінчується.
6 НОВОРІЧНИХ КОНКУРСІВ
1) Конкурс «Загорни подарунок»
Підготуйте декілька коробок однакового розміру, папір для обгортання, кольорові стрічки, ножиці та скотч. Учасники мають загорнути подарунок за допомогою наявних матеріалів. Хто красивіше загорне коробку, той і виграв.
2) Конкурс «Хто влучніший?»
Для початку потрібно знайти V-подібні палички для використання в якості рогів оленя і коробку для основи, на якій можна намалювати мордочку одного з оленів Санта-Клауса. Крім того, вам будуть потрібні кільця невеликого діаметру для накидання на «роги».
Кожен учасник може здійснити три спроби (одна за одною), після чого настає черга наступного. Ведучий має записувати кількість влучних потраплянь. Той, хто накине найбільше кілець на «роги» оленя, виграє й отримує приз.
3) Конкурс «Намисто для ялинки».
Для конкурсу знадобиться багато канцелярських скріпок (бажано різнокольорових). Розділіть учасників на 2 команди і дайте їм скріпки. Протягом 5 хвилин учасники мають зібрати з них довгі ланцюжки. Для підбадьорення можна ввімкнути веселу музику. Перемагає та команда, «намисто» якої буде довшим.
4) Конкурс «Абракадабра»
Заздалегідь напишіть на аркушах паперу слова з переплутаними літерами. Аби полегшити завдання молодшим дітям, можна в кожному слові виділити літеру, з якої воно починається.
Завдання учасників: біля кожного загаданого слова написати правильне. Хто швидше впорається із завданням, отримує нагороду від ведучого.
Намагайтеся підібрати слова, які будуть відповідати новорічній тематиці, наприклад:
- ігьснуркаон (снігуронька);
- илакян (ялинка);
- днарокуоп (подарунок);
- кнакуилі (канікули);
- ятвос (свято);
- жаінсник (сніжинка);
- фкєервер (феєрверк);
- овкігнис (сніговик).
5) Конкурс «Відновлюємо картини»
Заздалегідь підготуйте роздруковані зображення зимового пейзажу або картинки на новорічну тематику і розріжте їх довільно на нерівні частини. Командам або окремим гравцям потрібно якомога швидше скласти картину — «відновити втрачений шедевр з музею».
Для полегшення завдання можна запропонувати для зразка ціле зображення. Переможе той, хто найшвидше і найбільш правильно складе свою картинку.
6) Новорічна вікторина
Розділіть учасників на 2 команди і запропонуйте відповісти на цікаві запитання.
Наведемо приклади питань для такої гри:
- Де живе Санта-Клаус? (У Лапландії, на Північному полюсі);
- Скільки промінчиків має сніжинка? (Шість)
- Куди кладе подарунки Дід Мороз? (Під ялинку);
- Назвіть всі місяці року, починаючи з кінця;
- Скільки пісних страв українці готують на Святвечір? (Дванадцять);
- Скільки летючих оленів запряжено в сани Санта-Клауса? (Дев’ять);
- Де живуть пінгвіни, а де — білі ведмеді? (Пінгвіни живуть на Південному полюсі (в Антарктиді), а білі ведмеді — на Північному (в Арктиці));
- Який пиріг випікають на Різдво в Німеччині? (Штолен);
- Хто є автором всесвітньо відомої мелодії «Щедрик»? (Український народ і Микола Леонтович);
- В якій країні Діда Мороза називають Йоулупуккі? (у Фінляндії);
- Чим можна прикрасити дім до свята в Україні? (Гірляндами, різдвяним вінком, новорічною ялинкою, паперовими сніжинками, ліхтариками, гілочками сосни);
- Назвіть дві новорічні пісні;
- Як називається календар очікування святя з завданнями та подарунками для дітей? (Адвент календар);
- Пригадайте три фільми (мультфільми), у яких згадується Різдво («Гаррі Поттер», «Сам удома», «Полярний експрес»);
- Що залишають для Санта-Клауса діти? (Склянку молока, печиво і моркву для оленів);
- Як звали дівчинку з казки «Снігова Королева»? (Герда)
- У якій країні під час новорічних вуличних процесій запалюють тисячі ліхтариків, щоб освітити шлях у Новий рік? (В Китаї).
Якщо запитання виявиться занадто складним, гравцям можна запропонувати 3 варіанти відповідей. Ви можете також згрупувати питання за рубриками: «Різдво», Новий рік«, «Традиції в різних країнах світу», «Зима» тощо.
За кожну правильну відповідь команді нараховуються бали.
Перемагає та команда, яка набере найбільше балів.
Перед використанням ігор та конкурсів радимо переконатися, що обрані вами варіанти відповідають віку та зрілості дітей. Поясніть їм детально правила гри, за необхідності продемонструйте, як потрібно виконувати завдання.
Гарних і веселих вам свят!