Сьогодні в магазинах можна побачити великий вибір дитячої декоративної косметики: помади, тіні, лаки для нігтів, туші для вій і навіть підводки для очей. Не так давно з’явилися ще й крейдяні фарби для волосся, за допомогою яких маленькі модниці роблять яскраві пасма в зачісках. Ми були здивовані, але попит на цю продукцію величезний. Батьки не просто дозволяють дітям фарбуватися, а навіть самі купують їм цілі набори косметики.
Наскільки використання такої косметики є безпечним для дитини? Ми спробували знайти відповідь на це запитання, тож у сьогоднішньому матеріалі наводимо для вас коментарі експертів — лікарів-косметологів, дерматологів та психолога.
Чи справді дитяча декоративна косметика є безпечною?
Деякі косметологи запевняють батьків, що дитяча косметика не принесе шкоди дитині, якщо вона створена відомими і перевіреними виробниками. Однак знайти такі на полицях — завдання непросте.
- Кандидат медичних наук, головний лікар центру медичної косметології Оксана Волкова відзначає: «Саме дитячої декоративної косметики хороших, аптечних косметичних ліній — немає. Крім гігієнічної помади. Я особисто не зустрічала в пристойних марках спеціальної дитячої декоративної косметики. Дитяча косметика може входити до складу великих брендів, але це будуть дитячі лінії по догляду за шкірою: креми, шампуні, мило тощо».
Справді, ми переглянули асортимент дитячої декоративної косметики в українських інтернет-магазинах, і не знайшли жодної помади чи тіней, вироблених відомими брендами. До того ж, під час замовлення онлайн не можливо ознайомитися з складом засобу. Його або взагалі не зазначають, або обмежуються повідомленням «Усі компоненти набору є абсолютно безпечними для дітей».
А розміщення слів «гіпоалергенний», «оганічний», «вироблений з натуральних компонентів» на упаковці часто не регулюється ніякими правилами та нормами. Тобто, за словами аналітика Робочої групи з охорони навколишнього середовища Соні Лундер, наявність цих слів зовсім не означає, що продукт містить менше шкідливих або більше природних інгредієнтів.
- Так, 1975 року FDA (Food and Drug Administration) — американське Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів намагалося врегулювати ринок косметики. Було видано постанову про те, що маркування «гіпоалергенна» може мати тільки та косметика, яку тестували на людині, і вона викликала набагато менше побічних реакцій. Але суд визнав таке рішення незаконним, і компанії-виробники стали використовувати напис «гіпоалергенний» на свій розсуд.
Як косметика впливає на організм дитини?
Дозволяючи дитині користуватися косметичними засобами невідомого походження та якості, ми ризикуємо її здоров’ям. Адже в нашій країні та й у багатьох країнах за кордоном ринок косметичної продукції досі є неврегульованим. Норми, які існують, є застарілими, а досліджень якості косметичних засобів і їхнього впливу на організм держава не здійснює.
Варто розуміти, що вплив шкідливих хімічних речовин на дітей є більшим, ніж на дорослих. Це зумовлено особливостями їхнього організму. Лікар Оксана Волкова пояснює:
- «Дитяча шкіра дуже сильно відрізняється від дорослої, перш за все проникністю. Чим молодшою є дитина, тим небезпечнішим виявиться проникнення в її шкіру різних токсичних речовин. І боятися потрібно в першу чергу алергічних реакцій».
З нею погоджується і лікар-дерматокосметолог, доктор медичних наук Андрій Мартинов:
- «Декоративна косметика — взагалі не корисний для шкіри продукт, особливо для дитячої та підліткової. [...] Найчастіше це загроза виникнення алергічних реакцій, оскільки дитяча шкіра чутливіша, ніж у дорослих. Алергічні реакції небезпечні тим, що може з’явитися не тільки свербіж та почервоніння, а й набряк дихальних шляхів (набряк Квінке). А це ризик для життя».
Крім того, лікарі відзначають, що в дітей рівень всмоктування в організмі на 10-20 відсотків вищий, ніж у дорослих, завдяки високому обміну речовин. Тож шкідливі речовини мають вищу ймовірність потрапити в організм дитини.
Які компоненти косметики можуть зашкодити дитині?
Перерахуємо найбільш небезпечні складники косметики (вони можуть зустрічатися і в продукції, призначеній для дорослих, і в косметичних засобах для дітей):
1) Важкі (токсичні) метали, зокрема: миш’як (Arsenic) та його сполуки, свинець (Lead). Вони вражають головний мозок, органи дихання, сечостатеву систему.
- Так, під час одного з досліджень в США небезпечні дози миш’яку було виявлено в 4 з 48 дитячих косметичних засобів для обличчя, призначених для створення макіяжу на Хелловін.
- А от свинець був виявлений в 20 фарбах для обличчя. Так, він входить до складу багатьох губних помад (найчастіше — темно пігментованих). І в деяких марках його концентрація значно перевищує норми.
2) Формальдегід та консерванти, які його виділяють (наприклад, гідантоїн DMDM, сечовина імідіазольдіналу та діазолідінал (DMDM hydantoin, imidiazoldinal urea and diazolydinal).
- Ця речовина здатна викликати запалення слизових оболонок та органів дихання.
3) Мінеральні олії (Mineral oil). Це — технічні олії (парафін, цирезін), отримані шляхом переробки нафтопродуктів. Вони здатні закупорювати пори, створювати «парниковий ефект» на шкірі (коли піт і шкірний жир не можуть вийти на поверхню через непроникну плівку). Це може стати причиною висипань, почервонінь, зневоднення шкіри та зниження її захисних функцій.
4) Синтетичні ароматизатори (Parfum). До цієї групи входять близько 200 хімічних компонентів), які можуть стати причиною підвищеної пігментації, головного болю, висипань, кашлю, запаморочення, блювоти і подразнення шкіри.
5) 1,4-Діоксан (1,4-Dioxane) — канцерогенна речовина, яка є токсичною для мозку, центральної нервової системи, нирок і печінки.
6) Штучні барвники (FDC-n або FD&C), які можуть викликати лущення, подразнення шкіри і висип, надмірну пігментацію або, навпаки, знебарвлення шкіри. Також вони можуть бути потенційними канцерогенами.
З якого віку можна дозволяти дитині користуватися декоративною косметикою?
Ми вже з’ясували, що дитячою декоративною косметикою дитині краще не користуватися. Хіба що використовувати її для створення макіяжу лялькам або спеціальним моделям-розмальовкам.
«Дорослу» косметику фахівці радять починати використовувати з 14-16 років, помірно та під наглядом батьків.
Рекомендуємо ретельно підходити до вибору перших косметичних засобів для підлітка, уважно читати склад продукту й обов’язково протестувати його перед застосуванням. Адже навіть натуральна косметика може викликати алергію.
Чи можна фарбувати дитяче волосся?
Мода на кольорове волосся вже дійшла навіть до дитячого садка — 5-річним дівчаткам батьки дозволяють фарбувати «хвостики» в рожевий, бордовий та фіолетовий кольори. Але чи безпечно використовувати в ранньому віці фарбу для волосся?
- «Одна з найважливіших речей, про які слід пам’ятати, це те, що діти, як правило, мають більш чутливу шкіру голови і набагато тонше волосся, ніж дорослі» — стверджує лікар Лінн Чіам, дерматолог Лазерної клініки для волосся дітей та дорослих.
Тому дитяче волосся пошкоджується швидше. Хімічні речовини можуть видалити клітини бар’єрного шару зі шкіри голови вашої дитини, роблячи її відкритою та вразливою до впливу навколишнього середовища. Аміак, перекис водню та парафенілендіамін, які зазвичай використовуються в стійких фарбах для волосся, можуть викликати непередбачувану реакцію організму. До того ж, ці хімічні речовини здатні змінювати структуру дитячого волосся. Тому лікарі радять не фарбувати та не освітлювати волосся дитини до настання статевого дозрівання, ідеально — до пізнього підліткового віку (16 або 17 років).
Якщо ж ви хочете дозволити підлітку поекспериментувати з кольором волосся, замість стійкої фарби фахівці рекомендують використовувати непостійні барвники для волосся, які легко змиваються. Є спеціальні кольорові крейди, шампуні і лаки різних відтінків. Вони зникають після декількох змивань і не завдають шкоди здоров’ю.
- «Ці тимчасові барви просто покривають стрижень волосся і не проникають в нього, як це робить фарба», — пояснює лікар Лінн Чіам.
Але нагадуємо: обов’язково зробіть тест, щоб переконатися, що у вашої дитини немає алергічної реакції на засіб. Бажано також звернутися до фахівця і проконсультуватися з ним про склад фарби.
Як щодо лаку для нігтів?
До 7 років лікарі не рекомендують використовувати ніякі лаки для нігтів. Адже навіть дитячий лак містить багато різних барвників, консервантів та хімічних речовин.
Лікар Лінн Чіам наводить три основні токсини багатьох торгових марок:
- толуол, який може викликати проблеми з боку нервової системи та верхніх дихальних шляхів;
- дибутилфталат, який пов’язаний з вродженими вадами в лабораторних тестах на тваринах;
- формальдегід, який може спричинити проблеми з диханням та збільшити ризик деяких видів раку при тривалому впливі.
Також фахівець застерігає від використання лаку для нігтів дітям, схильним до астми, оскільки лак може містити токсичні аерозолі.
Після 7 років можна почати використовувати і дорослі лаки, якщо ви впевнені у виробнику. Вибирайте засоби без ацетону, ароматизаторів і блискіток в складі, бажано на водній основі. Лікар Лінн Чіам радить тримати лак на дитячих нігтиках не більше 5-7 днів.
- Також можна використовувати наклейки і стікери на нігті в якості компромісу.
Ми розуміємо, що в сучасному світі ізолювати дитину від впливу маркетингової реклами неможливо. Їй буде хотітися спробувати те, чим користуються кумири, друзі чи дорослі. Тому будьте готові до відкритої щирої розмови про макіяж та його шкоду для дітей. Поясніть дитині, що краса — не лише в нашому зовнішньому вигляді, а й у словах та вчинках.
- «Дуже важливо, щоб діти знали про різні цінності. Звичайно, важливо бути доглянутим, стежити за своєю зовнішністю. Але якщо тебе дражнять клаповухим або ти не носиш корону з конкурсу краси, тебе рано записувати в невдахи. Краса не тільки в тому, як ти себе прикрашаєш, але і в тому, як ти себе поводиш. Крім того, не менш важливо бути хорошим другом, бути здоровим і сильним, відповідальним і чесним, добрим і уважним, витривалим і терплячим», — пояснює сімейний психолог Олена Заїтова.
Вона також наголошує на тому, що дуже важливо будувати з дитиною довірливі стосунки. Це запорука того, що за будь-яких труднощів чи переживань, першим, до кого звернеться дитина без страху бути висміяною чи розкритикованою, будете саме ви.