Впродовж літніх канікул батьки часто відправляють дітей до бабусі та дідуся або інших родичів у село, подалі від забрудненого шкідливими викидами міста. У селі вона може цілими днями перебувати на вулиці, дихати чистим повітрям, їсти свіжі овочі та фрукти, вирощені на городі та в саду. А це в поєднанні з фізичною активністю сприяє поліпшенню її здоров’я.
Зазвичай, відпускаючи дитину до села, батьки почувають себе спокійними, адже знають, що там набагато менше небезпек, які можуть трапитися з нею. Однак, на жаль, село не є повністю безпечним місцем для дитини, особливо тієї, яка виросла у великому місті.
Тому в сьогоднішній статті ми вирішили опублікувати важливі поради щодо безпеки міської дитини у селі від Пошуково-рятувальної волонтерської організації (SARVA).
Як діяти батькам, які хочуть, щоб відпочинок дитини у селі пройшов безпечно?
І. Поговорити з родичами, у яких залишається дитина
- «Поясніть, що безпека вашої дитини — понад усе. До 10 років дитину взагалі не варто залишати без нагляду у селі. Старші діти мають хоча б регулярно повідомляти, де і з ким вони. Ваші родичі можуть не поділяти цих та інших принципів. Що, наприклад, дитину не можна відпускати саму або з іншими дітьми на ставок чи до лісу. Вони скажуть, що діти в селі гуляють, де хочуть, що тут це нормально, що це у вас у місті небезпечно і маніяки, а ви зайве собі вигадуєте», — зауважує Олексій Геращенко, керівник Пошуково-рятувальної волонтерської організації.
Тому варто наголосити на тому, що діти з міста і села мають абсолютно різний досвід перебування в подібних ситуаціях. Так, для сільських дітей місцевість є знайомою, небезпечні місця — відомими. А дитина з великого міста буде постійно стикатися з новими, незрозумілими і потенційно небезпечними ситуаціями. Тому їй потрібен нагляд дорослих.
- В організації радять наголосити бабусям, дідусям та/або іншим родичам, на яких ви залишаєте дитину, що вони мають пильнувати за нею і перевіряти, де вона знаходиться. Найпоширеніша причина зникнення дітей — недогляд дорослих.
II. Обговорити з дитиною потенційно небезпечні місця та ситуації:
1) Дороги
- «У сільській місцевості, порівняно з містом, небагато машин на дорогах. Це створює ілюзію безпеки. Насправді, у селах на вулицях немає поліцейських патрулів, тому тут часто водії відчувають безкарність і перевищують швидкість, сідають за кермо напідпитку», — повідомляють у пошуково-рятувальній організації.
Тому дитина має завжди сходити з дороги, якщо почує чи побачить, як наближається автомобіль. Нагадайте також їй, що вона ні в якому разі не може гратися на дорозі.
2) Водойми
Навіть якщо дитина вміє плавати, не можна дозволяти їй йти до річки або ставка без нагляду дорослих. Адже сільські водойми часто не пристосовані для купання, там нечищене дно, можна потрапити у несподівану течію. Дуже небезпечними є й ігри у воді без нагляду дорослих.
3) Прогулянки
Спеціалісти радять:
- не відпускати дітей до 10 років гуляти без нагляду;
- ознайомити дитину з місцевістю, показати основні орієнтири, за якими легко знайти дорогу до дому;
- привчити дитину брати з собою на прогулянку телефон (при цьому нагадайте їй, що ігри та перегляд соцмереж розряджають його);
- придбати дитині наручний годинник з GPS-трекером та підключити його до своїх гаджетів (так ви завжди будете знати, де вона).
4) Ліс
Поясніть дитині, що в ліс вона може ходити лише з дорослими. Одягатися на прогулянку рекомендується в яскравий одяг, щоб легко побачити одне одного. Кожній дитині необхідно дати з собою свисток, пляшку води, трохи їжі, ліхтарик та повністю заряджений телефон.
Нагадайте дітям про наявність отруйних ягід і грибів у лісі і наголосіть на тому, що вона не має їх чіпати без дозволу дорослих.
- Далі в матеріалі ми наведемо інформацію, як діяти, якщо дитина загубилася у лісі.
5) Зв’язок
У сільській місцевості мобільний зв’язок та інтернет можуть бути відсутніми в деяких локаціях. Тому бажано попередньо дізнатися про ці місцеві особливості й розповісти про них дитині.
А вдома спеціалісти пошуково-рятувальної організації радять зробити разом з дитиною дослідження — перевірити, скільки часу смартфон заряджається, скільки часу тримає заряд у пасивному стані та під час інтенсивного використання.
- Нагадуйте дитині кожного вечора ставити телефон на заряджання.
6) Колодязі та ями
Поясніть дитині, що на колодязь не можна залазити, перегинатися через край, гратися з ланцюгом або мотузкою. Дізнайтеся у місцевих мешканців про відомі їм колектори та заховані в траві ями й розкажіть про них дитині.
- Зауважимо, що колектором називають ділянку каналізаційної мережі, що збирає стічні води з одного або декількох басейнів каналування.
7) Покинуті споруди
Діти люблять гратися в покинутих сараях, домівках, недобудовах. Найбільшу небезпеку становлять самі споруди — стіни, підлоги, стелі. Вони можуть зненацька зламатися й впасти на дитину або разом з дитиною. Крім того, в таких затемнених місцях часто росте трава, де полюбляють ховатися змії, можна натрапити на побите скло чи цвяхи.
8) Електрострум
Спеціалісти застерігають:
- «У селі можна натрапити на старі й іржаві немовби непрацюючі трансформаторні будки, розподільні щити, стовпи з проводами. Але вони можуть бути підключені до електромережі. В гаражах і сараях часто трапляються незахищені або поламані розетки, оголені дроти. Вони теж можуть бути небезпечними».
Також попередьте дитину, що ні в якому разі не можна залізати на ЛЕП (лінії електропередач), гратися під ними.
9) Незнайомці
Правила міст працюють і в селі. Ніколи не можна йти з двору, не повідомивши дорослих, з ким, куди і навіщо ти йдеш. Не можна йти з незнайомцем, навіть якщо він/вона каже, що відведе до родичів. Єдина людина, окрім рідних, з якою дитина може бути в безпеці — поліцейський.
- Олексій Геращенко радить навчити дитину правилу трьох «Ні» — Нікуди Ні з ким не йти Ніколи.
11) Тварини
Міська дитина в селі часто вперше наочно знайомиться з тваринним світом. Будьте з нею у цей момент. Спроби самостійно підійти до тварини, доторкнутися до неї, можуть бути небезпечними.
- «Коні брикаються, корови й вівці бодаються, собаки кусаються. Кози, свині, гуси, півні, індики — всі сільські тварини не звикли до пестощів і тісного контакту з дитиною. Навіть брати в руки миле курча небезпечно, бо квочка агресивно буде його захищати. Дикі тварини, такі як ховрахи чи білки, ще менше раді бачити людей. А симпатичний їжачок може вкусити дитину (бо він хижак, і до того ж може хворіти на сказ). Нарешті, у селі є небезпечні комахи — їхній укус може викликати алергічну реакцію», — попереджають в організації SARVA.
10) Туалет
Сільські туалети у дворах незвичні для дітей з міста. Тому варто проговорити з дитиною, що в отвір не можна лізти, навіть, якщо туди впав смартфон.
Обговоріть всі ці теми з дитиною до приїзду в село, по дорозі і вже на місці, покажіть та навчіть, що можна робити, а чого краще уникати.
Що робити, якщо дитина загубилася?
Якщо дитина зникне, родичі мають негайно повідомити про це батьків і поліцію. Краще скасувати виклик поліції, якщо дитина знайдеться, ніж втрачати дорогоцінний час. Батьки, в свою чергу, мають терміново звернутися до поліції та волонтерських організацій для пошуку.
- «У нас є статистика: за перші 4 години шанс знайти живу дитину становить 95%, за добу він падає до 60% (взимку набагато менше). На кінець третьої доби шанс врятувати дитину — менше 3%. Стереотип про те, що повідомляти про зникнення треба на третій день — не просто хибний, він смертельний. Майже в кожній нашій пошуковій операції повторюється те саме — дорослі чекали аж дотемна, лише потім подзвонили у поліцію, і ми разом з правоохоронцями намагаємося розігнати темряву в лісі, в той час як дитина з кожною годиною буквально наближається до трагічного кінця. Я не хочу звинувачувати людей, які мали надію, що все минеться. Але я дуже хочу, щоб таких історій було менше», — наголошує Олексій Геращенко.
Якщо дитина заблукала, вона має:
1) Одразу зателефонувати на 112, і лише потім — родичам.
2) Дотримуватися правила «СОС», якщо вона загубиться у лісі. СОС — це Стій, Озирнись, Сміливо закричи:
- СТІЙ — як тільки зрозумів, що загубився (не бачиш дорослих з якими був, або не впізнаєш місцевість), негайно зупиняйся.
- ОЗИРНИСЬ — озирнись навкруги, можливо ти побачиш дорослих чи дітей, з якими йшов.
- СМІЛИВО ЗАКРИЧИ — не бійся кричати та не бійся свого голосу. У даному випадку це твоя зброя- використай її. Поклич дорослих, можливо, вони тебе почують. Якщо цього не трапилось — залишайся на місці.
Більшість дітей соромляться кричати, чи кликати на допомогу. Поясніть дитині, що коли вона відчуває небезпеку, не треба боятися чи соромитися кричати.
3) Залишатися на місці, де вона зрозуміла, що заблукала. Поясніть дитині, чим активніше рухається людина, тим складніше її знайти.
4) Звернутися до «безпечних дорослих» Обговоріть з дитиною, до кого можна звернутися по допомогу, якщо заблукав. Найперше це — поліцейські, а далі — лікарі, рятувальники, охоронці, продавці у крамницях та аптеках або мами з маленькими дітками.
- Статистика свідчить, що краще звертатися саме до мам, а не до татів.
Дитина має сказати, що загубилася та шукає батьків, назвати імена та прізвища батьків, їх номери телефону. Поліції можна назвати адресу, за якою живеш. Адресу, імена, прізвища та номери телефонів спеціалісти радять знати напам’ять або носити з собою записку, де це записано.
Бажаємо безпечного відпочинку!