Кожен навчальний рік — це новий початок. І вчителі, й учні, й батьки розпочинають його з новими очікуваннями, прагненнями та цілями. Однак саме від учителя залежить, наскільки організованим і продуктивним буде навчальний процес. Тож у сьогоднішній статті ми підготували поради педагогам від їхніх колег, учителів із США.
- Ці поради опублікала у своєму блозі Калена Бейкер — американська учителька і блогер, яка попросила більше сотні учителів поділитися інформацією про школу, яка допоможе педагогу залишатися зібраним та спокійним протягом навчального року.
Відзначимо, що поради давали учителі старшої початкової школи (Upper elementary school). У США це — 3, 4, 5 класи, у яких навчаються діти 8-11 років.
Однак, нам здається, що ці рекомендації будуть цікавими усім учителям, адже серед них є ті, які стосуються управління власним часом, турботи про себе, налагодження позитивних стосунків з учнями та батьками.
Усі поради авторка розділила на 6 основних блоків, які є найбільш важливими для вдалого початку навчального року. Це:
- управління класом;
- створення позитивної атмосфери в класі;
- управління часом;
- оцінювання;
- спілкування з батьками;
- турбота про себе.
Розглянемо їх почергово:
1) Поради щодо управління класом
Від того, наскільки добре ви керуєте класом, залежить успішність навчального року, тому багато вчителів давали поради щодо дисциплінування учнів. Педагоги наголошували на важливості обговорення правил протягом перших навчальних тижнів та втілення їх на практиці протягом року:
- «Виділіть невеликий куточок дошки для написання завдань, вправ, настанов учням. Я рано зрозуміла, що, якщо я не запишу, що саме хочу, щоб учні робили або де вони мають класти домашнє завдання, то я постійно буду відповідати на питання: «Що ми зараз маємо робити?». (Анджела Рошель, учитель 3 класу)
- «Будьте вимогливими кілька перших тижнів навчання, щоб учні засвоїли ваші очікування. І тоді ви зможете весело провести решту року, адже ваш клас буде під контролем!». (Кессіді Вера, учитель 5 класу)
- «Встановіть свої очікування на початку роботи. Будьте справедливими, але твердими. І виконуйте ті наслідки, про які попереджаєте. Переконайтеся, що ваші учні знають, що ви налаштовані серйозно, і будь-яка невідповідна поведінка буде вами розглянута». (Даніель С., учитель 6 класу)
- «Після того, як ви зробите зауваження учню, відпустіть цю ситуацію. Не нагадуйте йому про неї наступного дня. Ставтеся до кожного дня, як до нового листа для кожної дитини. У кожного іноді буває поганий день, і нікому не подобається нагадування про це». (Анонім — деякі учителі просили залишитися анонімними, тож їхнє бажання було враховано авторкою)
- «Будьте послідовними. Учням потрібна структура і впевненість у тому, що вони можуть вам довіряти». (Анонім)
- «Використовуйте перші тижні навчання, щоб налагодити розпорядок дня у класі і встановити правила. Звісно, ви можете витрачати час даремно, але це обов’язково матиме свої наслідки в довгостроковій перспективі!». (Анна Беерфут, учитель початкових класів)
- «Я використовую фішки для покеру, щоб допомогти деяким моїм учням усвідомити їхню поведінку (напрыклад, базікання або вставання зі своїх стільців). Вони платять мені фішку щоразу, коли це роблять. Якщо вони не використають усі свої фішки за один день, я їм даю наліпку. Як тільки вони зароблять певну кількість наліпок, то отримують винагороду. Ми з учнем заздалегідь розраховуємо, скільки фішок він чи вона отримає на цей день. Я починаю щонайбільше з 15-20 фішок і через кілька тижнів опускаюся до 5-8. Працює, наче чари! (Анонім)
- «Не приймайте на свій рахунок поведінку учнів або непорозуміння з батьками». (Анонім)
2) Поради щодо створення позитивної атмосфери в класі
Цей блок можна було б віднести до «Управління класом», однак дуже багато вчителів давали поради саме щодо створення позитивної атмосфери в класі та побудови довірливих стосунків. Тож було вирішено помістити ці поради в окремий розділ.
- «Багато з опитаних мною вчителів наголошували на важливості щоденного привітання кожної дитини для налагодження стосунків. Я включила цю пораду до свого ранкового розпорядку, і помітила величезну (позитивну) різницю!» — відзначає авторка статті Калена Бейкер.
Вона радить вчителям перш ніж повернутися до школи, переконатися, що у вас є план створення довірливих стосунків у класі. Це може бути, зокрема, регулярне сприяння позитивним розмовам між вашими учнями за заздалегідь підготовленими питаннями-картками. Наприклад:
- «Літо закінчилося й наступила осінь. За чим ти найбільше сумуватимеш восени?»;
- «Що б ти хотів вивчити цього року? Чому?»;
- «У вересні 1452 року була надрукована перша книжка. Поміркуй, яким би був світ без книг?»;
- «Якби ти міг подарувати будь-який подарунок комусь зі своєї сім’ї, що б це було?»;
- «День 29 лютого настає лише раз на 4 роки. Чи хотів би ти народитися у цей день? Чому?»;
- «Опиши, як виглядає і чим для тебе пахне весна»;
- «22 квітня — День Землі. Як ти думаєш, якби Земля могла говорити, що б вона сказала нам?»;
- «Яким досягненням цього навчального року ти найбільше пишаєшся? Чому?».
Також можна спробувати деякі з цих способів побудувати довірливі стосунки в класі:
- «Щодня встановлюйте особистий зв’язок з кожним учнем (вітайте їх кожного дня біля дверей — рукостискання — потім „дай п’ять“ наприкінця дня». (Анонім)
- «Перш за все зосередьтеся на побудові індивідуальних стосунків зі своїми учнями». (Анонім)
- «Пишіть своїм учням записки. Це дозволяє їм відчувати себе особливими та підтримує позитивний клімат». (Анонім)
- «Не забувайте виховувати доброту та любов на початку року. Це найважливіше, що ви будете робити цілий рік!» (Анонім)
3) Поради щодо управління часом
Якщо ви не будете розумно використовувати свій час, ви не зможете працювати у сфері освіти дуже довго. Нижче наведені поради стосуються розумного використання вашого часу, залучення учнів та батьків-волонтерів, а також відмови від справ, на які у вас немає часу.
- «Будьте організованими! Знайдіть місце для кожної речі і повертайте її на своє місце. Це не тільки збереже ваші нерви („Де ж той тест з математики? Надіслала я ці записки батькам чи ні? Де я поклала документи на збори?“), а й скоротить час вашої заклопотаності, якою раді скористатися діти». (Черіті Лоуренс, учителька 3 класу)
- «Витратьте час на підготовку до наступного тижня, щоб у понеділок ви не бігали несамовито школою». (Анонім)
- «Слідкуйте за плануванням: надолужити відставання вдвічі складніше!». (Анонім)
- «Дозвольте учням відповідати за маленькі завдання... Спочатку я намагалася все контролювати, але з часом дозволила учням взяти під контроль деякі завдання в класі. Це допомогло мені звільнитися для індивідуальної роботи з окремими учнями. Діти люблять відповідальність, а я люблю додаткові хвилини». (Емі Хіндс, учителька 4 класу)
- «Дуже корисним у моєму класі (6 клас) було правило — якщо учень може це зробити, це — його відповідальність. Я намагаюся облаштувати свій клас так, щоб діти знали, що де знаходиться. Якщо їм щось потрібно, вони не просять мене, а йдуть і беруть це. [...] Те ж саме стосувалося перевірки виконаної роботи, збирання зошитів тощо. Якщо мої учні можуть це зробити самостійно, я їм даю це зробити. Це заощадило мені стільки часу та сил. Іноді вони робили зовсім не те, що я хотіла (наприклад, коли вирізали ігрові фрагменти для уроку природознавства), але зазвичай це не мало великого значення, і я просто відкладала свій перфекціонізм в сторону». (Рейчел Толман, учитель 6 класу)
- «Віддайте деякі справи у класі під контроль ваших учнів (відповідальність за прибирання, утримання в чистоті територій, записування домашнього завдання, заповнення бланків поведінки)». (Кімберлі Макґенн, учитель 3 класу)
- «Залучайте своїх батьків-волонтерів!!!» (Анонім)
4) Поради щодо оцінювання
Ці поради здебільшого стосуються управління часом для оцінювання, але оскільки так багато вчителів поділилися цими порадами, було вирішено організувати їх в окремий блок.
Отож, що радять педагоги:
- «1) Будьте вибірковими щодо того, що ви оцінюєте і стосовно чого даєте дітям зворотний зв’язок, бо інакше можна загрузнути в безкінечному оцінюванні. 2) Щоденна перевірка робіт чи домашніх завдань зберігає ваш час». (Ерін Петерсон, вчитель 2 класу)
- «Не дозволяйте оцінюванню накопичуватися. Його кількість дуже швидко стане непідйомною, а ваші спроби з ним розібратися сильно розтягнуться в часі». (Ніколь, учителька 4 класу)
- «Не оцінюйте все. Я виставляю оцінки за тести і намагаюся часто давати відгуки/оцінки щодо письма. Крім цього, я пропоную учням здійснити самоперевірку, перевірити сусіда або скористатися білою дошкою (на якій можна писати маркерами), щоб я могла зробити швидку перевірку, перш ніж вони зітруть і почнуть все спочатку». (Кімберлі Дуарте, учитель 3 та 4 класу)
- «Зробіть оцінювання простим — використовуйте коди, запропонуйте учням самооцінюватися, залишайте письмові відгуки замість оцінок тощо». (Анонім)
- «Пам’ятайте, що позитивний відгук дає сміливість продовжувати робити спроби, а конструктивний зворотний зв’язок дає учням цілі». (МЛ.Волз, учитель 6 класу)
- «Проводьте оцінювання разом, усім класом. Дайте учням можливість відзначити неправильні відповіді на власному аркуші, а якщо вони змінять свою відповідь на правильну, дайте їм бонусний бал. (Після того як ви переглянете усі варіанти відповідей і поговорите про те, чому кожна відповідь була правильною або неправильною)». (Анонім)
- «Дозвольте учням перевіряти власні домашні роботи під час ранкових занять, відзначаючи, що вони пропустили і чому. Потім нехай звернуться до сусіда та обговорять, що вони пропустили. Ви не маєте все оцінювати. І поки учні навчаються, вам потрібно постійно про це пам’ятати». (Робін Снід, учитель 4 класу)
- «Не відкладайте. Ставте завдання та оцінки якнайшвидше. Знайдіть систему, яка вам підходить. Можливо, це займе 5 хвилин під час обіду або у вас буде 5 хвилин після школи, щоб поставити оцінки, написати електронні листи або оновити завдання. Ви будете почуватися краще, знаючи, що у вас немає „хвостів“, і батьки ваших учнів також почуватимуться краще, бачачи майбутні завдання та оцінки». (Анонім)
- «Визначте „найкращий“ час для регулярного оцінювання і дотримуйтеся його!» (Гейл Вентворт, учитель 4 класу)
5) Поради щодо спілкування з батьками
Стосунки з батьками можуть мати великий вплив на ваш навчальний рік, тож нижче наводимо поради щодо ефективного спілкування з ними. Більшість учителів наголошували на важливості інформування батьків про позитивну поведінку учнів (не тільки негативну) та налагодження відносин протягом перших тижнів навчання.
- «Зателефонуйте всім батькам із позитивними коментарями протягом перших двох тижнів. Це значною мірою сприятиме налагодженню стосунків». (Анонім)
- «Спілкуйтеся відкрито з батьками щодня. Це забезпечує безпроблемний навчальний рік без особливих запитань. Я постійно інформую батьків про всі події у своєму класі, особливо про ті, що стосуються навчання. Крім того, намагаюся не робити батькам сюрпризів! Мені постійно дякували за це». (Анонім)
- «Введіть систему спілкування як щодо поганої, так і хорошої поведінки учнів. А не лише щодо поганої». (Анонім)
- «Не приймайте на свій рахунок поведінку учнів або непорозуміння з батьками». (Анонім)
6) Поради щодо турботи про себе
«Якщо ви не піклуєтеся про себе, незабаром ви просто будете намагатися вижити, а не повноцінно жити», — зазначає Калена Бейкер. І ми повністю згодні з її словами. Тож нижче наводимо кілька порад для шкільних учителів, як правильно піклуватися про себе під час навчального року:
- «Користуйся щоденником і щодня записуй одну позитивну подію, що сталася в цей день». (Анонім)
- «Вдихніть, а потім наполегливо виконуйте те, що МОЖЕТЕ зробити, і відпустіть те, що не піддається вашому контролю. Ви не можете брати участь у КОЖНІЙ „битві“». (Анонім)
- «Бережіть себе, щоб краще піклуватися про своїх учнів». (Анонім)
- «Будьте милосердними. До себе та інших. Коли ви зазнаєте невдачі, використовуйте це як можливість вчитися, рости та рухатися далі». (Анонім)
- За можливості спілкуйтеся з ровесниками. Підтримуйте один одного під час невдач та відзначайте успіхи. Важливо також мати когось, з ким ви можете конфіденційно поділитися наболілим«. (Анонім)
- «Кожен день — це новий початок. Незважаючи на те, що попередній день був жахливим, наступного дня ми отримуємо шанс почати спочатку». (Анонім)
- «Ділитися досвідом з іншими — це хороша ідея, але не засуджуйте себе, порівнюючи з тим, як інші навчають». (Анонім)
- «Не будьте дуже суворими до себе, дихайте і просіть допомоги». -Анонім
- «Не соромтеся звертатися до своїх колег за порадою та заохоченням. Це вибудовує хороші професійні стосунки та надає переваги усім залученим (включно з нашими учнями)». (Тіна, учитель 5 класу)
- «Я щойно закінчив свій перший рік викладання, і найкраща порада, яку я можу вам запропонувати, — це знайти у школі друга серед учителів. Без того, з ким ви можете вільно поговорити про хороше, погане та все інше, навчальний рік буде справді важким. Учням потрібна підтримка, але вчителі також її потребують». (Анонім)
- «Кожен день має бути перезавантаженням для ваших учнів і для вас. Якщо у вас важкий день, пам’ятайте, що завтра є можливість стати кращим». (Анонім, учитель 3 класу)
- «Насолоджуйтеся своєю роботою та своїми дітьми. Я помітила, що, коли на мене тиснуть вимоги, я відчуваю стрес і починаю втрачати радість від навчання. І тоді я нагадую собі, що моїм головним пріоритетом є діти і те, що для них найкраще. Кожен рік це щось інше, тому що наші учні щороку змінюються. До того ж, ми не можемо навчати своїх дітей так, ніби всі вони однакові, оскільки вони мають різні потреби. Коли я згадую, хто я насправді у класі, я можу почати більше насолоджуватися своєю роботою та своїми дітьми». (Анонім)
Сподіваємося: ці поради допоможуть вам організувати навчальний процес якісно, спокійно та ефективно.