Багатьох із нас не вчили в дитинстві розрізняти свої та чужі емоції, ми часто не розуміли, як з ними впоратися та безпечно прожити. На жаль, не всі вміють це робити і в дорослому віці. Тому психологи радять формувати емоційну компетентність у дітей з ранніх років.
- До слова, раніше ми наводили поради для розвитку цієї навички у дітей 3-6 років. Їх можна знайти у статті «Ігри та поради для розвитку емоційної компетентності дошкільника».
А сьогодні хочемо розповісти детальніше про книги-практикуми для розвитку емоційної компетентності, які радить у своєму блозі відома українська психологиня Світлана Ройз.
6 книг для розвитку здатності проявляти емоції та розрізняти їх:
1) Серія книг «Емоції Ґастона»: «Я радію», «Я боюся», «Я сумую», «Я шаленію»
Автор та ілюстратор: Ш’єн Шо Шін Орелі
Перекладач: Ірина Дух
Видавництво: Видавництво Старого Лева
Рік: 2020
Рекомендований вік: 3-6 років
Анотація:
Чотири книги про кумедного єдинорога Ґастона сподобаються і дітям, і дорослим. Головний герой книги здається схожим на інших єдинорогів, однак він має чарівну особливість — його веселкова грива змінює барви залежно від того, яку емоцію він відчуває. Коли він боїться, вона стає зеленою, коли радіє — жовтою, а коли сумує — блакитною. Разом з Ґастоном дітки дізнаються більше про емоції, будуть вчитися їх висловлювати і керувати ними. Так, у кожній історії пропонуються спеціальні дихальні вправи, які допомагають єдинорогу впоратися з сильними емоціями і дуже подобаються дітям.
- Психолог зауважує, що ці книжечки можна розглядати навіть з малюками, молодшими 3 років.
Відзначимо, що Видавництво Старого Лева планує видати 4 інші книги про малого Ґастона: «Я злюся», «Я соромлюся», «Я ревную», «Я відчуваю провину».
2) «Емоціємір інспектора Дила»
Автор: Сусанна Ісерн
Ілюстратор: Олена Забара
Перекладач: Моніка Карретеро
Видавництво: Видавництво Старого Лева
Рік: 2021
Рекомендований вік: 6-10 років
Анотація:
Авторка цієї книги — іспанська письменниця та психотерапевт, а також мама трьох дітей. Разом з інспектором крокодилом Дилом вона допомагає дітям «подружитися» з емоціями. Давайте познайомимося детальніше з героями її книги:
- Крокодил Дил — це детектив та експерт з емоцій, якого викликають, коли хтось вередує, сумує чи проживає інші емоції. Він проводить розслідування й після аналізу дає поради.
- Родина Емі — персонажі, які уособлюють кожну з 10 емоцій — Веселунка, Страхополох, Понурик, Ревнюк, Червонійка, Завида, Здивувака, Злюка, Гидун та Обіймась.
Із книги дитина дізнається про різницю між емоціями, характерні відчуття та ознаки кожної, а також про користь негативно забарвлених емоцій і контроль над ними. А вимірювати і розпізнавати емоції їй допоможе незвичайний винахід інспектора Дила — емоціємір — колесо емоцій з шкалою їхньої інтенсивності. Його маленькі читачі зможуть знайти наприкінці книги.
- Нам здається: ця яскрава книга буде корисною не лише діткам, а й батькам та вчителям.
3) «Монстрик і його кольори»
Автор та ілюстратор: Анна Льєнас
Перекладач: Ярослава Стріха
Видавництво: Каламар
Рік: 2019
Рекомендований вік: 2-6 років
Анотація:
Разом героями книги іспанської арт-терапевтки Анни Льєнас — Монстриком та дівчинкою — діти відкриють для себе 5 базових емоцій:
- радість;
- сум;
- гнів;
- страх;
- спокій.
Так сталося, що всередині Монстрика змішалися п’ять кольорів — на його душі жовто, синьо, червоно, чорно і зелено водночас. І Монстрик не розуміє, що ж він зараз відчуває, який у нього настрій. На щастя, він має подружку, яка допоможе навести лад і розкласти усі кольори-почуття по окремих баночках.
- Відзначимо, що книга «Монстрик і його кольори» перекладена на 25 мов світу. У ній мало тексту, але кожне речення — влучне і передає глибоку думку, зрозумілу юним читачам.
Чудовим доповненням до книги буде розмальовка «Монстрик і його кольори», яку можна знайти також у видавництві «Каламар». У ній зображено різні ситуації, які трапляються з Монстриком, а дитині пропонується відгадати, які емоції переживає головний герой і розфарбувати сторінки.
4) «Як добре, що є Боб»
Автор: Метью Морґан
Ілюстратор: Ґабріель Альборозо
Перекладач: Віта Левицька
Видавництво: #книголав
Рік: 2018
Рекомендований вік: 2-6 років
Анотація:
Це терапевтична книга, що допоможе дорослим почати непросту розмову зі своїми дітьми про страхи та їх подолання.
У ній автор розповідає про хлопчика Макса, який багато чого боїться. Страхи оточують хлопчика всюди, але чомусь вони зовсім не лякають його песика Боба. Згодом Боб допомагає Максові: він вислуховує розповіді про всі його страхи і вигадує кумедну гру для їх подолання.
- «У нас відсутня культура діалогу між батьками та дітьми про складні речі. Часто ми намагаємося просто перескочити їх, а не проговорити. Ця книжка допоможе батькам у дуже простій та цікавій формі підняти важливі питання. Чи це нормально боятися чогось? Чи нормально хвилюватись? Що зробити, щоб ці речі не ускладнювали життя? Книжку дуже легко екстраполювати на себе, і тому вона має підказати малюкам прості, але дуже важливі рішення», — відзначає Світлана Павелецька, партнерка видавництва «Книголав».
5) «Голодний Монстрик»
Автор: Кейт Бакнелл
Ілюстратор: Джулія Сіл
Перекладач: Віта Левицька
Видавництво: #книголав
Рік: 2017
Рекомендований вік: 3-5 років
Анотація:
Щоб дати можливість малечі подивитися на свою поведінку з іншого боку, австралійська письменниця Кейт Бакнелл створила серію історій про монстриків, на яких час від часу перетворюються хлопчики й дівчатка.
- Так, якось по дорозі додому із садочка Зак раптом став нечемним бешкетником, що ламає все навкруги. Невідомо, що було б далі, якби мама Зака вчасно не приготувала підвечірок. І сталося диво: звичайна їжа перетворила голодного монстрика на веселого хлопчика.
Ця книжечка з чудовими ілюстраціями допоможе пояснити дитині, чому емоції швидко змінюються, а їхнім батькам відкриє секрети ліків проти монстрячих настроїв.
6) «Безліч емоцій. Що означає кожна?» (2 частини)
Автор: Дженніфер Мур-Маллінос
Ілюстратор: Густаво Мазалі
Видавництва: Ранок, Кенгуру
Рік: 2019
Рекомендований вік: 4-8 років
Анотація:
Емоційний світ людини неймовірно багатий і великий. Ми відчуваємо сум, подив, хвилювання, радість, гордість, провину, заздрість та багато інших емоцій. Але дитині дуже важко розібратися у всіх відтінках своїх почуттів, вона не розуміє, що ж це з нею відбуваються. Саме тоді у нагоді стануть яскраві книжечки від видавництв «Ранок» та «Кенгуру». Вони пояснять особливості поширених емоцій, з якими дитина стикається кожен день, навчать їх розрізняти та регулювати. Адже кожна з наших емоцій — важлива.
- «[...] Немає поганих чи хороших емоцій. Емоції допомагають людям тестувати реальність, вони говорять про наші потреби. Їх важливо проживати, але робити це коректно, з безпечною поведінкою», — відзначає дитячий психолог Світлана Ройз.
Уміння регулювати емоції — одна з важливих навичок, які потрібно опановувати з ранніх років. Сподіваємося: ці книги допоможуть вашій дитині познайомитися з різними емоціями та навчать їх безпечно проживати.