Верховна Рада України 24 березня прийняла Закон № 7132 про скасування складання державної підсумкової атестації, ЗНО, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування у 2022 році.
- «Війна зруйнувала освітній процес, який ще не встиг повноцінно відновитися після пандемії ковіду. У таких умовах скасування ДПА, ЗНО, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування (складаються при вступі в магістратуру) буде своєрідним заохоченням молоді до навчання в Україні. Це важливо, бо маємо думати про збереження інтелектуального потенціалу (нам ще відбудовувати та розвивати країну після перемоги!)», — повідомляє освітній центр Верховної Ради України.
Важливо, що ДПА, ЗНО та інші випробування скасовуються лише на 2022 рік. Це вимушений виняток, а не правило.
Тож у сьогоднішній статті повідомляємо останні новини щодо цьогорічної вступної кампанії.
Що потрібно зробити, аби вступити до закладів вищої освіти 2022 року?
Для організації іспитів потрібна підтверджена інформація про потенційних учасників випробувань. Таку інформацію МОН отримує з бази реєстраційних даних потенційних учасників ЗНО.
1) Якщо ви зареєструвалися для участі в ЗНО (заповнили реєстраційну картку, зібрали пакет реєстраційних документів і віддали його керівникові закладу освіти або самостійно надіслали до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти) ー ви є потенційним учасником вступних іспитувань до закладів вищої освіти.
Найімовірніше, ви вже маєте сертифікат учасника ЗНО, тож зможете заходити на свою Інформаційну сторінку на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (логін і пароль для входу розміщено на сертифікаті), аби отримати всю актуальну інформацію щодо подальших дій, яка стосуватиметься саме вас.
- Коли потрібно буде зайти на Інформаційну сторінку, буде повідомлено на сайті УЦОЯО.
- У разі якщо ви не маєте сертифіката ー не хвилюйтеся: невдовзі УЦОЯО повідомить вас, як отримати логін і пароль для входу на свою Інформаційну сторінку.
2) Якщо ви цього року закінчуєте здобувати повну загальну середню освіту (учень/учениця ліцею, гімназії чи студент/студентка ІーІІ курсу коледжу) і ще не зареєструвалися для участі в ЗНО (навіть не створили реєстраційної картки) ー до 9 квітня створіть реєстраційну картку за посиланням.
Уважно заповніть такі її поля:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- серія (за наявності), номер паспортного документа;
- номер мобільного телефону.
Ці дані є важливими не лише для участі в тестуваннях, а й для подання вами документів для вступу.
- «У реєстраційній картці Ви побачите поля для вибору предметів ЗНО/ДПА. Заповніть їх, будь ласка, навіть попри скасування ДПА у формі ЗНО», — наголошують в Українському центрі оцінювання якості освіти
Якщо є змога, роздрукуйте свою реєстраційну картку, заповніть від руки заяву про участь у тестуваннях, додайте копію паспортного документа (за потреби додайте медичний витяг про потребу створення для вас спеціальних умов для проходження тестувань) і передайте керівникові закладу освіти, де ви навчаєтеся.
- Якщо такої можливості немає ー не хвилюйтеся: достатньо того, що ви сформували реєстраційну картку.
Найближчим часом УЦОЯО повідомить усіх вступників, як дізнатися логін і пароль для входу на Інформаційну сторінку з актуальною для вас інформацією.
3) Якщо ви уже здобули повну загальну середню освіту (маєте свідоцтво про повну загальну середню освіту/атестат) і ще не зареєструвалися для участі в ЗНО (навіть не створили реєстраційної картки), ー до 9 квітня створіть реєстраційну картку за посиланням.
Уважно заповніть такі її поля:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- серія (за наявності), номер паспортного документа;
- номер мобільного телефону.
Ці дані є важливими не лише для участі в тестуваннях, а й для подання вами документів для вступу.
- «У реєстраційній картці Ви побачите поля для вибору предметів ЗНО/ДПА. Заповніть їх, будь ласка, навіть попри скасування ДПА у формі ЗНО», — наголошують в Українському центрі оцінювання якості освіти
Якщо є змога, роздрукуйте свою реєстраційну картку, заповніть від руки заяву про участь у тестуваннях, додайте копію паспортного документа (за потреби додайте медичний витяг про потребу створення для вас спеціальних умов для проходження тестувань) і надішліть такий комплект документів до Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти (вул. Київська, 46, м. Вінниця, 21009).
- Якщо ви не можете скористатися засобами поштового зв’язку, надішліть документи на електронну адресу: vintest@vn.testportal.gov.ua. У темі листа зазначте своє прізвище, а також те, що це реєстраційні документи. Наприклад: Шевченко_реєстраційні документи.
Надсилати документи до Вінницького РЦОЯО потрібно лише з метою оптимізації опрацювання документів, це не вплине на місце проходження тестувань.
4) Якщо ви перебуваєте на окупованих територіях або на територіях, де тривають активні бойові дії
«Будь ласка, тримайтеся, бережіть себе! Ми розуміємо, що у вас є труднощі з доступом до Інтернету, однак, якщо маєте змогу, будь ласка, створіть реєстраційну картку. Необов’язково, щоб її заповнювали особисто ви. Це може зробити хтось із ваших друзів чи знайомих. Попросіть унести ваші дані до реєстраційної форми (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження й номер паспортного документа). Цього наразі буде достатньо»" — повідомляють в УЦОЯО.
Як буде проходити вступна кампанія 2022 року?
1 квітня під час онлайн-брифінгу щодо вступної кампанії в 2022 році міністр освіти і науки Сергій Шкарлет визначив основні пріоритети цьогорічного вступу. Серед них:
1) Безпека та цифровізація:
- Подання документів і підтвердження місця навчання через інтернет.
- Інформація про документ про освіту замість самого документа.
- Максимум один централізований онлайн-іспит з можливістю переривання при повітряній тривозі. Учасники будуть переміщені в безпечне місце, а після відбою тривоги зможуть відновити тестування.
- Індивідуальні усні співбесіди, творчі конкурси та фахові іспити можна проводити дистанційно.
2) Рівний доступ усіх випускників до вищої освіти:
- Подання документів, дистанційні співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити, підтвердження місця навчання з будь-якої точки світу.
- Централізовані іспити можна буде складати в Україні (крім тимчасово окупованих територій) і в країнах Східної Європи.
- Основні, додаткові та спеціально організовані сесії централізованих іспитів (щонайменше — впродовж 10 днів по 2 рази на день).
- Можливість вступу без централізованих іспитів.
3) Прозорі вступні випробування:
Цього року МОН створює аналог ЗНО — Національний мультипредметний тест (НМТ) для вступу для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти на всі спеціальності (бюджетні місця), на кон’юктурні і медичні спеціальності (зокрема й контракт).
- Кон’юктурні спеціальності — це «Гуманітарні науки» (крім спеціальності «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Право», «Сфера обслуговування», «Міжнародні відносини».
Вступники на програми магістратури будуть складати:
- Магістерський комплексний тест (МКТ) для вступу в магістратуру з «Права» та «Міжнародного права».
- Магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) при вступі в магістратуру на окремі спеціальності.
Всі тестування відбуватимуться в комп’ютерному форматі, завдяки чому буде створено максимально безпечні умови для учасників вступної кампанії.
4) Пріоритет безпеки та оборони:
- Максимальне сприяння набору курсантів до військових і правоохоронних закладів освіти.
- Залучення військовослужбовців, добровольців сил ТрО ЗСУ, рятувальників і правоохоронців, які зарекомендували себе у воєнний час.
- Можлива безоплатна друга освіта для тих, хто здобув першу цивільну освіту.
Що таке Національний мультипредметний тест (НМТ)?
Це один комплексний тест, який буде складатися з таких предметів:
- українська мова;
- математика;
- історія України.
Тестів з української літератури в НМТ не буде. Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет так пояснює вибір предметів для НМТ:
- «Ці предмети вивчають усі в приблизно однакових умовах. Українська мова та математика — обов’язкові предмети ДПА з високою прогностичною валідністю. Історія України — принципово важлива під час війни, тож ми обов’язково хотіли її зберегти в частині Національного мультипредметного тесту».
Завдання НМТ відповідатимуть змісту програм ЗНО з навчальних предметів і будуть аналогічними до використовуваних у ЗНО.
- Відзначимо, що завдань з відкритою формою відповіді, наприклад написання власного висловлення, в НМТ не передбачено.
За результатами тесту учасники отримають 3 оцінки за шкалою 100-200 балів, які будуть оголошені одразу після його закінчення.
- Заплановано, що НМТ можна буде пройти й у країнах Східної Європи.
Український центр оцінювання якості освіти підготує демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь.
Спікери брифінгу наголосили, що замість результатів НМТ можна буде використовувати результати ЗНО 2019ー2021 років.
Чи потрібно для вступу писати мотиваційний лист?
Так, одним із критеріїв вступу буде мотиваційний лист, запроваджений 2020 року. Цього року його роль суттєво посилили, адже, за словами міністра освіти і науки, він є кращою практикою світових університетів.
- Мотиваційні листи вступники зможуть подавати через Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО).
При вступі на бюджет мотиваційний лист буде застосовуватися для рейтингування вступників з однаковим балом. На контракт — може бути основою для рейтингування вступників у цілому.
- «Мотиваційний лист будуть використовувати при вступі на бюджет тільки в ситуації, коли на останні одне або кілька місць державного замовлення претендуватимуть більше людей з однаковими балами. Наприклад, є 10 ліцензійних місць, а 10 і 11 місця — два абітурієнти мають однаковий бал, тільки в такому випадку застосовується оцінка за мотиваційний лист. На контракті більш широко можна застосовувати мотиваційний лист, тож ми хочемо якраз подивитись, як це будуть робити університети», — відзначив під час брифінгу голова комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
Як буде відбуватися вступ на здобуття рівня фахового молодшого бакалавра?
1) На основі базової середньої освіти:
- Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс.
- Інші спеціальності на бюджет — індивідуальна усна співбесіда.
- Інші спеціальності на контракт — лише мотиваційний лист.
2) На основі повної загальної середньої освіти або ОКР «Кваліфікований робітник»:
- Курсанти — відповідно до Правил прийому закладу.
- Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс.
- Інші спеціальності на бюджет — індивідуальна усна співбесіда (зокрема й вступ на основі ОКР «Кваліфікований робітник»).
- Інші спеціальності на контракт — лише мотиваційний лист (зокрема й вступ на основі ОКР «Кваліфікований робітник»).
Як буде відбуватися вступ на здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти та ОКР «Молодший спеціаліст»?
1) На основі повної загальної середньої освіти:
- Курсанти — відповідно до Правил прийому закладу.
- Спеціальності з творчим конкурсом — творчий конкурс.
- Інші спеціальності на бюджет, спеціальність 035 (крім української та кримськотатарської мови і літератури, фольклористики) і галузі 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29 на контракт — Національний мультипредметний тест.
- Спеціальності (крім 05, 06, 07, 08, 22, 24, 28, 29, 035) на контракт — мотиваційний лист.
2) На основі ОКР «Молодший спеціаліст» (ФМБ МБ):
- Дві предметні оцінки ЗНО 2019-2021 чи НМТ 2022 року.
Середній бал атестата враховуватися при вступі не буде. Сільський та галузевий коефіцієнти зберігаються, регіональний — зазнає змін.
Чи встановлюється цього року мінімальний прохідний бал?
МОН залишив мінімальні значення кількості балів для вступу на окремі спеціальності та на місця державного та регіонального замовлення.
Так, конкурсний бал для вступу на основі повної загальної середньої освіти не може бути менше, ніж:
- 125 балів — на місця державного та регіонального замовлення;
- 130 балів — для здобуття ступеня магістра за спеціальністю «Фармація, промислова фармація»;
- 140 балів — для спеціальностей галузей знань «Право», «Публічне управління», «Міжнародні відносини».
Вступники на спеціальності «Стоматологія», «Медицина» та «Педіатрія» для участі в конкурсі мають набрати щонайменше 150 балів із другого та третього конкурсних предметів.
- Ця умова не буде поширюватися на абітурієнтів, у яких конкурсний бал становитиме більше 175 балів.
Як буде відбуватися вступ на магістратуру на основі бакалавра?
- Курсанти — відповідно до Правил прийому закладу.
- Спеціальності «Право» та «Міжнародне право» — Магістерський комплексний тест (іноземна мова та право).
- Спеціальності галузей знань 05, 06, 07, 28, 29 (крім «Міжнародного права») — Магістерський тест навчальної компетентності та фаховий іспит у закладі освіти.
- Інші спеціальності — фаховий іспит у закладі освіти на бюджетні місця, мотиваційний лист — на контракт.
Наразі це всі актуальні новини щодо вступу. Про подальші зміни та уточнення будемо повідомляти вас.