Цього року абітурієнти мають обов’язково подавати мотиваційний лист для вступу в університет.
- Згідно з Порядком прийому на навчання до закладів вищої освіти 2022 року, мотиваційний лист — це викладена вступником письмово у довільній формі інформація про його особисту зацікавленість у вступі на певну освітню програму (спеціальність, заклад освіти) та відповідні очікування, досягнення у навчанні та інших видах діяльності, власні сильні та слабкі сторони, до якого у разі необхідності вступником може бути додано (у тому числі в електронній формі) матеріали, що підтверджують викладену в листі інформацію.
Кому потрібно писати мотиваційний лист, як до нього підготуватися і яких помилок уникати — на ці та інші питання відповів під час вебінару на платформі iLearn Єгор Стадний, віцепрезидент Київської школи економіки.
Основні тези та поради з вебінару публікуємо сьогодні для вас.
Кому потрібно писати мотиваційний лист?
Мотиваційний листи будуть прийматися на усі спеціальності: як під час вступу на бюджет, так і на контракт. Однак вони будуть відігравати різну роль у різних випадках.
При вступі на бюджет, а також на певні спеціальності на контракт (їх перерахуємо нижче), мотиваційний лист не буде впливати на ваш конкурсний бал чи використовуватися замість результатів за національний мультипредметний тест (НМТ). Лише у випадку однакового конкурсного балу у кількох вступників, які претендують на останні місця у рейтингу, перевага буде надаватись тому, хто має кращий мотиваційний лист.
На які саме спеціальності під час вступу на контракт мотиваційні листи не можуть замінити бали за НМТ? Це:
- Економіка;
- Політологія;
- Психологія;
- Соціологія;
- Журналістика;
- Облік і оподаткування;
- Фінанси, банківська справа та страхування;
- Менеджмент;
- Маркетинг;
- Підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
- Право;
- Медицина;
- Медсестринство;
- Технології медичної діагностики та лікування;
- Медична психологія;
- Фармація, промислова фармація;
- Фізична терапія, ерготерапія;
- Педіатрія;
- Громадське здоров’я;
- Готельно-ресторанна справа;
- Туризм;
- Публічне управління та адміністрування;
- Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії;
- Міжнародні економічні відносини;
- Міжнародне право;
- Інженерія програмного забезпечення;
- Комп’ютерні науки;
- Комп’ютерна інженерія;
- Системний аналіз;
- Кібербезпека;
- Інформаційні системи та технології;
- Філологія (за винятком спеціалізацій з української, кримсько-татарської мови та літератури, фольклористики).
На усі інші спеціальності при вступі на контракт результати розгляду мотиваційного листа можуть враховуватися замість балів за НМТ, якщо так вирішить сам університет у своїх правилах прийому.
Як написати вдалий мотиваційний лист?
1) Писати окремі мотиваційні листи в кожен з університетів (на кожну спеціальність)
Як зазначає Єгор Стадний, написання універсального листа — це відразу програшна стратегія, адже кожен з університетів буде мати власні вимоги і критерії їхнього оцінювання:
- «Ми розглянемо загальні рекомендації щодо написання мотиваційного листа. Але вам потрібно буде знайти правила прийому на сайті того університету чи університетів, які ви для себе вибрали, і знайти там вимоги до мотиваційних листів і детальні критерії їхнього оцінювання».
Згідно з Порядком прийому на навчання до ЗВО 2022 року, університети мають опублікувати критерії оцінювання мотиваційних листів на своєму вебсайті не пізніше 1 червня.
2) Продемонструвати особисту зацікавленість
Не просто написати «Я хочу тут навчатися», а пояснити вашу зацікавленість у цьому університеті.
3) Показати, що ви маєте такі очікування від університету, які цей заклад може забезпечити
- «Це дуже важлива деталь. У вас теж є очікування. Ви туди не просто так приходите. Ви щось шукаєте, і сподіваєтеся що це отримаєте в конкретному університеті, на конкретній спеціальності, на конкретній освітній програмі», — відзначає Єгор Стадний.
4) Зазначити ваші сильні сторони і досягнення у навчанні та інших видах діяльності
Можливо, ви маєте певні нагороди чи інші матеріали, які підтверджують ваші успіхи, і ви можете їх продемонструвати (наприклад, прикріпити до мотиваційного листа).
5) Повідомити про власні слабкі сторони
- «Коли людина зазначає у мотиваційному листі свої слабкі сторони, це описує її з позитивного боку, як людину, яка має критичне мислення і може самокритично на себе подивитися. Це означає, що людина вже здійснила перший крок на шляху до усунення цих слабких сторін у майбутньому», — зазначає лектор.
Звісно, не варто «посипати себе попелом» і присвячувати слабким сторонам цілий мотиваційний лист, але згадати про них потрібно, тому що вони є в кожної людини. Ви можете написати, наприклад, «Мені трохи бракує ретельності/посидючості» або «Я відволікаюся за певних оставин».
Як підготуватися до написання мотиваційного листа?
1) Проведіть ретельний аналіз тих університетів, які розглядаєте для вступу
Дізнайтеся, як у них відбувається навчання, знайдіть описи освітніх програм, почитайте відгуки студентів, які навчаються в цьому закладі, поцікавтеся, куди потім можна працевлаштуватися (де працюють випускники).
Це дослідження знадобиться вам у самому мотиваційному листі, коли ви будете описувати частину про збіг ваших очікувань і можливостей університету:
- «У цій частині природно акцентувати на тому, що „Мої очікування та бажання я найкраще зможу реалізувати саме у цьому університеті. Адже ви самі зазначаєте, що програма ця підходить для таких, як я, ви даєте на цій програмі такі-то дисципліни, а я їх дуже хочу вивчати“. Тобто ви зробили це дослідження і вже не на пустому місці говорите: „Я хочу тут навчатися“. Ви пояснюєте, чому між вами і закладом буде чудовий збіг і союз під час навчання», — зазначає Єгор Стадний.
Такий аналіз буде демонструвати, що ви хочете навчатися саме у цьому закладі.
2) Вирішіть для себе, чи дійсно ви хочете здобувати вищу освіту
Яскраво вирізняються ті вступники, які не просто пливуть за течією, бо «батьки сказали», бо «треба так», бо «бігом треба вступити, аби куди вступити», а усвідомлюють, навіщо їм вища освіта, і доносять свою зацікавленість і мотивацію (готовність діяти).
- «Мотивація (мотиваційний лист — від слова „мотивація“) вирішує левову частку успішності в навчанні. Якщо не хочеться це вивчати, не лежить душа, то, скільки б себе не силували, все одно не вийде. З-під палки навчання успішним не буває в університеті», — зауважує лектор.
Ви маєте для себе розібратися: «Вища освіта — це моя власна відповідальність. Це моя власна інвестиція: часова, а для вступників на контракт — ще й грошова».
- «Розбудуйте собі таку стратегію. Ви вступаєте на контракт, за рік ви маєте заплатити, припустимо, 15-20 тисяч грн, можливо, більше. Візьмемо для прикладу 20 тисяч грн. За 4 роки навчання на бакалавраті ви витратите 80 тисяч грн. Це виправдані інвестиції? Порахуйте ще додаткові витрати. Чи виправданою буде ця інвестиція саме на цьому факультеті на цій спеціальності? Вам вона принесе потім дивіденди: зарплату належну, задоволення в житті? Задумайтеся, буд ласка. Бо, можливо, вам і вища освіта не потрібна. Можливо, вам потрібно йти в професійну освіту. Там часом і заробіток непоганий, і є високий запит на фахівців, і зазвичай багато бюджетних місць. А ще й можливо душа лежить до роботи руками, до робітничих професій. Можливо, саме там лежить ваш успішний шлях. Розберіться у цьому для себе», — радить абітурієнтам Єгор Стадний.
Потрібно відповісти для себе на ці питання і в мотиваційному листі присвятити увагу тому, чому вам взагалі потрібна вища освіта, чи чітко аргументувати, що: «Мене цікавлять ті сфери діяльності, де вища освіта дає переваги (наприклад, креативна робота, дослідження, аналітична робота)».
3) Відберіть для демонстрації власних досягнень ті, які будуть споріднені з обраною спеціальністю
Якщо ви вступаєте на філологію, то ваші досягнення в області спорту будуть не дуже актуальними для цієї спеціальності. Але, можливо, ви писали учнівські творчі роботи, виступали на конкурсі ораторського мистецтва або працювали в учнівському медіа.
- «Можливо, також у вас є власний Telegram-канал або профіль у TikTok, Instagram. І це не лише фотографії себе красивих, а певна творчість, якийсь творчий жанр з певною глибиною, який ви можете також продемонструвати», — повідомляє лектор.
4) Виділіть на написання листа кілька днів
Не варто писати мотиваційний лист в останню ніч перед дедлайном. Напишіть його спочатку, як чернетку, і відкладіть у сторону. Поверніться на наступний день до нього, перечитайте. Прослідкуйте, чи ваша думка послідовна, чи є чіткі структурні частини у листі.
- Лексика мотиваційного листа не передбачає вигукувань, емоційних речень, тому намагайтеся раціонально викладати свої думки.
Перевірте також лист на наявність лексичних і граматичних помилок. Намагайтеся їх не допускати, тому що вони будуть демонструвати вас, як неграмотну людину.
Можете попросити людину, якій довіряєте, послухати ваш лист і сказати свою думку.
5) Ознайомтеся з вимогами щодо обсягів
Обсяги (кількість сторінок, слів, знаків) будуть зазначені у Правилах прийому конкретного університету. За ці обсяги виходити не потрібно. Водночас не варто робити лист надто сухим і лаконічним. Намагайтеся чітко і повноцінно висловлювати свою думку.
6) Зверніть увагу на деталі
Наприклад, ви можете описати, яких одногрупників ви очікуєте побачити в університеті, з якими студентами ви б хотіли навчатися. Це буде показувати вас, як людину, яка розуміє, що багато залежить від середовища.
Можна також описати свою рольову модель — хто з діячів є прикладом для вас, прикладом для наслідування. Це може допомогти продемонструвати приймальній комісії ваші цінності, погляди на життя.
- «Хороші університети дивляться, які цінності є у вступників, тому що це певна ком’юніті, громада — студенти, викладачі, яких об’єднують певні цінності», — зауважує лектор.
Питання, які можуть допомогти під час написання мотиваційного листа:
Львівський національний університет імені Івана Франка надав рекомендації абітурієнтам, які можуть зорієнтувати під час написання та допоможуть визначитися щодо інформації, яку варто вказати в листі. Вони будуть корисні не лише майбутнім вступникам до ЛНУ, а й усім, хто писатиме мотиваційний лист.
Відзначимо, що питання згруповані за чотирма важливими критеріями:
1) Рівень зацікавленості у навчанні в Університеті за обраною спеціальністю та освітньою програмою:
- Чому Ви прагнете навчатися у Львівському національному.університеті імені Івана Франка?
- Чому Ви вирішили обрати саме цю спеціальність?
- Що Ви знаєте про Вашу майбутню спеціальність? Звідки Ви отримали цю інформацію (книжки, соціальні мережі, батьки, родичі або знайомі працюють у цій сфері тощо)?
- Як Ви плануєте в майбутньому застосувати знання та навички, здобуті на спеціальності/освітній програмі? Які перспективи для себе Ви бачите? Які проблеми Ви прагнете вирішити?
2) Академічні здобутки:
- Які Ваші досягнення в навчанні? Які Ви маєте оцінки з предметів, пов’язаних із навчанням за обраною спеціальністю, чи відвідували факультативи? Чи маєте сертифікати або інші документи про закінчення курсів або здобуття компетентностей?
- Чи читали Ви літературу з обраної спеціальності? Яку саме? Що Вас у ній зацікавило?
- Чи проходили Ви навчальні курси, які можуть бути корисними для здобуття майбутньої спеціальності?
- Чи ознайомилися Ви з навчальною програмою, викладацьким складом, можливостями, які дає Університет?
3) Особисті досягнення та практичний досвід (за наявності):
- Які Ваші слабкі та сильні сторони?
- Опишіть пов’язану з Вашою майбутньою професією проблему, яку Ви вирішили. Поясність її важливість для Вас і які кроки Ви зробили, щоб знайти вирішення цієї проблеми.
- Чи є у Вас практичний та життєвий досвід, пов’язаний з обраною спеціальністю? Коротко опишіть його.
4) Соціальна активність чи громадська робота, спортивні досягнення, зацікавлення та захоплення тощо:
- Розкажіть про свою соціальну активність (участь у проектах і майстер-класах тощо).
- Коротко опишіть Ваш досвід волонтерської та громадської діяльності, важливі життєві ситуації, які сформували певний світогляд та прагнення тощо.
- Чи є у Вас спортивні досягнення, зацікавлення або захоплення, які допоможе розвинути або реалізувати Університет? Чи знаєте Ви про наявні в Університеті гуртки, секції, клуби, які відповідають Вашим зацікавленням? У яких із них Ви б хотіли взяти участь?
Сподіваємося: ці поради допоможуть вам написати вдалі мотиваційні листи. Наостанок хочемо заспокоїти майбутніх вступників словами віцепрезидента Київської школи економіки Єгора Стадного:
- «Я хотів би побажати всім вам успіху, запевнити вас, що немає нічого надскладного ні в мотиваційному листі, ні в інших аспектах вступної кампанії. У вас все вдасться, ви все встигнете, все зробите. Головне — не хвилюватися і пройти всі важливі етапи».