Молоді батьки намагаються придбати для свого малюка все найкраще. Та, на жаль, далеко не всі товари, що є популярними серед батьків і рекламуються в магазинах, насправді необхідні дітям. Деякі з них взагалі приносять шкоду, а не користь.
Тож у сьогоднішній статті публікуємо список речей, не потрібних для малюків, який наводить Міністерство охорони здоров’я України. Щодо деяких ґаджетів додаємо також коментарі дитячих лікарів.
Які популярні речі можуть нашкодити вашій дитині?
1. ХОДУНКИ
- Це — пристрій на коліщатках, куди ви саджаєте дитину і вона може пересуватися самостійно.
У МОЗ зазначають:
- По-перше, це некорисно. Дитина навчається всього поступово. У міру укріплення її м’язів, хребта, вона набуває нових навичок. Якщо батьки почнуть форсувати події, то навантаження на ще слабкий хребетний стовп зросте в рази. Це може зіпсувати поставу в майбутньому, і навіть призвести до інвалідності.
- По-друге, це небезпечно. Ходунки можуть перекинутися на сходах, щось може потрапити в колесо і заблокувати його, а дитина може травмуватися.
«Ходунки дуже часто затримують розвиток самостійної ходьби у малюків і провокують ходьбу навшпиньки. Віжки (віжки-ходунки — прим.ред.) можуть заважати розвитку самостійної координації. А шийний круг (для плавання — прим.ред) здатний викликати у дитини порушення сну. Тому все те, що нам пропонують в допомогу, може давати зворотній результат. Розвиток, закладений в нас природою, — це саме те, що потрібно, а штучні речі іноді можуть тільки завадити», — зазначає дитячий лікар-невролог Дитячого медичного центру «KinderKlinik» Анатолій Омельяненко.
2. ПОДУШКА
Подушка потрібна дитині не раніше, ніж у 2 роки. Новонародженим вона лише заважатиме.
Фахівці пояснюють: «Коли доросла людина спить на боці, то подушка виконує роль „підтримки“ шиї, адже наші плечі ширші за голову. Анатомічна будова малюка не вимагає подушки, бо його голова більша і спокійно лежить на матраці, навіть коли дитина спить на боці».
3. БОРТИКИ ТА М’ЯКІ ІГРАШКИ В ЛІЖЕЧКУ МАЛЮКА
МОЗ наголошує: усе м’яке, окрім ковдри, не має перебувати в ліжечку під час сну дитини. Так, іграшки, бортики тощо можуть збільшувати ризик виникнення синдрому раптової дитячої смерті (СРДС).
- До того ж, вони прекрасно збирають пил, у якому часто заводиться пиловий кліщ, що може викликати алергічну реакцію.
До слова, у травні цього року в США було заборонено виробництво, розповсюдження та імпорт бортиків для дитячих ліжечок через їхню небезпеку для життя дітей.
- «Американська академія педіатрії роками говорила батькам, що м’які бортики для ліжечок небезпечні, оскільки ми знаємо, що вони пов’язані з десятками смертельних випадків немовлят. І, хоча продукція рекламується як спосіб захисту немовлят від застрягання рук і ніг між рейками ліжечка, дослідження показують, що діти не потребують захисту від цієї проблеми, яка є радше незручністю, ніж загрозою для їхньої безпеки», — зазначає Бен Хоффман, доктор медичних наук, голова Ради Американської академії педіатрії (AAP) з питань травм, насильства та отруєнь.
Відзначимо, що Американська академія педіатрії пропонує наступні поради щодо безпечного сну немовлят до 1 року:
- Немовлята мають спати окремо у власному ліжечку або люльці на твердому плоскому матраці з натягнутим простирадлом.
- Найбезпечніше місце для сну — дитяче ліжечко або люлька. Відстань між поперечинами стінок має бути не більше 6 см, матрац повинен щільно прилягати до дна ліжка, а саме ліжечко не має містити опускних деталей (були випадки, коли дитина потрапляла в щілину між опускним бильцем та матрацом і задихалася).
- Ліжечко має бути вільним від ковдр, подушок, бортиків, м’яких іграшок чи інших предметів.
- Кожного разу дитину потрібно класти на спину. Якщо вашій дитині зручно перевертатися в обидва боки (спиною на живіт, животиком на спину), то вам не потрібно повертати дитину на спину, якщо вона перевертається сама.
- Протягом перших 6-12 місяців варто тримати дитячу люльку або ліжечко у своїй кімнаті. Спільне проживання в кімнаті знижує ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС), а також полегшує годування, комфорт і спостереження за дитиною.
- Беріть дитину у власне ліжко лише для того, щоб погодувати чи розрадити. Коли відчуваєте, що засинаєте, покладіть дитину назад у її ліжко.
- Ніколи не кладіть дитину спати на диван або крісло.
- Грудне вигодовування може знизити ризик СРДС.
- Уникайте контакту дитини з димом.
- Стежте, щоб дитина не перегрівалася під час сну. Не сповивайте дитину, якщо вона починає перевертатися.
- Немовлята не повинні регулярно спати в автомобільних кріслах, візочках, гойдалках, дитячих люльках і слінгах. Вони можуть перешкоджати диханню дитини під час сну.
4. ПУСТУШКА ДІТЯМ НА ГРУДНОМУ ВИГОДОВУВАННІ
Пустушка має лише сосок і не має ареоли, тому після пустушки дитина недостатньо глибоко захоплює груди і смокче їх по-іншому.
Фахівці зазначають, що:
- Привчившись до пустушки, дитина починає неефективно смоктати груди. Через це вона не може висмоктати достатньо молока.
- Коли дитина смокче пустушку, вона не смокче груди та не стимулює лактації. Тому у жінки виробляється менше молока. Тож дитина буде недоотримувати його.
- Звичні до пустушок діти можуть почати відмовлятися смоктати материні груди — плакати під грудьми, засмучуватися, відвертатися.
Разом з тим, педіатри відзначають, що використання пустушок під час засинання зменшує ризик синдрому раптової дитячої смерті (СРДС). Тож після налагодження грудного вигодовування (зазвичай у віці 1 місяць) їх можна використовувати для зменшення ризику СРДС. Крім того, Американська асоціація педіатрії не заперечує щодо використання пустушок для:
- недоношених дітей — для запобігання болю від незначних процедур у відділенні невідкладної допомоги (до 6 місяців); для покращення годування з пляшечки.
- дітей до 6 місяців — для запобігання болю від незначних процедур у відділенні невідкладної допомоги.
Педіатри рекомендують припинити використання пустушок у другій половині першого року життя (після 6 місяців), щоб знизити ризик розвитку середнього отиту. Відзначимо, що використання пустушок після 2 років може спричинити неправильний прикус у дитини.
5. НІБЛЕР
Це — сіточка для прикорму, в яку кладуть шматочок фрукта чи ягоди і дають гризти дитині.
МОЗ пояснює:
- Цей гаджет не вчить дитину жувати, і чим довше його використовувати, тим довше дитина не буде розуміти, як справлятися зі шматочками їжі.
- Також ніблер може викликати асоціацію у дитини, що для того, щоб отримати їжу, вона має сильно працювати яснами і їх постійно стискати. Цю ж поведінку вона може застосовувати під час грудного вигодовування і викликати дискомфорт у мами.
- Ніблер не знайомить малюка з різними консистенціями, він видає кожного разу одну й ту ж саму рідину, що не сприяє цікавості до їжі.
6. КРУГ ДЛЯ ПЛАВАННЯ НА ШИЮ
Нерухлива шия при рухливому тілі дитини може викликати травмування:
- У щілину між кругом і шиєю дитини може потрапляти води, яку дитина може ковтнути чи вдавитися.
- Щойно дитина починає діставати ногами до ванни — вона легко може перевернутися у воду.
- Також для дитини таке купання може бути стресом (вона не відчуває опори та знаходиться в нетиповому, новому середовищі, що може порушити сон і стан дитини загалом.
Педіатр Лідія Бабич зазначає: «Насправді, круг на шиї не вчить дитину плавати. Це один із шляхів занурити малюка у воду. З часом дитина підростає — і починає ніби ходити по дну ванни. Це суперечить етапам природної вертикалізації. Особливо помітний такий ефект у діточок, яким надягли круг ще до того, як вони почали утримувати голову. Врешті, ефект круга для плавання подібний „навчальному“ ефекту ходунків, стрибунків, візочків для ходьби з опорою та інших пристроїв».
Тож дитячий лікар рекомендує батькам купати дитину у ванній, тримаючи її руками (або купатися разом з нею), а з 5-6 місяців — запропонувати дитині сидіти у ванній з іграшками.
Сподіваємося: цей матеріал допоможе вам уникнути зайвих покупок і зберегти здоров’я ваших малюків.