РФ продовжує атакувати нашу країну ракетами, тож українським школярам майже щодня доводиться спускатися в укриття, аби перечекати повітряну тривогу. Для того, щоб полегшити педагогам та адміністрації організацію перебування дітей у бомбосховищах, а також нормалізувати емоційний та фізичний стан дітей, експерти розробили спеціальний порадник, у якому зібрали ідеї активностей для школярів.
- Посібник було створено громадською організацією «Культурна платформа Закарпаття» спільно з громадською спілкою «Освіторія» в межах ініціативи «Спільно до навчання», яку Міністерство освіти і науки України реалізує разом із Дитячим фондом ООН (UNICEF) в Україні за підтримки Першої леді України.
Вікові групи, на які розраховані вправи: початкова школа (6–10 років), середня школа (11–14 років), старша школа (15–18 років). Відзначимо, що активності, розділені за віковими групами, ми опублікуємо в наступному матеріалі. А в сьогоднішній статті наводимо вправи з порадника, які будуть цікаві дітям усіх вікових груп.
9 вправ, які можна використовувати під час перебування в укритті з учнями будь-якого віку:
1. Вправа на розвиток уяви та фантазії
Автор: Вікторія Коновалова, менторка з акторської майстерності.
На що націлена: зняття емоційної напруги, боротьба зі страхом через можливість поринути в іншу реальність, емоційне полегшення перебування дитини в бомбосховищі.
Матеріали для активності: тенісний м’яч.
Опис: вправа полягає в тому, щоб за допомогою уяви та фантазії перетворити звичайний тенісний м’яч на уявний предмет. Наприклад, на:
- гарячу картоплю;
- павучка;
- маленького пухнастого котика;
- цибулину;
- авокадо;
- стигле смачне манго.
Розпочинає гру вчитель, і, тримаючи м’яч, називає те, чим уявно віднині являється даний предмет. Назвавши умову, вчитель передає м’яч дитині поруч, а вона — наступній. Діти мають за допомогою своєї уяви відіграти образ, враховуючи запропоновані обставини, щойно до них у руки потрапляє об’єкт. Коли всі повзаємодіяли з уявним предметом, вчитель називає нову умову.
Поради та важливі моменти: необхідно, щоб дорослий першим подав приклад, зміг відіграти відповідну умову, перемкнувши цим увагу дітей.
2. «У центрі уваги»
Автор: Вікторія Коновалова, менторка з акторської майстерності.
На що націлена: формування здатності прояву своєї особистості в умовах колективної взаємодії.
Опис: для цієї вправи необхідно визначити місце для імпровізованої сцени. Діти отримують завдання зайняти по черзі місце на сцені й зробити так, щоб тільки він/вона були в центрі уваги. При цьому, кожна наступна дитина на сцені має переконатися, що нікого не перекриває собою. Коли всі визначились з місцем та позою, вчитель може відзначити найоригінальніші пози, що найбільше притягують до себе увагу.
Поради та важливі моменти: вправа дає можливість зауважити, у кого з дітей до чого більша схильність: хто любить увагу, а хто, навпаки, соромиться і йому/їй легше бути в тіні.
3. «Мій перший стендап»
Автор: Вікторія Коновалова, менторка з акторської майстерності.
На що націлена: зняття емоційної напруги, фокус на приємних спогадах, емоціях.
Опис: під час цієї вправи потрібно спровокувати щирий сміх інших дітей за допомогою смішної історії зі свого життя. Діти по черзі виходять у центр кола/на імпровізовану сцену і розповідають історію, яка має на меті розсмішити інших. Умовою є опис історії в деталях, показ власних емоцій у момент події та емоцій інших учасників. Головне — максимально пригадати свій стан і передати цю емоцію глядачам.
- Вправа виконується за бажанням.
Поради та важливі моменти: за допомогою цієї вправи можна побачити індивідуальність кожної дитини, варто лиш звернути на це увагу. Під час активності можна помітити, хто з учнів має схильність до групової взаємодії, а хто — індивідуаліст.
4. «Коло любові»
Автор: Вікторія Коновалова, менторка з акторської майстерності.
На що націлена: покращення групової взаємодії, відчуття власної внутрішньої сили, зняття емоційної напруги, заспокоєння.
Опис: діти беруться за руки (долоня до долоні), заплющують очі. На цьому етапі педагог пропонує відчути без слів та поглядів, а лише через долоні тепло одне одного (яка сила, енергія переходить від партнерів праворуч/ліворуч). Учитель має сказати:
- «Уявіть себе сферою, яка наповнюється любов’ю. І далі більшає та більшає. Ваша сила і любов ростуть... Якщо ви відчуєте, що ось-ось ваша сфера лусне, то повинні зупинитися і поділитися».
Діти розплющують очі та по черзі передають (дарують) частинку своєї любові через очі дітям праворуч та ліворуч.
Поради та важливі моменти: важливо коментувати
та проговорювати під час вправи, що саме діти повинні відчути. Ви побачите, наскільки в них розвинені почуття любові, сили та підтримки одне одного.
5. «Від наскельного малюнка до iPhone 13»
Автор: Іван Шоха, ментор з фотографії та створення відеоконтенту.
На що націлена: відчуття єднання через групову взаємодію.
Матеріали для активності: папір, фломастер/олівець.
Опис: учитель або охочий учень створює малюнок, не показуючи його іншим. Потім усі діти стають/сідають спиною одне до одного. Автори зображень демонструють їх тим, хто першими сидять спиною. Завдання тих, хто побачив оригінальне зображення, — відтворити його рухами по спині учасників перед ними. Таким чином, кожна дитина відтворює той малюнок, який намалювала на її спині попередня дитина. У результаті остання дитина має відтворити на папері зображення, яке вона відчула на спині. У кінці діти порівнюють перше зображення із фінальним, яке пройшло безліч модифікацій.
Поради та важливі моменти: якщо у класі понад 10 дітей, варто об’єднати їх у малі групи та порівняти результати кожної з груп. Автор рекомендує зробити перший малюнок більш- менш складним. Наприклад, кіт/собака або інша тварина. Не варто зображувати щось дуже просте, як-от серце, зірка чи сонце.
6. «Створюємо музику з будь-чого»
Автор: Артем Назаренко, ментор з музики.
На що націлена: розвиток креативності, формування позитивних емоцій, групова взаємодія.
Матеріали для активності: підручні інструменти.
Опис: як створити музику з будь-чого? Можна проявити креативність і сформувати цілий ансамбль звукових інструментів. Варто лише знайти в рюкзаку предмети, які потенційно можуть давати цікавий звук, і додати трохи креативності, щоб створити саморобні інструменти. Наприклад:
- скотч + відро = барабан;
- пляшка + сипучі = шейкер.
Діти можуть разом створити різні інструменти, а потім заспівати під біт пісню, яка їм до вподоби.
Поради та важливі моменти: залежно від специфіки планування бомбосховища, перед початком вправи, варто врахувати інші активності, які також відбуваються в приміщенні, аби не заважати їхньому проведенню. У випадку спільного простору, запропонувати об’єднатись у великий оркестр.
- Автор рекомендує цю вправу для вчителів музики.
7. «Який ти логотип?»
Автор: Євген Величев, ментор з дизайну.
На що націлена: формування позитивних емоцій, емоційне розвантаження, групова взаємодія.
Матеріали для активності: папір, фломастер/олівець.
Опис: вправа починається з того, що дітям розповідають або нагадують про поняття логотипу, демонструють зображення.
- Серед найбільш впізнаваних можуть бути логотипи UNICEF, Міністерства освіти та науки, Apple, NASA, SpaceX, Nike, Disney, Hello Kitty, Microsoft, McDonald’s, Starbucks, Mercedes, Porsche.
Можна розповісти історію створення і значення деяких логотипів. Зокрема, у логотипі МОН графічна ідея поєднує літери «О» — освіта і «Н» — наука. Автори дизайну пояснюють їх так:
- «"О"— коло знань. Коли людина народжується, світ для неї є простором невідомого. Розвиваючись, вона все більше дізнається про світ, і створює своє коло знань і навичок. Зі збільшенням кола знань, збільшується і периметр «незнання», де відоме стикається з невідомим. На периметрі свого власного кола особа розуміє, як багато ще не знає. Отже, чим більше ми знаємо, тим більше ми не знаємо. «Н» — невичерпність пізнання. Науковий процес є пошуком нових істин. Істина завжди народжується в дискусії та експерименті. Вчені — це люди, які бачать більше за інших, саме вони пояснюють загадки світу. Істину нечасто видно з першого погляду. У просторі між прямокутниками мозок домальовує букву «Н» від «Наука». Цей ефект у психології називається «матеріалізація», він був відкритий психологами школи Гештальту і активно використовується в дизайн».
Після знайомства з логотипами запропонуйте дітям об’єднатися в пари і провести інтерв’ю одне з одним, а потім на основі відповідей створити логотип особистості свого партнера. Після цього можна продемонструвати результат роботи одне одному. У випадку взаємної згоди, презентувати результат роботи всій групі. Представити іншим дітям в групі свої напрацювання можна наступним чином:
1) Показати зображення на 10–15 секунд (по черзі), а потім заховати його. Запитати в дітей, що вони запам’ятали із зображення.
2) Зазвичай діти не пам’ятатимуть дрібних елементів та багатьох деталей, адже звертають увагу на основне зображення. Саме це і може стати логотипом цієї людини, а також демонструє основні принципи дизайну та комунікації, у якій завжди варто обирати одне основне зображення, яке стане головним у донесенні думки.
Поради та важливі моменти: вправа допоможе побачити взаємодію дітей між собою, розкрити особистість.
8. «Переміщуємо себе/свій досвід на інший об’єкт»
Автор: Євген Величев, ментор з дизайну
На що націлена: розкриття психоемоційного стану, індивідуальна робота.
Матеріали для активності: кольорові олівці/фломастери/фарби та папір. Учні також можуть вести діалог у формі інтерв’ю.
- Автор пропонує проводити діалоги іноземною мовою, яку вивчають діти.
Опис: запропонуйте учням уявити (асоціювати) себе з чимось із запропонованих категорій (рідини, матеріали, метали). Запропонуйте їм також умови та варіанти відповідей, які вони мають відтворити на папері. Наприклад:
- Яка ти рідина — щільна/густа чи рідка?
- Яке в тебе скло — тверде чи тендітне?
- Ти прозора вода чи вода з чимось/каламутна?
- Ти крижана вода чи тепла?
Поради та важливі моменти: вправа чудово продемонструє психоемоційний стан дитини.
9. Гра на уяву зі смішними умовами
Автор: Євген Величев, ментор з дизайну
На що націлена: формування позитивних емоцій, емоційне розвантаження.
Матеріали для активності: кольорові олівці/фломастери/фарби та папір.
Опис: запропонуйте дітям конкретні нереальні умови та можливість зобразити їх на папері.
Наприклад, уявити та зобразити, як і де буде ховатися:
- прозора мавпа у супермаркеті;
- ящірка-хамелеон в італійській піцерії;
- пудель в акваріумі;
- равлик на марафоні.
Поради та важливі моменти: що дивніші/смішніші умови, то більше це залучатиме дитину в процес взаємодії і творчості.
Звісно, хочеться, щоб такі цікаві завдання та ігри проводилися не під час повітряних тривог, а у звичайних класах під мирним небом. Та, на жаль, поки мусимо пристосовуватися до реалій сьогодення і вірити в нашу перемогу.