У минулому матеріалі ми публікували відповіді лікарів на 20 важливих запитань з приводу вакцинації дітей і дорослих. Та оскільки теми підготовки дитини до щеплень, а також дій батьків під час процедури та після неї, є дуже обширними, ми вирішили їх опублікувати окремою статтею. Тож у сьогоднішньому матеріалі розглянемо 12 запитань, серед яких:
- Чи потрібно давати дитині перед щепленням антигістамінні засоби?
- Як налаштувати дитину на вакцинацію?
- Чи потрібно здавати аналізи на кров і сечу перед щепленням?
- Які є протипокази до вакцинації?
- Що я можу зробити, щоб моя дитина відчувала себе більш комфортно під час щеплення?
- На що треба звертати увагу після вакцинації дитини?
Відповіді на запитання ми брали з довідника «Відповіді на складні запитання батьків про вакцинацію», який створили фахівці ГО «Батьки за вакцинацію», а також з інформаційних матеріалів їхнього сайту та Національного порталу з імунізації.
- Відзначимо, що головний редактор довідника — голова Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ), кандидат медичних наук Федір Іванович Лапій.
1. Як підготувати дитину до щеплення?
Щоб відвідування пункту вакцинації викликало менше стресу у вас і вашої дитини, автори довідника радять батькам перш за все підготуватися самим і зробити кілька простих кроків,. Зокрема:
1) Прочитайте інформацію про вакцини у надійних джерелах і запишіть ті запитання, які ви хочете поставити медичному працівнику.
2) Візьміть із собою улюблену іграшку чи книгу, а також ковдру, якою зазвичай вкривається ваша дитина, щоб заспокоїти її.
3) Допоможіть дітям старшого віку зрозуміти, що вакцини — це добре. Не лякайте дитину уколами, не кажіть їм «якщо будеш погано поводитися, я тебе відведу до медсестри й вона зробить тобі укол». Натомість постійно нагадуйте дитині, що вакцини допомагають їй не хворіти.
4) Будьте чесними перед дитиною. Поясніть, що при уколі вона відчує, ніби її ущипнули або вжалили, але боляче буде недовго.
5) Попросіть інших членів сім’ї, особливо старших братів чи сестер, підтримати дитину.
6) Не розказуйте «страшні історії» і не лякайте дитину уколами.
2. У яких випадках дитина потребує прийому протиалергічних препаратів перед щепленням?
Лікарі переконують: немає особливого сенсу давати дитині антигістамінні (протиалергічні) та протизапальні препарати перед щепленням.
3. Чи потрібно здавати аналізи крові та сечі перед вакцинацією?
- «Рішення про можливість щеплення приймається на основі оцінки стану дитини після її огляду — якщо вона має гостре захворювання і потрібно відкласти щеплення, це очевидно і для лікаря, і для самих батьків, якщо ж стан задовільний, то вакцинувати можна, не зважаючи на покази аналізів. Крім того, аналіз — зайвий стрес, як для дитини, так і для самих батьків, які зазвичай починають тривожитися, шукати хвороби, яких насправді немає, та відкладати вакцинацію без жодних підстав. Для прийняття рішення про можливість вакцинації достатньо огляду педіатра чи сімейного лікаря», — зазначають фахівці ГО «Батьки за вакцинацію» на своєму сайті.
4. Чи можна робити щеплення після/під час прийому антибіотиків?
Прийом антибіотиків ніяк не пов’язаний із щепленнями, тому можна вакцинуватися в будь-який момент.
5. Які протипокази до вакцинації існують?
Лікарі зазначають: реальних протипоказів до вакцинації небагато. До них відносяться наступні захворювання та стани:
- будь-яке гостре захворювання чи загострення хронічного;
- важкі алергічні реакції на введення попередньої дози цієї вакцини чи її компонентів у вигляді анафілактичного шоку чи токсичної еритеми;
- імунодефіцитні захворювання (первинний імунодефіцит, ВІЛ-інфекція, вроджені комбіновані імунодефіцити, первинна гіпогаммаглобулінемія тощо) — для живих вакцин.
- захворювання, при яких пацієнти отримують препарати, що пригнічують імунну систему (наприклад, імуносупресивну терапію чи хіміотерапію) — для живих вакцин.
- вагітність — для живих вакцин.
6. Скільки часу має пройти від хвороби до щеплення?
Фахівці ГО «Батьки за вакцинацію» відповідають:
- «Ніскільки. Як тільки особа одужала або закінчився гострий період хвороби, можна одразу робити щеплення. Це правило введено не через можливість негативних наслідків для пацієнта, а через те, що під час боротьби з хворобою імунна система організму просто може не сформувати потрібної відповіді на введену вакцину».
7. Чи можна щепитися, якщо хтось в сім’ї хворіє?
Так, можна, якщо особа, що вакцинується, не має ознак хвороби на момент вакцинації.
- Однак лікарі застерігають: якщо захворювання члена сім’ї особи, що вакцинується, пов’язане з певним імунодефіцитним станом, можливо, такій особі не варто щепитися вакциною ОПВ (живою оральною вакциною від поліомієліту). У такому випадку фахівці радять проконсультуватися з лікарем.
8. Що я можу зробити, щоб моя дитина відчувала себе більш комфортно під час щеплення?
Автори довідника радять: якщо у вас є питання про вакцинацію, зверніться з ними до вашого сімейного лікаря або медичної сестри/брата. Після закінчення прийому в лікаря попросіть його порадити якісь знеболювальні препарати (крім аспірину) та інші заходи, які ви зможете здійснювати вдома, щоб підтримати вашу дитину.
Щоб дитина легше перенесла уколи, спробуйте зробити так:
- Відверніть увагу та заспокойте дитину, пригорнувши її до себе, заспівайте їй пісеньку або поговоріть ласкавим голосом.
- Усміхайтеся, дивіться дитині в очі. Дайте дитині зрозуміти, що все буде добре.
- Заспокойте дитину, давши їй улюблену іграшку, або почитайте книжку. Звична ковдра також допоможе дитині заспокоїтися.
- Якщо це можливо, посадіть дитину собі на коліна й міцно обійміть.
Для дітей старшого віку можуть стати в нагоді такі поради:
- Зробіть кілька глибоких вдихів і видихів разом із дитиною, щоб допомогти їй «видихнути» біль.
- Покажіть їй щось цікаве в кімнаті, щоб відвернути увагу.
- Розкажіть або прочитайте їй що-небудь.
- Підтримайте дитину, якщо вона плаче. Ніколи не сваріть дитину за те, що вона «не смілива».
«Після того як дитина отримає всі уколи, надайте їй максимальну підтримку. Візьміть її на руки, пригорніть до себе; немовля погодуйте грудьми або дайте іншу їжу. Говоріть лагідним голосом, втішайте, хваліть і обіймайте дитину — це покаже їй, що все вже добре», — радять фахівці.
9. На що треба звертати увагу після вакцинації дитини?
Деякі щеплення, що захищають дітей від серйозних захворювань, можуть певний час спричиняти дискомфорт. Це нормальна реакція, яка швидко минає. Лікарі радять звертати особливу увагу на дитину протягом декількох днів. Якщо ж ви побачите якісь ознаки, які вас турбують, зателефонуйте до лікаря.
1) Якщо вам здається, що в дитини підвищилася температура — поміряйте її. Найлегше це зробити за допомогою електронного термометра, який вставляють під пахву (або іншим методом, який вам порекомендує медичний працівник).
- Якщо в дитини підвищилася температура до тих показників, про які вас попереджав медичний працівник, або якщо у вас виникли запитання, телефонуйте до лікаря.
Щоб збити температуру, автори довідника радять:
- Давати дитині багато пити.
- Одягати дитину так, аби вона не перегрівалася. Не кутайте її і туго не сповивайте.
- Дати дитині лікарські препарати для зниження температури або полегшення болю (наприклад, парацетамол («Панадол», «Ефералган» тощо) або ібупрофен (наприклад, «Нурофен»). Доза препарату повинна залежати від маси тіла дитини, від рекомендацій лікаря.
- Не давати дитині ацетилсаліцилову кислоту («аспірин»)!
- Перевірити температуру через 1 годину.
- Зателефонувати лікарю, якщо у вас виникнуть питання.
2) Якщо рука або нога дитини набрякла, почервоніла і стала гарячою на дотик:
- Для полегшення болю дайте ацетамінофен (парацетамол) або ібупрофен.
- Не давайте ацетилсаліцилову кислоту («аспірин»)!
- Якщо почервоніння або подразнення посилюється через 24 години, зателефонуйте до лікаря.
Є деякі заходи після вакцинації, рекомендовані іншими батьками та деякими медичними працівниками в Україні, у яких немає потреби. Наприклад, поширеною є думка, що найкраще забезпечити дитині спокій і не виводити гуляти на вулицю декілька днів, уникати контакту з іншими дітьми й не митися/не мочити місце уколу. Насправді будь-який біль після уколу пройде швидше, якщо дитина буде активною та немає жодних проблем із купанням дитини і спілкуванням з іншими дітьми. Також вважається, що дитина не повинна їсти продукти, що «викликають алергію» кілька днів після вакцинації. Для цього теж немає жодних причин, і дитині треба давати звичні для неї їжу й напої, хоча цілком нормально, що деякі діти вживають менше їжі протягом 24 годин після вакцинації.
- Якщо у вас викликає занепокоєння те, як дитина себе почуває і виглядає після вакцинації, зв’яжіться з лікарем.
10. Що прикласти до набряку на місці щеплення? Чим намазати? Що зробити, щоб не боліло?
Фахівці ГО «Батьки за вакцинацію» на своєму сайті відзначають:
- «Нічого не прикладати, нічим не мазати. Ніяких магнезій, феністілів, мазі Вишневського, інших „траумелів“ та листків капусти з алое. Будь-які місцеві маніпуляції можуть або погіршити відповідь організму на вакцинацію, або навіть викликати запальний процес в місці введення. Щоб знеболити та/або зняти температуру, потрібно і доцільно використовувати дозволені для дітей препарати — парацетамол або ібупрофен в сиропі або свічках в дозі, відповідній вазі дитині. Ніякої но-шпи, димедролу, анальгіну категорично не потрібно. Краще використовувати парацетамол».
11. Які реакції на введення вакцини БЦЖ можливі?
У статті про «Туберкульоз» на сайті Національного порталу з імунізації пояснюється: особливістю вакцини БЦЖ є те, що в більшості вакцинованих спостерігається місцева реакція в місці введення.
- Через 1–6 місяців на місці введення утворюється папула (пляма, що виступає над поверхнею шкіри) червоного кольору, яка загоюється через декілька тижнів.
- Через 6–12 тижнів на місці папули може утворитись невеличка мокнуча виразка: в такому випадку накладіть суху пов’язку і не використовуйте пластир.
Процес загоєння виразки може зайняти біля трьох місяців, після чого утвориться невеличкий шрам («рубчик»). Цей процес є нормальним і очікуваним (хоча відсутність «рубчика» також є варіантом норми) і не потребує лікування.
А от загальні реакції (такі як підвищення температури тіла та загальне нездужання) на введення вакцини БЦЖ зазвичай не виникають.
12. Чи впливають щеплення на аналізи крові/сечі? Коли їх можна здавати після щеплення?
Фахівці запевняють: загальні аналізи можна здавати з будь-яким інтервалом від щеплення. Якщо це певні специфічні аналізи, проконсультуйтеся додатково з лікарем. Наприклад, після вакцинації вакцинами з Hib-компонентом антиген Hib 1-2 тижні може виділятися з сечею, даючи хибно-позитивний результат на цю інфекцію.
Бажаємо вам і вашим малюкам здоров’я. Бережіть себе!