Запорукою успішного складання тестів зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) є якісна та завчасна підготовка. Тож вже зараз, на початку навчального року, майбутніх випускників хвилюють численні питання: «Скільки предметів потрібно здавати?», «Чи буде тестування з української мови оцінювати знання нових норм українського правопису?», «Яким буде мінімальний прохідний бал для вступу на бюджет?» тощо.
Аби заспокоїти одинадцятикласників і десятикласників, ми вирішили знайти відповіді на їхні запитання. І водночас — проінформувати майбутніх абітурієнтів щодо нововведень ЗНО, які планують вводити в 2021 році.
До чого готуватися випускникам 2020 року?
Як повідомляє Український центр оцінювання якості освіти (УЦОЯО), наступного року суттєвих змін у зовнішньому незалежному оцінюванні не буде. Так, як і в попередні роки, школярі зможуть здати під час ЗНО максимум чотири предмети. З них три — обов’язково:
- українську мову і літературу;
- математику або історію України (на вибір учасника);
- та ще один предмет з переліку залежно від обраної спеціальності (історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська, іспанська, німецька або французька мови).
Результати зовнішнього оцінювання з обов’язкових трьох предметів будуть зараховані як оцінки за державну підсумкову атестацію (ДПА).
Наразі Міністерство освіти і науки України вже затвердило графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 році. Згідно з ним:
- 21 травня відбудеться тестування з математики;
- 26 травня — з української мови і літератури;
- 28 травня — з фізики;
- 1 червня — з іспанської, німецької, французької мов;
- 2 червня — з англійської мови;
- 4 червня — з історії України;
- 9 червня — з біології;
- 11 червня — з географії;
- 15 червня — з хімії.
Зареєструватися для участі в тестуваннях можна буде з 3 лютого до 24 березня 2020 року.
Допоки відомо, що для вступу до вищих навчальних закладів в 2020 році підійдуть сертифікати ЗНО за 2017, 2018, 2019 і 2020 роки.
- З іноземної мови — тільки сертифікати 2018-2020 років.
Мінімальний прохідний бал на бюджет — 125.
- А на спеціальності «Право», «Публічне управління і адміністрування», «Міжнародні відносини», «Фармація, промислова фармація» — 150.
На лікарські спеціальності потрібно буде набрати не менше 150 балів за другим і третім конкурсним предметами, щоб взяти участь у відборі. Але ця умова не буде поширюватися на абітурієнтів, у яких конкурсний бал (середній з трьох предметів) становитиме більше 175.
Чи будуть включати до тестів ЗНО-2020 норми нового правопису?
Нагадаємо, в травні цього року Кабінет міністрів затвердив новий український правопис, основні норми якого ми детально розбирали в наших попередніх статтях («Новий правопис: що змінили та чому це важливо?» і «Новий правопис: варіантні доповнення та думки експертів»).
Враховуючи зміни, чимало випускників почали посилено вивчати нові правила, аби бути готовими до завдань за оновленими нормами. Але можемо заспокоїти школярів: наступні п’ять років нових правил ще не перевірятимуть.
- «У найближчі 5 років нові норми українського правопису, поки вони не стануть сформованою практикою навчання в закладах загальної середньої освіти, в тесті з української мови та літератури не перевірятимуться. Тобто не буде завдань, в яких перевірятиметься правильність написання „проект — проєкт“, „кафедра — катедра“ і так далі... Це не буде об’єктом перевірки на тесті з української мови та літератури», — наголошує виконувач обов’язків директора УЦОЯО Валерій Бойко.
Що стосується власного висловлювання (обов’язкової частини тесту з української мови), то тут школярі зможуть обирати на власний розсуд, чи користуватися при його написанні новими правилами. Якщо учасник незалежного тестування забажає користуватися новим правописом у своєму висловленні, його відповіді оцінюватимуться як правильні.
- Водночас написання слів згідно з попередніми нормами упродовж ще п’яти років також не вважатимуться помилковими. Екзаменатори лише позначатимуть слова, що не відповідають чинному правопису, але до загального обліку, який впливатиме на сумарний бал роботи, їх не вноситимуть.
Що змінилося в програмі ЗНО з української літератури?
Новою програмою зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури змінено перелік творів, що є обов’язковими для текстуального вивчення учасниками зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року.
Так, з переліку творів, що був чинним протягом останніх років, виключено 14 та додано 11 творів української літератури. Зокрема:
Твори, які додано до програми ЗНО:
- «Захар Беркут» (Іван Франко);
- «Камінний хрест» (Василь Стефаник);
- «Valse mélancolique» (Ольга Кобилянська);
- «У теплі дні збирання винограду...» (Максим Рильський);
- «Майстер корабля» (Юрій Яновський);
- «Лебеді материнства» (Василь Симоненко);
- «Наша мова» (Василь Голобородько);
- «Модри камінь» (Олесь Гончар);
- «Господи, гніву пречистого...» (Василь Стус);
- «Два кольори» (Дмитро Павличко);
- «Уривок з поеми» (Євген Маланюк);
- у творі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (Панас Мирний) — до програми ЗНО включено тільки першу та четверту частини, замість усього твору автора.
Твори, які виключено з програми ЗНО:
- афоризми Григорія Сковороди;
- «Маруся» (Григорій Квітка-Основ’яненко);
- «Гайдамаки» (Тарас Шевченко);
- «Гімн» (Іван Франко);
- «Земля» (Ольга Кобилянська);
- «Молюсь і вірю. Вітер грає...» (Максим Рильський);
- «Київ — традиція» (Микола Зеров);
- «Дитинство» (Юрій Яновський);
- «Україна в огні» (Олександр Довженко);
- «Залізний острів» (Олесь Гончар);
- «Як добре те, що смерті не боюсь я» (Василь Стус);
- «О земле втрачена, явися...» (Василь Стус);
- «Українське альфреско» (Ліна Костенко);
- «Стилет чи стилос?» (Євген Маланюк).
Яким буде ЗНО в 2021 році?
Через рік система складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) для випускників шкіл суттєво зміниться — стане більше обов’язкових предметів, а тестування з української мови та математики матимуть 2 рівні складності.
- Ці нововведення набули чинності 6 вересня 2019 року згідно з наказом МОН від 09.07.2019 № 945 «Деякі питання проведення в 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти».
Відповідно, з 2021 року чотири предмети — це обов’язкова вимога, а не бажання випускника, як у попередні роки. Школярі, що будуть випускатися 2021 року, під час ЗНО складатимуть:
- українську мову та математику — усі;
- на вибір: історію України або англійську мову;
- четвертий предмет за власним вибором із запропонованого переліку (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).
Результати оцінювання із цих чотирьох навчальних предметів будуть зараховуватися як оцінки за державну підсумкову атестацію. А ще кожен зареєстрований учасник матиме право скласти тестування з п’ятого предмету на вибір.
Крім того, тести з української мови та математики стануть дворівневими. Перший — базовий, другий — профільний — для тих, хто вивчав предмет поглиблено.
- Зокрема, тести з української літератури будуть проходити лише школярі, які вивчали українську мову поглиблено. У тестах базового рівня — завдань з літератури не буде.
Приклади оновлених тестів з математики Центр оцінювання якості освіти обіцяє опублікувати вже в жовтні 2019 року.
Власне тестування в 2021 році буде проводитися з 21 травня до 16 липня.
Ось такі основні зміни та особливості зовнішнього незалежного оцінювання в 2020 та 2021 роках наразі відомі. Бажаємо майбутнім випускникам продуктивної підготовки до іспитів і вдалого вибору майбутньої професії.