Cтаном на 16 квітня на території 12 областей України (Житомирської, Запорізької, Київської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Хмельницької, Чернігівської та Чернівецької) та в місті Києві встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки. Загроза COVID-19 не відступає, тож влада вводить суворі карантинні обмеження, а лікарі просять людей обмежити соціальні контакти та дотримуватися заходів безпеки.
Водночас, більшість фахівців сходяться на тому, що позбавлення дітей рухової активності та прогулянок на свіжому повітрі є шкідливим для їхнього здоров’я. Тож у сьогоднішньому матеріалі наводимо рекомендації UNICEF Ukraine щодо безпечного відпочинку на дворі в умовах пандемії.
Чи може COVID-19 поширюватися на відкритому повітрі?
Так, COVID-19 може поширюватися в будь-яких місцях, де ви можете мати тісний контакт із зараженою людиною.
Вірус передається здебільшого через респіраторні краплі, які виділяються від зараженої людини під час кашлю, чхання, розмови чи співу і потім потрапляють у рот, ніс або очі людям, які знаходяться поруч. Крім того, можлива також передача вірусу через повітря на короткій відстані, особливо в погано провітрюваних та переповнених приміщеннях.
- Люди також можуть заразитися, торкаючись рота, носа або очей, після торкання поверхонь, заражених вірусом.
Тому, як пояснюють фахівці UNICEF Ukraine, ризик зараження на відкритому повітрі є набагато меншим, ніж у закритих приміщеннях. Але, щоб мінімізувати його, важливо дотримуватися профілактичних заходів.
Яких правил варто дотримуватися, гуляючи з дитиною в період пандемії?
Щоб допомогти своїй родині зменшити ризик контакту з вірусом COVID-19, спеціалісти рекомендують дотримуватися таких порад:
1) Плануючи піші прогулянки, намагайтеся уникати часу пік та людних місць. Обирайте маршрути, які дозволяють легко тримати дистанцію, обходьте переповнені тротуари і вузькі доріжки.
- Педіатр з Міннесоти Девід Хілл, наголошуючи на важливості прогулянок з дітьми, також рекомендує уникати ігрових майданчиків, оскільки вони заохочують дітей грати в тісному контакті один з одним.
2) Перш ніж виходити з дому, переконайтеся, що всі члени сім’ї почуваються добре і не мають симптомів COVID-19 (підвищеної температури тіла, кашлю, утрудненого дихання, болю у м’язах і суглобах, діареї тощо).
3) Візьміть з собою дезінфікуючий засіб для рук, який містить щонайменше 60 відсотків спирту, дезінфікуючі серветки, додаткові тканинні маски та пакет, що закривається, для зберігання маски, коли вона не використовується (наприклад, під час їжі чи пиття).
4) Нагадуйте один одному дотримуватися основних профілактичних заходів під час перебування на вулиці, зокрема:
- триматися на відстані принаймні 1,5 метра від інших;
- носити маску, коли неможливо дотримуватися дистанції з сторонніми людьми;
- не торкатися свого обличчя (очей, носа, рота) або поверхні маски;
- часто мити або дезінфікувати руки.
Вирушаючи на прогулянку до лісу, парку чи річки, пам’ятайте про кліщів, які є найбільш активними у квітні-червні та в серпні-жовтні. Адже ці тварини є переносниками багатьох вірусних і бактеріальних інфекцій. Для отримання більш детальної інформації радимо переглянути нашу статтю «Обережно, кліщі! Як вберегти дитину від небезпеки?».
5) Якщо ви вирішили їсти на вулиці, принесіть власну їжу та посуд. Якщо це неможливо, виберіть найбільш безпечний варіант — наприклад, взяти їжу з собою замість харчування всередині закладу.
- Не забувайте мити або дезінфікувати руки перед їжею.
6) Прийшовши додому, не забудьте спочатку вимити руки з милом і водою принаймні 20 секунд.
Чи безпечно користуватися громадським туалетом?
Заохочуйте свою сім’ю користуватися туалетом перед виходом з дому та намагайтеся звести до мінімуму користування громадськими, оскільки ви не знаєте, наскільки вони можуть бути людними. Якщо ж вам потрібно скористатися громадським туалетом — тримайтеся на відстані щонайменше одного метра від інших, одягайте маску та відразу ж мийте руки водою з милом.
- Якщо мила та води немає, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук, що містить щонайменше 60 відсотків спирту.
З якого віку діти мають носити маски?
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Дитячий фонд ООН (Юнісеф) рекомендують для запобігання поширенню коронавірусної інфекції дітям з 12 років, як і дорослим, носити захисні маски.
- Здоровим дітям рекомендують носити тканинні маски. Перед використанням дорослі мають переконатися в тому, що маска правильного розміру, закриває рот, ніс і підборіддя дитини.
- Дітям, що мають захворювання чи фізіологічні стани, які пригнічують імунну систему, рекомендовано носити медичні маски (якщо це схвалює ваш педіатр).
Дітям віком 6-11 років носіння масок не рекомендується. Однак, у деяких ситуаціях їхнє використання може бути необхідним. Батьки вирішують це, орієнтуючись на наступні критерії:
- чи відбувається в районі проживання дитини широкомасштабна передача інфекції;
- чи здатна дитина безпечно і правильно користуватися маскою;
- чи доступні маски, а також чи є можливість їх прання та заміни в певних умовах (наприклад, в школі або дитячих установах);
- чи є можливість належного контролю з боку дорослих одягання, зняття і безпечного використання масок;
- які існують можливі наслідки використання маски на навчання та психосоціальний розвиток дитини (оцінюються спільно з викладачами, батьками/доглядачами та медичними фахівцями);
- які специфічні особливості середовища перебування дитини, можливість взаємодії з людьми, що мають високий рівень ризик тяжкого перебігу хвороби, зокрема, з літніми людьми та особами, які мають хронічні захворювання.
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, діти до 5 років не повинні носити маски. Таке рішення зумовлено міркуваннями щодо безпеки дитини, її інтересів, а також здатності дітей правильно носити маску без допомоги дорослих.
Чи безпечно проводити час у вузькій групі близьких друзів?
Як вирішити, з ким безпечно проводити час разом, а з ким ні? Спеціалісти відзначають: кожна сім’я повинна ухвалювати рішення, зважаючи на свою ситуацію. Ось кілька важливих факторів, на які варто звернути увагу:
1) Будьте в курсі рівня передачі COVID-19 у вашій громаді. Загалом, чим вища швидкість передачі — тим вищий ризик потенційного зараження в громадських місцях.
2) Якщо ви живете з людьми з підвищеним ризиком розвитку важкого захворювання на COVID-19 (старші члени сім’ї, бабусі та дідусі, члени родини з хронічними захворюваннями), уся родина повинна вжити додаткових заходів безпеки, щоб захистити їх.
- Це може включати обмеження контактів ваших дітей з іншими людьми (включаючи дитячі свята) або, якщо це важко (наприклад, коли діти повертаються до школи), тримати вашу дитину окремо від тих членів сім’ї, коли це можливо.
3) Будь-яке особисте спілкування найкраще проводити нетривалий час на відкритому повітрі. Зустрічайтеся дуже маленькими групами з тими ж самими членами родини або друзями, які, ви впевнені, також дотримуються щоденних профілактичних заходів.
4) Повідомляйте про свої рішення дітям і знайдіть час, щоб пояснити їм, чому ви ухвалили це рішення і чому воно є важливим. Яким би не було ваше рішення — важливо підтримувати відкрите спілкування зі своїми дітьми. Заохочуйте їх ділитися будь-якими проблемами та бути чесними, якщо вони не дотримувались правил.
- Це особливо важливо для дітей старшого віку та підлітків, які можуть бути більш схильними ризикувати або відчувати тиск однолітків у спілкуванні.
Чи безпечно дітям займатися плаванням (як у приміщенні, так і на відкритому повітрі)?
На даний момент немає доказів того, що вірус COVID-19 може поширюватися через природні водойми або рекреаційні води, такі як басейни. Якщо ви плануєте піти плавати з сім’єю, спочатку ознайомтеся із рекомендаціями місцевих органів влади, які можуть відрізнятися залежно від рівня передачі хвороби.
Якщо дозволена робота басейнів та пляжів, фахівці радять врахувати:
- локацію (наскільки безпечною є зона для купання, залежить від наявності скупчення людей та дій людей, які там перебувають);
- час (виберіть час, коли, ймовірно, буде найменш людно);
- вік вашої дитини (чи зможе вона дотримуватися фізичного дистанціювання);
- заходи профілактики (перевірте, чи є в місці для плавання заходи для уникнення скупчення людей, прибирання та дезінфекція, вентиляція у приміщенні та безпечні водні системи).
Крім того, якщо ви вирішили піти плавати, мінімізуйте час, проведений у закритих приміщеннях, таких як роздягальні, намагайтеся не їсти в зоні плавання та постійно наглядайте за своєю дитиною.
- Також радимо ознайомитися з матеріалом «Що варто знати про безпеку дитини біля води».
Бережіть себе та своїх рідних!