Коли діти тривалий час перебувають вдома, їм важко перелаштуватися на щоденне відвідування навчальних закладів. За час відпустки вони звикли, що батьки постійно поруч, лягати спати можна пізніше, а про навчання можна і зовсім не згадувати до осені.
Та літо промайнуло дуже швидко, і наступного тижня розпочнуться навчальні будні. Тож, якщо ваша сім’я готується до зміни щоденного розпорядку після завершення канікул, радимо скористатися порадами від фахівців UNICEF Ukraine (Дитячого фонду ООН), щоб допомогти дитині пристосуватися до нових умов.
Що таке тривога розлуки?
Тривога розлуки (сепараційна тривога) може проявлятися у вигляді засмучення, плачу або більшої прив’язаності, коли ви покидаєте дитину (навіть на короткий час) або коли дитина стикається з новими ситуаціями.
Діти зазвичай починають проявляти тривогу розлуки тоді, коли їх приводять у дитячий садок чи школу.
- Найчастіше це явище спостерігається в дітей від 6 місяців до 3 років. Це нормальна частина дорослішання дитини.
Однак, як повідомляють фахівці UNICEF Ukraine, стрес і невизначеність через пандемію COVID-19 зумовлюють таку поведінку і серед старших дітей:
- «Через події минулого року старшим дітям може бути ще складно впоратися з тим, що їх залишають у школі. Крім того, їм може бути страшно захворіти на COVID-19».
Як допомогти дитині почуватися безпечно, повертаючись до колишньої рутини?
Щоб допомогти дитині знову звикнути до школи чи дитячого садочка, поки ви повертаєтеся до роботи, вам знадобиться час і планування.
Щоб розлука була не такою важкою для вашої дитини, фахівці радять спробувати деякі з цих порад:
1) Слухайте свою дитину
Серйозно сприймайте її побоювання й обговоріть її переживання. З молодшими дітьми можна розіграти сценку про те, як пройде повернення до навчання, або їх можна попросити намалювати про це комікс, зокрема й про той етап, коли їх забиратимуть додому.
2) Допоможіть їй підготуватися
Вивчіть нові правила навчання в школі та проговоріть їх з дитиною. Запитайте у дитини, що вона думає про повернення до школи, і обов’язково повідомте вчителя, якщо дитина про щось серйозно переживає.
3) Залишайтеся спокійними
Пам’ятайте, що діти копіюють поведінку дорослих. Щоб дитина почувалася розслаблено і в безпеці, важливо подавати приклад спокійної поведінки.
4) Продумайте план прощання
Щоб прощання було менш складним для дітей старшого віку, дотримуйтеся таких рекомендацій:
- прощайтеся на позитивній ноті;
- повідомте, що будете йти;
- формулюйте пояснення, що ви будете йти, коротко й чітко;
- нагадайте дитині, що повернетеся по неї;
- не вагайтесь, коли йдете, і не затягуйте час прощання;
- намагайтеся зберігати спокій;
- не повертайтеся раніше запланованого часу;
Дотримуйтеся того самого алгоритму (ритуалу) прощання щоразу, коли залишаєте дитину в школі чи садочку. Це допоможе вашій дитині звикнути до розлуки і запевнить її, що ви завжди повернетеся.
- Можна також спробувати залишити дитині в садочку м’яку іграшку, яка допоможе їй самозаспокоїтися.
Батькам молодших школярів дитячий психолог Світлана Ройз радить подумати, що вони будуть класти протягом першого місяця навчання в портфель ребенка. Світлана пропонує такі варіанти: маленькі листівки, м’який брелок, який можна стискати в руці, браслетик (такий самий як у вас), ручку з блискітками, маленьку дзиґу, яку можна використовувати, як практику майндфулнес, спостерігаючи за її кружлянням.
Більше порад щодо ритуалів прощання та адаптації до школи й садочка можна знайти в таких наших статтях:
- «Уроки розлуки: як мамі звикнути до дитячого садка?»;
- «Як допомогти дитині адаптуватися до дитячого садка?»;
- «Поради для полегшення адаптації школярів від Світлани Ройз»;
- «Як допомогти дитині адаптуватися в новій школі».
Що робити, якщо дитина боїться повертатися до школи?
Деякі діти можуть відчувати тривогу або небажання йти в школу, особливо якщо вони тривалий час були змушені навчатися вдома через карантинні заходи.
Будьте з ними чесними — наприклад, проговоріть, яких змін варто очікувати в школі. Обговоріть також заходи безпеки, організовані для учнів.
Фахівці UNICEF Ukraine наголошують: дайте дитині зрозуміти, що вона може звикати поступово. Необов’язково кидатися у вир подій і робити все відразу. Щоб звикнути знову спокійно гратися з друзями, може знадобитися час, і це цілком нормально.
Як ненав’язливо дізнатися, як справи у дитини?
Будьте ініціативними, але спокійними. Діти часто вловлюють емоційні сигнали від важливих дорослих у своєму житті, тож важливо, щоб ви дослухалися до дитини, говорили лагідно й були готові її заспокоїти. Будьте готові, що емоції дитини можуть змінюватися, і дайте їй зрозуміти, що це абсолютно природно.
- «А щодо того, як дізнатися, як справи в дитини, це дуже залежить від характеру вашої дитини. Якщо вона схильна приховувати емоції, можливо, варто запитати „Як справи?“ Але дитина може бути й досить відкритою та сама ділитися з вами почуттями. Ніхто не знає вашу дитину краще за вас, тож найважливіше — проводити такі розмови зі співчуттям і розумінням», — пояснюють спеціалісти Фонду.
До слова, у нашому блозі є матеріал «25 способів запитати дитину про її шкільний день».
Бажаємо спокійного й радісного повернення у школу чи дитячий садок!