З дітьми потрібно говорити про війну. Як би нам не хотілося ізолювати наших дітей від її жахіть, нам це не вдасться. Ми маємо проговорювати з дітьми ситуацію, у якій живемо, ділитися нашими емоціями, цікавитися їхніми, нагадувати про необхідність бути обережними і пильними навіть під час прогулянок. Допомогти підібрати слова для таких непростих розмов і прожити цей складний досвід можуть книги, що торкаються тем війни.
- «Трагічні досвіди, які переживає суспільство, змусили нас шукати способи супроводу дітей та дорослих у травматичних обставинах. Читання та контакт із книжкою є одним із найбільш ефективних інструментів у цьому», — зазначає Таня Стус, засновниця та керівниця Простору підтримки дитячого та підліткового читання «BaraBooka».
Саме тому команда «БараБуки» вирішила організувати серію лекцій, інтерв’ю та публічних обговорень на тему «Як говорити з дітьми про війну». У рамках цього проєкту було укладено список сучасних дитячих та підліткових книжок, які прямо стосуються тем бойових дій, травм, втрат, а також тих, що торкаються важливих у контексті війни аспектів життя: героїв та героїчного, вимушеного переселення та адаптації, втрати, підтримки тощо.
Ми вирішили детальніше познайомити вас з цими книгами, і в сьогоднішньому матеріалі пропонуємо вам добірку книг для старших підлітків: видання, які можна пропонувати дітям 14-18 років, і книги, які рекомендують читати з 16 років.
- Добірку книг для молодших підлітків (9-13 років) можна знайти в нашому попередньому матеріалі.
6 книг, що торкаються тем війни, для старших підлітків (14-18 років):
1. «Душниця»
Автор: Володимир Арєнєв
Ілюстратор: Олександр Продан
Видавництво: Києво-Могилянська академія
Рік видання: 2014
Кількість сторінок: 160
Рекомендований вік: 14-18 років
Анотація:
Це місто дуже схоже на наше. Тут є мобілки, інтернет, літаки, телевізори... Школярі так само полюбляють прогулювати уроки, батьки інколи надто зайняті собою. Єдина різниця — повітряні кульки, які можна частіше побачити в найрізноманітніших місцях. А все тому, що в цих кульках після смерті зберігають душі близьких людей. У них — або у величезній давній вежі, яка називається душницею.
- «За словами письменника, для нього це не була історія про смерть як таку: «Швидше про наше ставлення до померлих. Про нашу пам’ять і її властивості. Про наше усвідомлення того, що тут і зараз ми є скінченими, до певної міри обмеженими істотами. На жаль, останнім часом нам в Україні ці речі і ці теми видаються аж надто актуальними. Що робити? З одного боку — нічого особливого: мусимо жити, мусимо робити те, що робити маємо. З іншого ж — це дозволяє чіткіше бачити межу між важливим і другорядним, говорити близьким людям те, про що за інших умов, можливо, ми мовчали б, допомагати чим можемо; цінувати кожен із тих дарунків, якими нас все-таки іще наділяє доля», — цитують автора у «БараБуці».
2. Трилогія «Сезон кіноварі». Книга 1 «Порох із драконових кісток»
Автор: Володимир Арєнєв
Ілюстратор: Олександр Продан
Видавництво: АССА
Рік видання: 2015
Кількість сторінок: 288
Рекомендований вік: 14-18 років
Анотація:
Старшокласницю Марту кличуть Відьмою — і не даремно. Характер у неї складний, та й життя непросте: батько поїхав на заробітки, тож жити доводиться з мачухою, яку Марта терпіти не може. А після випускного класу лишатися у Нижньому Ортинську вона не хоче: містечко занедбане, прикордонне, тут немає жодних перспектив для молодої амбітної дівчини... От тільки для вступу до столичного універу Марті потрібні гроші, багато грошей. І тому вона робить те, що в принципі законом заборонено. Викопує й заклинає те, що охоче купують на «чорному ринку», — давні токсичні кістки. Кістки драконів, що колись правили цією країною...
3. Трилогія «Сезон кіноварі». Книга 2 «Дитя песиголовців»
Автор: Володимир Арєнєв
Ілюстратор: Олександр Продан
Видавництво: АССА
Рік видання: 2018
Кількість сторінок: 416
Рекомендований вік: 14-18 років
Анотація:
Марта на прізвисько Відьма знає, чому батько повернувся з-за річки саме таким. Та вона досі не уявляє, що тепер їй робити і як його врятувати. Здається, єдина людина, котра може допомогти, — класний керівник Людвіг Штоц, та він віднедавна дуже сильно змінився. І це не дивно: після того, як в місті з’явилися песиголовці, все пішло шкереберть. Так, неначе минуле прокинулося й проростає у теперішньому житті гострими драконячими зубами...
- «Оповідь зосереджена на думках, переживаннях та судженнях Марти. Крізь них перед читачем і розгортається історія провінційного життя підлітків у Нижньому Ортинську, в яке закрадаються все більш і більш моторошні речі. І жах цей двох типів. По-перше, фентезійний жах. Адже змальований світ — це ніби пізній Радянський Союз, який був свого часу збудований на місці фантастичної країни із драконами та магією. [...] Інший жах — це той, що його багато читачів упізнають із гіркотою: жах гібридної війни, дегуманізація ворога, мова ненависті, масова агресія та жорстокість звичайних людей. Власне песиголовці (а точніше — „песиголовці“) — це громадяни сусідньої держави, на яку напала держава-батьківщина Марти», — пояснює письменниця та літературознавиця Галина Ткачук у рецензії на книгу.
4. «Зеро» (книга готується до друку)
Автор: Юлія Ілюха
Видавництво: Ранок
Рекомендований вік: 14-18 років
Опис книги: Наразі відомо, що «Зеро» — це підлітковий роман про дівчинку, яка живе в зоні бойових дій на Донбасі.
- Книга була написана до повномасштабного вторгнення росії в Україну.
«Навесні в мене мало вийти три книги: підлітковий роман і дві дитячі повісті. Я дуже їх чекала, чекала презентацію на „Книжковому арсеналі“ в травні. Зараз розумію, що роман вже дуже сильно застарів: в ньому йдеться про дівчинку Лайлу, мулатку з „сірої зони“ на Донеччині, яка разом із мамою переїздить до мирного Харкова», — зазначає авторка в інтерв’ю виданню «Укрінформ»
5. «На північ від кордону»
Автор: Тетяна Рубан
Ілюстратор: Софія Сулій
Видавництво: Наш Формат
Рік видання: 2021
Кількість сторінок: 176
Рекомендований вік: 14-18 років
Анотація:
Ната прагне малювати, але мама заповзялася зробити з неї гімнастку. Лалі намагається помститися татові за розлучення з її мамою і створення нової сім’ї. Серго перебирає на себе турботи про родину після того, як його тато йде в партизани захищати рідну країну від ворога.
Троє підлітків, три історії, три долі, що перетинаються на кордоні, якого не повинно бути. Кордоні, який постав після «п’ятиденної війни» 2008 року — коли в маленьке грузинське містечко, де зустрічаються наші герої, прийшли свавільні російські агресори-«миротворці»...
- «За допомогою персонажів-підлітків із дуже різним бекґраундом, характерами, сімейними історіями Тетяна Рубан у різний спосіб осмислює тему кордонів — реальних і метафоричних. Серго впевнений, що штучні кордони, створені загарбниками, які розділяють своїх зі своїми, треба руйнувати. Він готовий підключитися до боротьби з ними, як і його батько. Лалі усвідомлює, що прохід через деякі кордони — наприклад, той, що відділяє дитинство від дорослості, — може бути складним і болісним, але він необхідний. Ната ж розуміє, що ті кордони, за яким ховається твоє „я“, твій приватний простір, доводиться відстоювати навіть від найрідніших людей. І нарощує в собі силу, аби це зробити», — відзначає книжкова оглядачка, журналістка Віталіна Макарик у рецензії на книгу.
6. «Лінія термінатора»
Автор: Тетяна Стрижевська
Ілюстратор: Марія Луцак
Видавництво: Видавництво старого лева
Рік видання: 2022
Кількість сторінок: 416
Рекомендований вік: 14-18 років
Анотація:
Що може відчувати підліток, коли його життя змінюється в одну мить і він втрачає друзів, кохану дівчину, з якою навіть не встиг попрощатися, розкішне життя у рідному місті? Позаду — усе, що для нього важливе, попереду — невідомість. Борис Макаров через війну на Сході України опиняється в Києві, куди тікають його батьки, які навіть не питали хлопця, чи хоче він їхати. Йому доводиться вчитися жити спочатку і знаходити нових друзів, навіть якщо це будуть два диваки з класу. А ще — дорослішати, сперечатися з батьками, закохуватися по-справжньому, а не зустрічатися лише для сексуального досвіду, глибоко переживати, змінювати світогляд. І, попри всі втрати, вчитися любити життя навіть тоді, коли не хочеш, коли земля йде з-під ніг і ти залишаєшся сам на сам зі світом.
6 видань для дорослої аудиторії, які можна пропонувати підліткам від 16 років:
1. «Доця»
Автор: Тамар Горіха Зерня
Ілюстратор: Олена Лондон
Видавництво: Білка
Рік видання: 2019
Кількість сторінок: 285
Опис книги:
Події роману розгортаються навесні-влітку чотирнадцятого року в Донецьку. Донбас — це точка обнуління, місце сили, де прозвучали найважливіші запитання. І тільки там заховані потрібні відповіді. Та де все починалося, там все і завершиться, коли історія пройде чергове коло, і вічний змій Уроборос знову вкусить себе за хвіст. Саме тут героїня втратила родину, дім, роботу, ілюзії — і саме тут зібрала уламки життя заново, віднайшла новий смисл і нову опору. Крок за кроком читач спостерігає процес трансформації, переродження гречкосія у воїна. Ця книга назавжди змінила того, хто її написав, і змінить кожного, хто її прочитає. Бо війна — це, коли ти їси землю. І що важливіше, коли годуєш землею.
- «Я почала писати цю книгу, коли побачила, що наш ворог штампує книги про війну на Донбасі, виставляючи українців загарбниками, а себе — визволителями. Я зрозуміла, що ми повинні щось робити, ми не можемо чекати вічність, доки народиться новий український Ремарк. Ми повинні написати самі тут і зараз. Можливо, пізніше, через десятиліття ці події осмислять по-іншому, подадуть по-іншому. Але те, що є зараз і те, що ми повинні зробити, ми зробили», — відзначила авторка після отримання премії «Книга року ВВС-2019».
2. «Інтернат»
Автор: Сергій Жадан
Видавництво: Meridian Czernowitz
Рік видання: 2017
Кількість сторінок: 336
Анотація:
Війна завжди приходить несподівано. Просто посеред дня розумієш, що чуєш звук пострілів та бачиш вогонь у вікні, і звичний хід днів безповоротно порушується. Тепер настав час боротися за власне виживання та вирішити, за якими барикадами доведеться опинитися. Саме такий вибір доведеться зробити Павлу, до чийого будинку наближається лінія фронту, яку потрібно переступити...
- «[...] Для мене головним героєм цього роману є не тридцятип’ятирічний учитель української мови Паша, а ця жахлива, невідомо кому потрібна війна. Це людське горе і страждання. Це постійний страх. Це зруйновані долі та життя. Це нездійсненні мрії та сподівання [...]», - зауважує юна читачка Ганна Жаданова з Луганської області, що посіла третє місце в конкурсі рецензій «Читай-Пиши» в категорії 10-13 років.
3. «Навігатор з історії України. Світові війни»
Автори: Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов, Діана Житня-Кебас
Ілюстратор: Олег Грищенко
Науковий керівник проєкту: Ярослав Грицак
Видавництво: Портал
Рік видання: 2022
Кількість сторінок: 299
Опис книги:
Ця книжка — путівник по історичному періоду 1914-1945 років. У ньому йдеться про передумови Першої і Другої світових воєн, їхній перебіг і наслідки для світу. Про розпад імперій і революційні хвилі, про особливості тоталітарних режимів і виклики міжвоєнного періоду. У книзі розглянуто політичне формування України в часи екстремального насильства. Окрім подій війни згадано і про культуру міжвоєнного періоду і світогляд людей того часу. Приділено увагу формуванню воєнного міфу в різних країнах.
- Завершує навігатор психологічний коментар, який дозволяє переосмислити життєві стратегії і усвідомити психологічні наслідки цього травматичного періоду.
4. «Потерчата. Дитяча сповідь для дорослих, які так нічому й не навчилися»
Автор: Володимир Рутківський
Видавництво: НК-Богдан
Рік видання: 2013
Кількість сторінок: 256
Опис книги:
«Потерчата» є розповіддю про своє дитинство в тому страшному світі, який дорослі перетворили у війну. По суті, це сповідь дитини, якій довелося пройти по тонкому лезу між смертю і життям, любов’ю і ненавистю, надією та божевіллям.
- «Володик, головний герой твору і оповідач, вразливий, добрий, чуйний хлопчик, який уміє співчувати і любити. Його мучать докори сумління за найменшу шкоду: чи тоді, коли з’їдає братикову кашку, чи коли розчаровує маму поведінкою, чи думає, що через нього помер голова.У сповіді письменник поринає у свої дитячі переживання, відверто виписує емоції та деталі. Глибина дитячого образу розкривається завдяки епізодам, де дитяча наївність, щирість і безпосередність у ставленні до себе і до навколишнього просто вражають. Довоєнне дитинство було щасливим: із татом, із мамою, а потім — голод, холод, страх, беззахисність, самотність», — розповідає про книгу доктор філологічних наук Тетяна Качак.
5. «Точка нуль»
Автор: Артем Чех
Видавництво: Vivat
Рік видання: 2017
Кількість сторінок: 224
Опис книги:
У психології є поняття «точка нуль». Це той стан обнуління, під час якого людина звільняється від усіх думок, бажань, почуттів; нема ніякого вчора, нема ніякого завтра, є лише тут-і-тепер, є лише «я» в ньому. На «нулі», тобто передовій, де Артем Чех пробув десять місяців у лавах ЗСУ в 2015-2016 роках, здебільшого й написана ця збірка есеїв чи то радше щоденникових заміток на манжетах військової форми.
- «Найперше, мені важливо — зараз — зауважити, що ця книжка не про війну. Вона про мене, — людину, яка мало дотична до війни, до таких агресивних брутальних речей, як зброя — у тих умовах, у яких я опинився. Для мене насамперед було важливо показати себе, сором’язливого, трохи боягузливого хлопця, який потрапив у таку дивну річ, як армія і війна», — ділиться автор в інтерв’ю для порталу «Літакцент».
6. «Абрикоси Донбасу»
Автор: Любов Якимчук
Ілюстратори: Оксана Йориш, Назар Гайдучик
Видавництво: Видавництво старого лева
Рік видання: 2015
Кількість сторінок: 192
Опис книги:
Це книга віршів, які не лише проникають у душу, а й продирають нутро. Вони залишають наскрізні отвори у свідомості, крізь які прозирає та реальність, від якої хочеться затулитися долонями. Ці «Абрикоси Донбасу» достигають цілком в пору і смакують водночас гірко і солодко.
- «Назва походить від поеми „Абрикоси Донбасу“, яка була написана ще за два роки до війни. Я її писала для того, щоб показати емоції людей, щоб асоціювати людей, справжніх, живих, зі словом „Донбас“, яке сприймається якось надто механічно. Тобто в нас ще до війни виникали технологічні, промислові асоціації, пов’язані з вугільною або з металургійною промисловістю. І я працювала зі словом „Донбас“, щоб змінити його значення й показати живих людей в цих умовах — шахтарів, працівниць вуглепереробних фабрик тощо. І епіграф до цієї поеми: „Там, де не ростуть абрикоси, починається Росія“. Тобто абрикоси ще тоді, до війни, були таким маркером, який позначав українські землі. І на кордоні з Росією ці просто посадки диких абрикосів зникають, за кордоном ростуть уже зовсім інші дерева», — пояснює поетеса Любов Якимчук, що народилася на Луганщині.