26 січня 2023 року команда лабораторії дитячого читання «БараБука» Національного центру «Мала академія наук України» представила найкращі дитячі і підліткові видання 2022 року. Переможців експерти обирали у кілька етапів: спочатку оголосили довгий список із 50 найпомітніших видань року, тоді — короткий список із 30 книжок, зрештою представили найкраще з виданого за категоріями. Окремо виділеними в списку є книжки про українсько-російську війну.
- Відзначимо, що команда «БараБуки» — це літературознавиці, письменниці та методистки Лабораторії дитячого читання НЦ «Мала академія наук України».
Ми вирішили розповісти детальніше про цьогорічних переможців, тож у сьогоднішньому матеріалі подаємо список видань з коментарями авторів та експертів. Традиційно на початку зазначаємо головні характеристики книги (автор, ілюстратор, видавництво, кількість сторінок, рекомендований вік) і подаємо її опис або анотацію.
1. Книжка-картинка року — «Сукня для Марусі»
Автор та ілюстратор: Грася Олійко
Видавництво: «А-ба-ба-га-ла-ма-га»
Кількість сторінок: 32
Рекомендований вік: 3-5 років
Анотація:
Дивним чином з дому почали зникати деякі речі: мамина парасолька, татова електронна книжка, новорічна гірлянда, печиво і трійко шкарпеток. Хто ж причетний до цього таємничого зникнення? Можливо, це злодійка-ворона чи цікава білочка із сусіднього скверика? А може, то вітер-розбишака підхопив усе і поніс понад хмарами? Відповідь юні читачі знайдуть у цій майже детективній історії, яку написала і намалювала талановита українська художниця Грася Олійко.
- «Класна книжка, розважальна, але про соціальну проблематику і дещо навіть про соціальний конфлікт між поколіннями, між байдужістю та небайдужістю. Мені, як читачці, вона подобається тим, що вона дуже сучасна. Грася Олійко пропонує не просто хороший простий текст, динамічний, лаконічний, але й ілюстрації неймовірно сильні, сучасні, що запрошують побути з візуальною частиною цієї книжки. Я вважаю, що ця книжка дуже важлива. Адже, скажу прямолінійно, вона не про війну. Вона про соціальну функцію, яку може нести людина, як у мирний, так і в воєнний час. Мені було дуже вагомо, що книжкою-картинкою року стала книжка, яка стосується не однієї тематики, а одразу огортає суспільну тематику», — ділиться враженнями дитяча письменниця, літературознавиця Оксана Лущевська в розмові з дитячою письменницею й літературознавицею Галиною Ткачук.
2. Мальопис року — «Вересова міль»
Автор та ілюстратор: Оксана Була
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 80
Рекомендований вік: 3-8 років
Анотація:
Звідки беруться кольори вдень і куди вони зникають вночі? Про це знає Сіра Міль. Вона живе на Вересовій галявині і понад усе боїться денного світла. Сіра Міль звикла ховатися у заростях вересу і показуватися зі сховку лише з настанням темряви. Вона мріє побачити дерева, але ніколи не покидає свою галявину. Сіра Міль впевнена у тому, що вона — єдина міль на світі. Проте одного вечора виявляється, що це не так. У Серці лісу є дім усіх молей, а всі молі — чарівниці. Їм відоме чаклунство, про яке Сіра Міль навіть не мріяла. У молей є чари, щоб не боятися Сонця! Щоб отримати їх, потрібно вирушати в дорогу негайно. Але чи наважиться Сіра Міль вперше у житті покинути свою хованку?
- «На шляху створення цієї книжки було безліч випробувань. Найскладніше з них я влаштувала собі сама, обравши формат графічного роману. Зробити один графічний роман — це наче зробити чотири книжки. Така гора технічної роботи — не жарт. Проте це найближчий формат до кінематографії, і якщо ви бачите своїх героїв у вигляді фільму, неможливо стриматись», — розповідає авторка.
3. Родинне читання — «Я, тато і висока гора»
Автор: Дмитро Кузьменко
Ілюстратор: Оксана Драчковська
Видавництво: «Vivat»
Кількість сторінок: 64
Рекомендований вік: 6-12 років
Опис книги:
Чи вміють ведмеді гарчати, як сердитий кіт? Як називаються малюнки на зоряному небі? Звідки береться сум і скільки іграшок узяти з собою, коли збираєшся в мандрівку разом із татом? Ці запитання неодмінно постають у допитливих хлопчаків, які вперше збираються в похід із ночівлею на справжню Високу Гору.
«Я, тато і висока гора» — це збірка кумедних, добрих і чесних історій про особливий зв’язок між батьком і сином, а також про те, як глибшають такі стосунки, коли в родині чекають на ще одну дитинку.
4. Поетична книжка року — «Диктувала це сорока, а записував їжак»
Автор: Олександр Подоляк
Ілюстратор: Катерина Рейда
Видавництво: «Крокус»
Кількість сторінок: 36
Рекомендований вік: від 5 років
Опис книги:
Ця книжка жива і коїть усе, що їй заманеться. Тут слова, яких ніби й не існує, виявляються цілком зрозумілими, а ті, що давно всім відомі, дивують несподіваними витівками. Ось послухайте:
Візьміть мене в Австралію,
В Австралію кортить!
Там кенгуру коа́ліє,
Коала кенгури́ть,
Там ему качкодзьо́біє,
Там качкодзьоб земів,
Напевно, я б в Австраліі
За день заавстралів!
А ще тут персонажі історій при першій нагоді тікають на сусідні сторінки, а букви й рядки підстрибують і сновигають. Ця книжка настільки жива, що зранку з неї вискочив цілий віршик — рябенький такий, у нього ще рима була: «тюльпани — марципани». Не бачили? Що ж, тоді ми його пошукаємо, а ви поки пильнуйте решту.
- «Мені здається, що нам зараз важливо мати багато нонсенсової, грайливої поезії, яка буде дуркувати з дітьми мовою. Тому що ми хочемо, щоб наша мова була однією із провідних мов для самих нас і однією з провідних мов світу, на яку звертають увагу, яку хочуть вивчати далі. Тому ми самі повинні навчитися нею дуркувати, гратися і говорити, як серйозні речі, так і несерйозні», — зазначає дитяча письменниця, літературознавиця Оксана Лущевська.
5. Літературна казка року — «Півник»
Автор: Зоряна Живка
Ілюстратор: Ольга Гайдамака
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 36
Рекомендований вік: 3-8 років
Анотація:
Самотня жінка купила собі на схилі літ курчатко. Воно було сумне й слабке, але жінка любила й доглядала його — і виріс із того курчатка красень-півень. Та не простий! Ніхто й гадки не мав, що коли вороги візьмуть місто в облогу, саме півень зможе порятувати його жителів. Як саме — читайте у казці Зоряни Живки «Півник», яку дивовижно проілюструвала Оля Гайдамака.
- «[...] Зоя і Оля занурюють маленьких читачів у часи козаччини — це таке важливе звертання до теми визволення України, і діти, які читатимуть казку самі чи з дорослими, зможуть провести історичні паралелі з подіями, які відбуваються тепер. І саме зараз, коли в Україні триває війна, наші діти дуже потребують таких казок, адже в них є і терапевтичний ефект — вони додають віри у перемогу, у силу нашого війська, нашої армії Світла», — відзначає редакторка відділу дитячої літератури «Видавництва Старого Лева» Наталка Малетич.
6. Художня проза для молодшого шкільного віку — «Дуб трьох лісовиків»
Автор: Галина Ткачук
Ілюстратор: Ксенія Маркевич
Видавництво: «Читаріум»
Кількість сторінок: 72
Рекомендований вік: 3-8 років
Анотація:
На лісовій галявині біля озера стоїть дуб. Настає весна — життя прокидається у всьому лісі, і в нашому дубі зокрема. Це не просто могутнє дерево з великою кроною. У ньому домівка трьох друзів-лісовиків: Очеретяника, Комахи і Гайстра. Вони піклуються про ліс, товаришують з його мешканцями, пораються зі своїми лісовими справами і влаштовують великі свята. Саме зараз лісовики прокидаються, і на них чекає рік, наповнений клопотами, казковими пригодами і новими зустрічами.
7. Драматургічна книжка року — «Триматися за руки, сестричко»
Автори: Оксана Лущевська
Ілюстратор: Анна Сурган
Видавництво: «Крокус»
Кількість сторінок: 32
Рекомендований вік: від 9 років
Опис книги:
Десятирічні сестрички Віта і Злата діляться одна з одною своїми мріями: досхочу ходити до лісу, плавати в річці, лежати в траві горілиць і роздивлятися хмари. Вони також хочуть вивчити кілька замовлянь, щоб на Землі запанував мир, проте чарам місце тільки в казках...
Натомість ця добра і дбайлива книжка розповідає, що в житті є дещо могутніше за чари. Наприклад, бути поруч зі своїми близькими та триматися з ними за руки. А якщо разом із вами ще й пудель Бука, який вміє сміятися хвостом, то це вже справді шалено!
- " «Триматись за руки, сестричко» — віршована п’єса, яку дитина може прочитати самостійно або з кимось у парі, або ж навіть влаштувати виставу за її сюжетом. У ній є все те, що наразі так болить нам усім: ностальгія за звичним мирним життям, спантеличеність від разючих змін, відчуття втрати. Але в той же час авторка цієї книжки Оксана Лущевська вклала у неї так багато надії і світла, що після прочитання неможливо не відчути приплив тепла й оптимізму«, — зазначають у видавництві.
8. «Шпаргалка для вчителя» — «Абетка»
Автор: Ольга Павленко
Ілюстратор: Юлія Вус
Видавництво: «Vivat»
Кількість сторінок: 48
Рекомендований вік: 3-5 років
Опис книги:
Вирішили, що вже час навчати малюка літер? Перед вами не просто абетка. Тут ви знайдете художні тексти, у яких геть усі слова починаються з однакової літери (тавтограми). Або в яких певна літера не зустрічається жодного разу! Можна пограти з малюком у детектива, що має відшукати певний звук у тексті, який читає дорослий. Такий новітній підхід до вивчення літер сприятиме розвиткові фонематичного слуху. А виразне кількаразове повторення певного звуку сприятиме вдосконаленню мовленевого апарату. Отож хутчіш гортайте книжку, вправляйтеся в мовленні та вивчайте українську абетку.
У категорії «Підлітковий вибір року» експерти відзначили 4 переможців:
9. «Скарбничка історій»
Автор: Володимир Арєнєв
Ілюстратор: Наталія Комʼяхова, Володимир Комʼяхов
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 360
Рекомендований вік: 9-12 років
Анотація:
Ніколи не давай обіцянок, яких не зможеш виконати! Ніколи не намагайся допомогти тому, хто був ув’язнений три тисячі років! Але якщо вже візьмешся за це — готуйся до карколомних пригод, подорожей у часі та справжніх, а не казкових небезпек! Разом із Урсулою і її незвичайним другом ти поринеш у небезпечні пригоди, від яких захоплює дух, а ще — дізнаєшся, як працює сюжет, як вигадати персонажа і як щодня знаходити час на творчість. І все це письменник розповідає легко, з гумором і яскравими прикладами з власного досвіду, нагадуючи, що творчість — це не лише кропітка праця, а й справжнє задоволення.
10. «Примари Чорної діброви»
Автор: Андрій Бачинський
Ілюстратор: Дарʼя Філіпова
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 176
Рекомендований вік: 12-15 років
Анотація:
Роман їде в село на канікули. Там його чекають друзі та цікавезні історії про мандри дідуся. Однак, виявляється, цьогоріч ніхто вже не піде на річку і не плаватиме наввипередки до скелі. Якісь чужинці захотіли вирубати Чорну діброву та знищити ріку. Місцеві мовчать. Вони не вірять, що їм під силу щось вдіяти, ще й обіцянки басейнів і аквапарків такі заманливі... Та хіба це замінить старі розкішні дуби та їхню ріку? Друзі не можуть стояти осторонь і, озброївшись порадами дідуся Андрія та великого китайського полководця Сунь Цзи, беруть справу у свої руки. Чи вдасться їм завадити великій вирубці?
11. «Метро до Темного міста»
Автор: Олена Захарченко
Ілюстратор: Тетяна Баковська
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 232
Рекомендований вік: 12-15 років
Анотація:
Чи знали ви, що через старі закинуті гілки київського метро можна потрапити в Інший Київ? Він постав тоді, коли й звичайний, тільки живе тут багато дивних істот і цікавих людей. Іншому Києву загрожує небезпека — темні сили хочуть його знищити. Лихо нависло й над звичайним Києвом, місто може не вистояти у боротьбі з ворогом.
Дев’ятикласник Марко випадково знайомиться з Любавою, дівчиною з Іншого Києва, хоча навіть не уявляє, якою небезпечною пригодою це стане для нього. Але чому це трапилося саме з ним? Можливо, причина криється у якійсь давній родинній таємниці Марка, про яку йому так не хоче розповідати мама? Та у хлопця немає часу на роздуми — потрібно рятувати Київ від нападу підступного Демона. Разом з Марком та Любавою на захист міста стають лицарі з минулого, українські герої і навіть потойбічні сили. Проте Демон так легко не здається і може накоїти багато лиха. Чи вистоїть Київ?
12. «Парфумерний щоденник Зої»
Автор: Оленксандра Орлова
Ілюстратор: Андріана Чуніс
Видавництво: «Видавництво Старого Лева»
Кількість сторінок: 80
Рекомендований вік: 9-12 років
Анотація:
У Зої особливий ніс — дуже чутливий до запахів. Тож дівчинка вирішує присвятити себе парфумерній справі. У своєму щоденнику вона занотовує все, що дізнається про аромати, видатних парфумерів і парфумерок, а ще вчиться створювати власні парфуми.
З цією книжкою читачі відкриють чарівний світ парфумерії та дізнаються, як виготовляли ароматні суміші у давнину, як виникла ідея створення найвідоміших парфумів та кому вдалося закоркувати аромат книжок. А ще помандрують із Зоєю до музею парфумів «Фраґонар» у Парижі!
- «Коли декілька років тому я вирішила написати дитячу книжку про парфумерію, то знала, що вона має бути інформативною, однак найбільше мені кортіло, щоби в ній вчувалися дуже домашні, затишні нотки і настрої. Хотілося наповнити її красою, ніжністю, буттям дівчинки, яка шукає і приймає себе, мріями, мандрами, смаколиками, книжками, навіть, Різдвом. Так, на світ з’явилася перша версія рукопису „Парфумерного щоденника Зої“. Його читали й поліпшували своїми порадами і пропозиціями чудесні редакторки, а також фахівчині з хімії та парфумерії. Окрім феї-ілюстраторки Андріани Чуніс, над оформленням майбутньої книжки працювали дизайнери і художні редактори, проте справжнім випробуванням для „Щоденника“ стало узгодження авторських прав і отримання юридичних дозволів від оберемку всесвітньо відомих парфумерних брендів. Це була дійсно командна робота», — зазначає авторка.
13. «Вибір читачів» — «Мої вимушені канікули»
Автор: Катерина Єгорушкіна
Ілюстратор: Соня Авдєєва
Видавництво: «Vivat»
Кількість сторінок: 48
Рекомендований вік: 5-8 років
Анотація:
Коли настають канікули, школярі відпочивають або подорожують. Та цього разу канікули у Віри не звичайні, а вимушені: спричинені війною. Разом із батьками й меншим братиком дівчинка переїжджає у підвал своєї багатоповерхівки, ховаючись від обстрілів. Сім’я намагається пристосуватися до нової реальності. Топити сніг, коли зникає вода. Зігріватися співом, коли зникає тепло. Вірити у безпеку рідних, коли зникає зв‘язок.
Здається, звичний світ руйнується і відбудувати його можна лише в уяві чи комп‘ютерній грі. Шукаючи в собі світло, до якого не долітають ракети. Підтримуючи тих, хто поряд.
- Відзначимо, що у книзі Катерини Єгорушкіної ви знайдете не тільки історію Віри, а й поради й заспокійливі практики від психологині Світлани Ройз.
До окремої номінації — «Воєнні книжки» — експерти винесли історії про війну. У ній перемогли чотири видання:
14. «Діти повітряних тривог»
Автор: Лариса Денисенко
Ілюстратор: Олена Лондон
Видавництво: «Видавництво»
Кількість сторінок: 56
Рекомендований вік: 9-12 років
Анотація:
Зловісні ракети — артилерія російського лихосилля — перетворили нас на дітей повітряних тривог. Укриття, втечі, бомбосховища, інші міста і країни — наша нова реальність. Але ми вбережемося, переможемо та обов’язково перетворимося на дітей повітряних поцілунків. У цій книзі, під однією обкладинкою, зібрані різні тривожні дитячі досвіди війни та надії.
- «Тепер діти України всі є дітьми повітряних тривог. Вони знаходяться в різних куточках країни, хтось зовсім наодинці з цим лихосиллям, когось прикривають від обстрілів та бомбувань, хтось третю добу перебуває з мамою у підвалі, бо рвуться ракети над мирним містом. А когось уже нема вдома, і ворог не дає можливості виборсатися і доїхати до більш безпечного місця. Хтось біжить із мамою в метро, щоб сховатися від винищувачів. Хтось плаче і не розуміє, що вони роблять у цьому потязі, де стільки людей, куди вони їдуть, нащо, чому не можна було взяти жовту машинку? Когось уже вбили. А когось мама народила в підвалі пологового будинку, як Мію, яка має магічну силу з’єднувати дітей повітряних тривог. Про дітей, які всі є героями підступної війни Росії проти України ця книга», — зазначає авторка в інтервʼю книжковому простору «БараБука».
15. «Битва за місто»
Автор: Володимир Чернишенко
Ілюстратор: Тетяна Копитова
Видавництво: «ARTBOOKS»
Кількість сторінок: 36
Рекомендований вік: 3-6 років
Опис книги:
«Битва за місто» — це книга, яка майстерно поєднує щемкі ілюстрації Тетяни Копитової та проникливий текст Володимира Чернишенка, який він написав під враженням від буремних подій страшної весни двадцять другого. Вона покликана допомогти дітям, які всупереч власної волі стали учасниками цієї несамовитої війни, повірити у те, що світло переможе темряву, а зло обов’язково буде покаране.
Книжечка може стати для батьків справжнім помічником та допоможе їм обговорити зі своїми дітьми болючі теми війни. Віршований виклад тексту легко запам‘ятається маленьким читачам, а художній прийом героїзації персонажів допоможе побороти нав’язливі негативні думки.
Два інші видання — книги Олени Максименко «Пси, які приручають людей» і Олі Русіної «Абрикоси зацвітають уночі» — ми детально описували у статті «Говоримо з дітьми про війну: 11 книг для молодших підлітків».